Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja komplicirano vprašanje

komplicirano vprašanje

imam še par vprašanj gelde Hpv cepljenja in hepatitis A in B

1. pri HPV-ju na grobo rečeno obstaja 200 genomov,od tega je 45 nevarno rakotvornih. v 80% ženske če dobijo okužbo prebolijo,v ostalih 10% se razvijejo hujše oblike in tudi “podprejo” raka endometrije. Do tukaj mi je vse jasno. Zanima me,glede na to,da spolni odnos s kondomom ne prepreči vseh genomov,ali prepreči rakave? zanima me,če je znano,kakšne genome se dobi brez zaščite in z zaščito? recimo bradavice nastanejo stik s kožo ustnica na ustnico.

2. drugo vprašanje je,ali je za nekoga smiselno cepljenje ki je imel 3 spolne odnose s kondomom,in nič več. Glede na to da cepijo že deklice preden so spolno aktivne. je za nas odrasle ženske smiselno?

3.pri hepatitisu B in A pa je tako da ko se okužiš tudi zboliš in se ne “cmari” in ne počiva virus “potiho” v tebi… kot hpv,kajne?

hvala

Kondom sicer velja za najuspešnejše sredstvo za preprečevanje okužbe s HPV, vendar ni povsem zanesljiv, saj se virusi HPV ne prenašajo samo s spolnim odnosom, ampak tudi s kože na kožo. Virusi HPV se prenašajo s stikom in ne s telesnimi tekočinami, torej je predvsem pomembno, kje in kaj, se ob kaj drgne. Če se koža s visiko rizičnimi sevi, drgne ob kožo, pride do prenosa. Ne ločujemo genomov, katerih prenos bi preprečili s spolnimi odnosi, od ostalih.
Cepljenje je po treh spolnih partnerjih smiselno.
Virusa hepatitisa A in B se glede kroničnosti okužbe razlikujeta.
Za oba velja, da okužba lahko poteka s kliničnimi znaki, ali pa povsem tiho, brez simtomov.
Vendar pa po okužbi z virusom hepatitisa A le to povsem prebolimo; in ne postanemo klicenosec; po okužbi z virusom hepatitisa B pa lahko postanemo kronični nosilec in virus trajno ostane v nas. Lahko povzroča kronične težave: raka jeter, kronično vnetje in cirozo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close