Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Parodontologija Parodontoza oz. umik dlesni

Parodontoza oz. umik dlesni

Pozdravljeni

naj na hitro opisem zadevo – pri skoraj 29 letih se mi je ob padcu imunskega sistema pojavila parodontoza, umik in krvavece dlesni (vse, ne samo nekateri deli). Od takrat se mi je spremenilo le to, da sem z vztrajanjem dosegla konec krvavenja, umik dlesni pa se mi zdi da se se vedno veca. Nekaj mesecev pred zacetkom tega sem tudi pricela kaditi, vendar po moji oceni to ni bil vzrok temu, ali pac? glede na dolgotrajnost kajenja in kolicino (cca 1 skatlica na dan), ne poznam kadilcev s paradontozo, kot jo imam jaz, sem se pa zamislila ob fotografijah na skatlici.

Zanima me, glede na to da baje dlesni ne “zrastejo” nazaj, kolikor berem o tem, kako se da stanje cimbolj izboljsati. Sem bila pravkar pri zobozdravniku zaradi drugega, s tem pa se do nadaljnega ne ukvarjajo.

Hvala za odgivor. lp

Pozdravljeni,

vzrokov za odmik dlesni je več. Lahko so posledica ortodontskih nepravilnosti ali mehanskih poškodb, ki jih povzročamo z nepravilnim ščetkanjem. Težave so običajno estetske narave. Pri teh, nevnetno povzročenih odmikih, medzobni prostori niso prizadeti.
Če pa so odmiki vnetne narave – parodontalne bolezni, se pri napredovalih oblikah le te odmiki značilno pojavljajo tudi v medzobnih prostorih, ker obzobna tkiva propadajo. Kajenje dokazano vpliva na napredovanje parodontalne bolezeni, obenem pa tudi zabriše vidne znake vnetja. Po domače rečeno, pri kadilcih s parodontalno boleznijo se krvavitev tipično ne pojavlja.
Za natančno oceno stanje je neizogibno, da se opravi klinični pregled in rentgenska analiza zgornje in spodnje čeljusti.
Zobne ordinacije se ponovno odpirajo, tako da vam svetujem pregled pri zobozdravniku.

Lep pozdrav,

Ana Mikuž, dr. dent. med., spec. parodontologije

New Report

Close