Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Znoj

Znoj

Spostovana!
Imam vprašanje glede prenosa sifilisa, hepatitisa B, hepatitisa C in HIV z znojem. Na telovadbi sem uporabila ležalno oblazino takoj za močno preznojenim moškim. Ravno takrat sem imela na bosem stopalu pol ure staro rano. Ne želim zveneti nestrpno, vendar me skrbi predvsem za to, ker gre za homoseksualca in so te bolezni, predvsem HIV, v tej skupini ljudi pogostejše. Bojim se okužbe, ker se je rana celo uro telovadbe čvrsto dokilala preznojene telovadne podloge. Po eni strani si mislim, da se tako res ni moč okužiti, vendar me vseeno malo skrbi. Lep pozdrav!

Spostovani, os vseh nastetih povzrociteljev, bi se lahko ob visoki kuznosti osebe prenesel le virus hepatitisa B. HIV se z znojem ne prenasa.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Spoštovana!
Ali so pri visoko kužni osebi simptomi vidni tudi navzven? Naj povem, da moja rana ni opazno krvavela, vseeno pa je bila rana. Z nohti sem si odtrgala debel kos poroženele kože, na kateri sem imela pred tem obliž s salicilno kislino za odstranjevanje otiščancev. Ali je tudi hepatitis B pogostejši pri homoseksualcih, kot je znano za HIV? Ali pri osebni zdravnici dobim napotnico za odvzem krvi na okužbo se hepatitsom B? lep pozdrav

Zelo me skrbi tudi zato, ker je pred kratkim moj otrok zaužil mojo morda okuženo kri. Ko sem mu rezala sadje, sem se urezala. Sprva nisem opazila krvi, šele nato sem videla, da so na krhljih sadja sledi krvi.

Spoštovani, v Sloveniji je delež s hepatitisom B okuženih oseb zelo nizek. Proti hepatitisu B so generacije, rojene od leta 1991 dalje, cepljene. Okuženim osebam se, razen če gre za kronični hepatitis / cirozo/ raka prav nič ne “vidi”, da so okužene. Napotnice ne rabite, saj ne bo testiranje zaenkrat pokazalo nič (inkubacija je 15 do 60 dni), protitelesni testi ob ev. okužbi postanejo pozitivni cca 8 tednov po dogodku. Glede na tole, kar opisujete v nadaljevanju, (odstranitev koščka poroženele kože), se sploh niste izpostavljali.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close