Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Paraziti ipd.

Paraziti ipd.

Spoštovani, naš 18-mesečnik je na vrtu našel staro, napol plesnivo in blatno žogo, ki je celo poletje ležala pod grmovjem. Še preden sem mu jo uspela vzeti iz rok, jo je malček dobesedno polizal z jezikom. Skrbi me, da je tako zaužil kakšnega parazita (toksoplazmozo, heliobakter pylori itd.), toksično plesen ipd. Ali ima lahko omenjeni dogodek kakšne kratkotrajne ali trajne posledice za njegovo zdravje? Kako naj ukrepamo, na kaj in koliko časa naj bomo pozorni? Že vnaprej najlepša hvala za pomoč in lep dan!

Spoštovani, tveganje za okužbe z raznimi črevesnimi povzročitelji, tako bakterijskimi, kot protozoami, seveda obstaja, obstaja pa praktično celotno malčkovo obdobje, ko intenzivno raziskujejo, dajejo vse mogoče v usta in si ob tem, seveda, ne umivajo rok. Malčki jedo zemljo, ližejo tla, kamne in mivko na obali… In še in še… v resnici pa je tveganje za okužbe daleč največje ob neposrednem stiku z ljudmi ali s potenciano okuženo hrano (ali vodo na področjih, ki nimajo ustrezne pitne vode). Posebnih ukrepov zaradi lizanja blatne žoge ni.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovani, hvala za odgovor! Se zavedam, da ne morem vsega preprečiti in da je to v tem obdobju normalno. Povejte mi samo še to, če so mogoče kakšne hujše in trajne posledice, če se je malček morda tako okužil s kakšnimi paraziti, bakterijami ali zaužil kakšno toksično plesen? Že vnaprej hvala in lepe praznike!

Če je imel smolo in se je okužil s kakšno črevesno bakterijo ali parazutom, bo imel šač prebavne težave.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close