Najdi forum

endometrioza

Pozdravljeni

Danes sem izvedela za bioidentične hormone…stvar mi je razložila prodajalka v eni izmed trgovin z zdravo prehrano.
Moja težava je ta…da od leta 2001 imam endometriozo, 2007 sem imela premera 10 cm, katero so mi odstranili in s tem tudi levi jajčnik ter 1/3 desnega. Od 2005 sem jedla kontracepcijo v ta namen in sicer Cilest, od 2010 pa Diane 35. V januarju sem zamenjala ginekologa, ta mi je predstavila hormonsko terapijo Visanne. 3 mesece sem jamala tabletke, potem sem imela mesec dni pavze, in nato spet jemala Visanne. Sicer med jemanjem tabletk nisem imela menstruacije, drugih težav pa ne. Vendar v pavzi so se mi pojavili mozolji in sicer samo na bradi, tudi sedaj med jemanjem tabletk.
Ker očitno se mi je pojavilo hormonsko neravnovesje…bi si le tega želela urediti nazaj. Na kakšen način se naj tega lotim?

Pozdravljeni!
Zdravljenje endometrioze ni odvisno le od simptomov, ki jih povzroča. Ker mi niste napisali svoje starosti in možne želje po ohranjanju reproduktivne zmožnosti (uspešna nosečnost v prihodnosti), vem manj od vašega zdravnika.
Za nastanek bolezni obstaja sicer več teorij, eno pa je gotovo, endometrijsko tkivo je odvisno od delovanja hormonov. Zdravljenje je lahko zato kirurško ali medikamentozno (uravnavanje hormonov).
Pri jemanju Visanna se lahko pojavijo akne. Pri zdravljenju pač izbiramo manjše zlo. Akne so manjša težava, kot so simptomi endometrioze. Vašemu zdravnik je cilj zdravljenje endometrioze, verjetno zaradi ohranjanja reproduktivne sposobnosti. Prepričana sem, da je tako ravnanje vam v največjem interesu.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close