Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hepatitis B

Hepatitis B

V letu 2002 sem bil trikrat cepljen z cepivom Twinrix proti hepatitisu A in B.

Pred enim mesecom pa sem prejel od zdravnika naslednje izvide:
hepatitis B HBsAg (presejalni test) negativen, hepatitis B anti HBs (kvantitativno) več kot 1000 IU/l, hepatitis B anti HBc (celotni) negativen in hepatitis C presejalni test HCV nereaktiven.
Zdravnik mi je napisal, da sem prebolel hepatitis B, čeprav sem ga opozoril, da sem bil pred dvema letoma proti njemu cepljen.

Na internetu pa sem našel podatke, da če je HBsAg negativen, anti HBc negativen in anti HBs pozitiven, to pomeni, da sem imun proti hepatitisu B po cepljenju in ne da sem prebolel hepatitis B. Če bi prebolel hepatitis B, bi, tako piše na internetu, moral imeti tudi anti HBc pozitiven.

1. Vprašal bi torej, ali sem imun po cepljenju ali pa sem prebolel hepatitis B?

2. Če sem prebolel hepatitis B, kako se vidi iz testov, ali sem še trajni klicenosec? Ali mora v tem primeru tudi partnerka na teste, da se ugotovi ali ima morebiti hepatitis B oz. da se lahko cepi?

3. Če sem prebolel hepatitis B, s katerimi testi se ugotovi, da nimam kroničnega hepatitisa B?

Že vnaprej najlepša hvala za odgovor.

Spoštovani Iztok!
Izvidi vaših preiskav kažejo odličen odgovor po uspešnem cepljenju proti hepatitisu B, saj imate zelo visok titer protiteles po cepljenju (anti HBs). Serološko sliko, kot je pri vas, najdemo pri proti hepatitisu B cepljenih osebah (testiranje na HCV izvzeto).

1. Na osnovi vaših izvidov NI mogoče sklepati, da bi preboleli hepatitis B. V tem primeru bi moral biti pozitiven anti HBc celotni.

2. V primeru, da bi bili trajni nosilec, bi morali imeti pozitiven anti HBc celotni in HBs Ag; v primeru variante, ko je HBs Ag mutiran, pa anti HBc celotni in HBV-DNA (dodatna preiskava).

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Hepatitis B je virusna nalezljiva bolezen, ki najbolj prizadene jetra. Znani načini prenosa so: spolni odnosi, stik s krvjo, izločki in telesnimi tekočinami, souporaba okuženih igel in pribora za vbrizgavanje v žilo, naključni vbod z odvrženo iglo, prenos z matere na novorojenca ob porodu. Z akutno boleznijo zboli vsak tretji okuženi. Bolezen poteka s slabostjo, bolečinami v mišicah in sklepih, siljenjem na bruhanje, bolečinami pod desnim rebrnim lokom, hudo utrujenostjo, slabim počutjem in blago do zmerno povišano telesno temperaturo. Urin postane temen, blato svetlo, bolnik pa zlateničen. Zdravljenje je simptomatsko, okrevanje traja več mesecev. Pri 1-3% bolnikov je bolezen smrtna. Pri deležu obolelih se razvije kronično vnetje jeter, ki lahko vodi v cirozo in rak jeter. Po okužbi z virusom hepatitisa B lahko postanemo trajni nosilci virusa. Nastanek nosilstva je odvisen od starosti. Če se okužijo odrasli, postane trajni nosilec 1 od 10 okuženih; če pa se okužijo dojenčki, jih trajno nosi virus kar 9 od 10 okuženih. Trajni nosilci predstavljajo stalni vir okužbe v populaciji, še zlasti zato, ker jih več kot 2/3 ne ve, da so okuženi z virusom hepatitisa B. Pri trajnih nosilcih je torej povečano tveganje za razvoj kroničnih oblik bolezni: karcinoma jeter in jetrne ciroze.

Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije živi na svetu 350 do 400 milijonov trajnih nosilcev virusa hepatitisa B, zaradi bolezni pa jih 1 milijon na leto tudi umre.
V Sloveniji je delež nosilstva nizek – pod 1% prebivalstva, če se primerjamo npr. z osrednjo Afriko, JV delom Kitajske, Indonezijo, kjer je delež okuženega prebivalstva 10% in več. Kljub temu pa imamo tudi v Sloveniji okoli 20.000 trajnih nosilcev.
Obolevanje otrok uspešno preprečujemo s celovitim programom obvladovanja bolezni. Pri vseh nosečnicah v zadnjem trimesečju nosečnosti ugotavljamo, ali so okužene z virusom hepatitisa B – ali imajo pozitiven HBs Ag. Novorojenček okužene matere ob rojstvu prejme zaščitna protitelesa proti hepatitisu B, hkrati pa ga pričnemo cepiti. Novorojenček se z virusom namreč lahko okuži med porodom (ali tik pred porodom ob popuščanju posteljice), zato je potrebno virus, ki je že vstopil v novorojenčka “uničiti” z že izdelanimi protitelesi (specigični Ig G), hkrati pa spodbuditi nastajanje dojenčkovih lastnih protiteles proti hepatitisu B, kar dosežemo s cepljenjem proti hepatitisu B. Dojenček bi namreč tudi kasneje lahko prišel v stik z virusom matere- slina, ob dojenju, ob morebitnih poškodbah in krvavitvah matere…. Zaščita novorojenčka matere nosilke ob porodu je nujno potrebna, saj lahko nezaščiten novorojenček zboli s težko obliko vnetja jeter, z visoko smrtnostjo, po drugi strani pa okužba tako majhnega otroka vodi v trajno kužnost kar pri 90%.

Proti hepatitisu B cepimo otroke na sistematskih pregledih pred vstopom v šolo, na katerih so praviloma prisotni tudi starši. Zajeti želimo čim večje število otrok več let pred začetkom spolne aktivnosti, ko tveganje za okužbo močno naraste. Cepimo tudi družinske člane nosilcev virusa, otroke, ki se po naključju zbodejo z odvrženo iglo, ipd.. Cepljenje je seveda obvezno za zdravstvene delavce. Po cepljenju s tremi odmerki cepiva nastane dolgoletna zaščita pri več kot 90% cepljenih.

Trajne nosilce hepatitisa B običajno spremljajo na Infekcijski kliniki. Pogostnost pregledov je odvisna od tega, ali gre le za nosilca brez aktivnosti virusa v jetrih (stanje ocenijo z ugotavljanjem virusnih markerjev hepatitisa B (protitetesa in virusni antigeni), števila kopij virusa v krvi (HBV-DNA), preiskavami jetrnih encimov, nekaterimi biokemijskimi preiskavami, drugimi preiskavami (npr. UZ jeter, jetrna biopsija). V kolikor ocenijo, da gre za “inaktivnega nosilvca”, z nizkimi vrednostmi virusa v krvi (kužnost nosilca je v tem primeru manjša) in brez prisotnosti znakov vnetja v jetrih, so pregledi le redki, v nasprotnem primeru pa pogostejši.

Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni.

Hepatitis B: anti HBs kvantitativno pozitiven 46IU/I, ostalo nereaktivno. Kaj tocno pomeni ta vrednost, ce je bila slika posneta eno leto nazaj in sem jo sele zdaj opazila. Kaj to pomeni za druzinske clane? Hvala

Spoštovani, rezultat kaže, da ima oseba protitelesa proti plaščnemu antigenu virusa hepatitisa B. Ostalo – nerekativno, ne morem komentirati, ker ne vem, na kaj se nanaša, oz. kaj so sploh testirali. Če so testirali ostale oznaževalce okužbe virusa hepatitis B in bi bilo vse negativno, bi sklepali, da je gre za uspešno cepljeno testirano osebo (oseba, ki je po cepljenju proti hepatitisu B razvila ustrezen titer protiteles proti plaščnemu antigenu virusa hepatitisa B). Družinski člani tu nimajo zveze, ….ker izvid ne govori o okuženosti, temveč o zaščitnih protitelesih proti virusu hepatitisa B.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani.
Imam vprašanje glede krvodajalske akcije in okužb (hepatitis) …
Sem krvodajalka… V katerem primeru obveščajo krvodajalce, ko je oseba reaktivna na hepatitis ali tudi takrat, ko ga je prebolela, se pravi da je bila v stiku z okuženim, vendar po 6 mesecih ni trajno kužna?
Hvala za odgovor.

Spoštovani, krvodajalce obveščajo v obeh primerih, oz. takrat, če se stanje označevalcev okužb hepatitisa B, med dvema odvzemoma spremeni. Recimo, pri prejšnjem odvzemu vse negativno, ponovni odvzem pojav protiteles.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close