Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza ZGODNJA MENOPAVZA

ZGODNJA MENOPAVZA

Spoštovana ga. Senčar,

Imam 41 let, že nekaj let (3) imam bolj neredne menstruacije, v letošnjem letu pa se je ciklus popolnoma spremenil. Letos sem jo imela samo 4 – krat, januarja, februarja, aprila in maja, od takrat pa nič več. Samoplačniško sem v juliju testirala hormon FSH, rezultat 89 predpostavljam, da nakazuje menopavzo. Takrat sem bila tudi na uz rodil, ki pa ni pokazal posebnosti – jajčniki ok, debelina sluznice pa samo 5 mm.

Pravkar sem pričela z jemanjem primulut nor – upam, da bom le izzvala krvavitev.

Zanima me kako naprej, veliko berem o tem, da je pri mojih letih prezgodaj za popolno menopavzo. Menite, da pri tako visokem FSH – ju sploh lahko še pričakujem spontane menstruacije.
Kakšnih drugih problemov zaenkrat ne opažam, telesno sem aktivna, teža normalna, hrana zelo raznolika in doma pridelana. Do hormonske terapije imam zelo velik predsodek, še posebej glede na to, da zaenkrat nimam kakšnih posebnih težav vezanih na pomanjkanje hormonov.

Lepo vas prosim za vaše mnenje, menite, da je pomanjkanje hormonov v moji starosti dolgoročno lahko nevarno.

V naprej se vam zahvaljujem za vaš čas in lepo pozdravljam.

Vita

Pozdravljeni ga. Davor!
Če se počutite dobro in brez težav, če niste navdušeni nad hormonsko nadomestno terapijo, ne vidim nikakršnega vzroka za zdravljenje menopavze. Menopavza je obdobje v življenju in če imate srečo, tega obdobja ne boste občutili kot bolezen.
Zdravljenje s hormoni priporočamo pri tistih ženskah, ki jih pomanjkanje spolnih hormonov ovira v vsakodnevnih aktivnostih.
Kljub vsemu vam priporočam, da se o zgodnejšem začetku menopavze pogovorite z vašim ginekologom. Dolgoročne posledice zgodnje menopavze so zelo individualne in jih nikakor ne moremo zanesljivo pričakovati.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close