Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja cepljenje OMR – 11 mesecev

cepljenje OMR – 11 mesecev

Pozdravljeni,
moj otrok je naročen na cepljenje OMR pri dopolnjenem 11 mesecu (Priorix), pri dopolnjenem 12 mesecu pa sledi tretji odmerek šestvalentnega cepiva (Hexacima). V navodilih proizvajalca cepiva Priorix sem zasledila, da je cepivo pri otrocih med 9 in 11 mesecem manj učinkovito (manjši imunski odziv), zato se sprašujem, če ne bi bilo bolj smiselno najprej opraviti cepljenje proti davici, hemofilusu influence tipa b, oslovskemu kašlju, otroški paralizi, tetanusu in hepatitisu b, in potem cepiti še proti OMR (po dopolnjenem enem letu). Kakšna je praksa pri drugih pediatrih v Sloveniji? Vrtca otrok v tem letu še ne bo obiskoval. Hvaležna bom za vaše mnenje.
Lep pozdrav

Spoštovani, praksa je pri vseh pediatrih enaka, okoli 1 leta prejmejo otroci 1 odmerek MMR (v lanskem letu smo zaradi povečanega pojavljanja ošpic dajali ta odmerek čim prej, ogroženim otrokom od 6. meseca starosti dalje), revakcinacija Di-Te-Per-HiB.hepB, IPV sledi 1 leto po bazičnem cepljenju, torej vsekakor po dopolnjenem 1 letu (odvisno, kdaj je bilo končano bazično cepljenje).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Najlepša hvala za hiter odgovor. Torej se vam cepljenje s cepivom Priorix pri otroku, ki je ravno dopolnil 11 mesecev zdi smiselno in cepljenja ne bi prestavljali na kasnejši datum, po dopolnjenem 12.mesecu, skladno s priporočili proizvajalca?
Lp

Zanima me tudi, če je potem po vašem mnenju na tretji odmerek Hexacima naročen prehitro? Prvi odmerek je dobil pri treh, drugega pri petih, tretjega pa naj bi dobil pri 12 mesecih. Je tako prav?
Hvala se enkrat

Spoštovani, kot rečeno, se mi zdi predlagana shema dobra:
1. v preteklosti smo opazovali manjši imunski odgovor po cepljenju proti MMR, zlasti pri otrocih, katerih matere so prebolele divje (prave) ošpice. Danes takih mater pri nas praktični ni več (saj je že od leta 1968 na voljo cepljenje). Cepljene proti MMR po 11m mesecu je praktični identično kot pri 12.mesecih, saj večina protiteles, ki jih matere v času nosečnosti posredujejo plodu skozi posteljico, izgine do otrokovega 6.meseca starosti.
2. Glede na to, da je otrok s kombiniranim cepivom cepljen že po novi shemi in od samega začetka prejema tudi cepivo proti hepatitisu B, je predlagana shema optimalna.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani,

imam skoraj 14-mesečnega fantka, ki je do zdaj bil cepljen 2x z diteper cepivom. Zal nam jo je bolezen 2x zagodla in karanteni/izolacije tako da nismo se opravili 3.odmerka diteper in 1.odmerek omr.

Prosila bi vas za mnenje, ali je priporočljivo cepiti sina z diteper in omr cepivi hkrati oz na isti dan? To je bil predlog zdravnice, meni se pa to zdi kot prevelik napor za otroka.

Je dvojno cepljenje praksa oziroma ali se lahko temu izognem – v tem primeru a bi najprej priporočilo 3.odmerek diteper, 1 mesec razmika in nato se omr, ali obratno?

Se ne hodi v vrtec in nismo časovno omejeni.

Lep pozdrav, A.

Spoštovani, v primeru zamujanja je simultano cepljenje – to pomeni hkratno cepljenje, stalna praksa. S priporočilom vaše pediatrinje se povsem strinjam.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close