Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Malarija

Malarija

S fantom se odpravljava na potovanje na Tajsko. Ko sva bila lani v indoneziji sva dobila tablete proti malariji in sicer Resochin (1x tedensko) in Paludrine (1x na dan). Ker sva bila na malaričnem območju manj časa kot sva predvidevala, nama je kar nekaj teh tablet ostalo. Ali so te tablete primerne tudi za malarična območja na Tajskem??
Zanima pa me še nekaj, in sicer ali so ta zdravila enako učinkovita kot Lariam, za katerega pravijo da ima ogromno stranskih učinkov, midva sva se pa po teh zdravilih počutila čito v redu.

Najlepša hvala za odgovore!

Mateja

Spoštovani!

Za zaščito pred malarijo na Tajskem je prvi priporočeni antimalarik Lariam (ki je mnogo učinkovitejši od kombinacije Resochina (klorokina) s Paludrinom; mnogi povzročitelji so na klorokin odporni). Posebno opozorilo pa velja za potnike, ki potujejo na mejna področja z Burmo ali Kambodžo in na področje zlatega trikotnika: tu je priporočeni antimalarik doksiciklin ali Malarone. Na navedenih področjih živijo namreč na meflokin (Lariam) – odporni Plasmodium falciparum.

V splošnem pa na Tajskem obstaja nizko tveganje za malarijo in sicer je največje v ruralnih, gozdnatih in gričevnatih področjih ter področjih, ki mejijo na Kambodžo, Laos in Burmo. Tveganja za malarijo v velikih mestih in glavnih turističnih področjih praktično ni (Bangkok, Chiang Mai, Chiang Rai, Pattaya, Phuket Island, and Ko Samu).

Izbor antimalarika je torej odvisen od vašega potovalnega načrta: v primeru, da se boste mudili tudi na meji z Burmo, Kambodžo ali na zlatem trikotniku, boste kot antimalarično zaščito prejeli doksiciklin (pričetek jemanja 1 do 2 dni pred prihodom na malarično področje, ves čas bivanja in še 4 tedne po vrnitvi; ves čas jemanja po 1 tableto na dan).
Če pa boste potovali na druga področja, je prvi priporočeni antimalarik Lariam.
Pozdrav!
Nina

Najprej en lep pozdrav!
Leta 2000 sem bil tudi sam na Tajskem.Šli smo tudi na treking po območjih,ki mejijo na Burmo in Laos. Nisem se cepil, ker je na Tajskem zelo majhna možnost da dobiš malarijo, sploh v mestih kot so Chaing Mai, Bankok, Phi Phi,Puket.
Če se odpravljata na Tajsko v času tamkajšnje sušne dobe in če se dosta odločila za teking v okolici Chang Maia mislim,da ne potrebujeta tablet proti malariji.Sicer pa lahko v kateri koli trgovini na Tajskem kupita zasčitno sredstvo proti komarjem.
V sušni dobi na Tajskem res ni velikega tveganja za malarijo.Kot pa vem pa imajo ta antimalarična sredstva tudi veliko stranskih učinkov in tudi če jih jemlješ lahko kljub temu dobiš malarijo.
Na Tajskem je jemanje takih tablet čisto odveč.
Želim vama lepo potovanje, ker Tajsko se res splača obiskati.

Proti malariji se ni mogoče cepiti. V profilaktične namene se predpisujejo antimalariki – tablete ali praški. Seveda pa so izjemnega pomena tudi drugi ukrepi zaščite pred mrčesom: pravilna in dovolj pogosta uporaba repelentov, nošenje oblačil z dolgimi rokavi, uporaba z insekticidom prepojenih mrež za spanje, ipd. Komarji, ki prenašajo malarijo so najbolj aktivni v času od mraka do zore (torej ponoči); komarji, ki prenašajo dengo, pa zjutraj in v dopoldanskem času.
Pozdrav!
Nina

Na Tajskem sem bila decembra in januarja- torej v susni dobi, ko nevarnosti za malarijo prakticno ni. Vseeno sem kupila tablete proti malariji in to kar v lekarni v Bangkoku in sicer doxycycline. jemala sem jih vsak dan in sploh nimajo nobenih stranskih ucinkov. ce potujes v susni dobi ti prakticno ni treba nicesar jemat. (na celem potovanju me ni picil niti en komar, pa sem bila dosti visje od Chiang Maia. bili smo prav na meji z burmo, na skrajnem severu in tam odkrivali lepote narave- o komarjih pa ne duha ne sluha)

srecno pot

lp

neza

Doksiciklin je, kot sem že napisala, prvi priporočeni antimalarik za mejna področja, kjer živijo plazmodiji falciparum, ki so na Lariam (meflokin) odporni. Ni pa res, da je doksiciklin povsem brez stranskih učinkov. Doksiciklin je antibiotik iz skupine tetraciklinov. Najpogostejši znani stranski pojavi so:
– fotosenzibilizacija: koža postane občutljivejša na sončne žarke, zato je potreben močnejši faktor zaščite;
– pojavljanje glivičnih okužb: ob jemanju tetraciklinov se pogosteje pojavi kandidijaza nožnice, saj antibiotiki uničijo normalno bakterijsko floro;
– slabost, driska ipd.
Pozdrav!
Nina

Ali cepivo za malarijo sploh ne obstaja?

Lp
TaNiTa

Spoštovani,

cepivo proti malariji zaenkrat ne obstaja. Proti malariji se lahko zaščitimo s tabletami, ki jih dobite v ambulantah Zavodov za zdravstveno varstvo in IVZ RS.

Lep pozdrav,

Eva

New Report

Close