Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Hud strah pred okužbami

Hud strah pred okužbami

Spoštovana dr. Pirnat!
Naj vam na kratko opišem svojo situacijo. Že nekaj časa imam hud strah pred okužbami, zato hodim tudi na terapije. Udeležila sem se tudi skupinske terapije, pri kateri smo se na koncu obmetavali z blazinami. Opazila sem, da je bil na blazini krvav madež, za katerega težko presodim, če je bil svež ali že star. Kasneje med obmetavanjem sem tudi jaz zaradi udarca z zadrgo blazine dobila rano. Sedaj sem panična, da je krvav madež na blazini prišel v kontak z mojo svežo rano. V skupini so bili namreč tudi udeleženci iz rizičnih skupin (npr. bivši odvisniki od heroina, alkoholiki…). Kako velika je verjetnost, da bi se tako okužila s HIV, HBV, HCV itd.? Že vnaprej se vam iskreno zahvaljujem za vaš odgovor. Lep pozdrav!

Spoštovani, ne predstavljam si, kako bi se na navedeni način vi okužili; kvečjemu vi bi lahko koga okužili, če bi neposredno po ranitvi vaša rana prišla neposredno v stik s suznico drugega človeka (ob predpostavki, da ste, seveda, okuženi). Takole, kot si vi predstavljate, se s krvjo prenosljive okužbe NE prenašajo. Potreben je tesni stik – vbod, z neposrednim prenosem kužnega materiala.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana dr. Pirnat!
Zahvaljujem se Vam za odgovor. Naj pojasnim, da krvav madež na blazini ni bil moj, temveč od neke druge osebe. Med obmetavanjem z blazinami pa obstaja verjetnost, da je prišla tuja kri na blazini v neposredni kontakt z mojo svežo rano. Ali menite, da je v tem primeru okužba verjetnejša?

Spoštovani, razumela sem, da je kri iz madeža ni vaša, kljub temu ovenjujem, da tal prenos ni verjeten.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani!
Se opravičujem, ker vas zaradi svojih strahov še kar naprej nadlegujem z vprašanji. Še kar obiskujem terapije in upam, da mi jih bo uspelo bolj obvladati, saj se ne bojim se običajnih virusov in bakterij, ampak samo SPB.
1) Ali je v primeru, da je moja rana na roki nastala ob udarcu ravno tistega dela blazine, ki je bil okrvavljen, možnost okužbe s HBV, HCV, HIV, sifilisom? Ali je takšna količina krvi na blazini (madež, kri ni kapljala z blazine) dovolj za prenos virusa, če se krvavi madež grobo podrsa po koži in povzroči rano?
2) Hčerkica je s podplata potegnila hrasto. Kri ji sicer ni tekla, ampak je bila pa prekinjena kožna bariera. Bosa je hodila po pločniku, na katerem se takoj zatem opazila sveže pljunke. Ker še ni bila cepljena proti HBV, me zanima, če se je lahko okužila z njim? Ali bi bilo smiselno k pediatru ali spet pretiravam zaradi pretiranih strahov? LP

Spoštovani, nič od tega, kar opisujete ni tvegano. Nobeni ukrepi niso potrebni, ne pri vas, ne pri hčerkici.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close