Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Ošpice

Ošpice

Pozdravljeni!

Zanima me, katere titre se smatra za pozitivne pri cepljenju proti ošpicam?

Hvala in lep pozdrav

Spoštovani, odgovor ni tako enostaven, kot bi si želeli. Komercialni testi, ki jih uporabljajo v laboratorijih, rezultati ne kvantificirajo, ampak je pozitiven ali negativen. Torej titre imaš ali jih nimaš. Če pri cepljeni osebi ugotovijo pozitiven titer protiteles in je bila 2x cepljena, se je ne cepi ponovno.
Drugo pa je, če oseba ni bila cepljena in se ugotavlčja titre. Kjer uporabljajo kvantitativne teste, zaščita ni enoznačno določena. Na podlagi klinične slike, izkušenj in arbitrarno določenih priporočil WHO se kot nezaščitni smatrajo titri pod 150 I.E,, o zaščiti govorimo od 200 I.E. navzgor.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

A je kakšna razlika pri zdravstvenih delavcih? Se npr. testira osebo, če ima zabeleženo, da je bila 2x cepljena? Kaj pa, če je bila samo enkrat?
Sama imam zabeleženo, da sem bila cepljena 2x, vendar naj bi se po pričevanju mame takrat izmaknila in naj bi nekaj cepiva špricnilo mimo… Tega pa niso zabeležili. Ker sem noseča in delam v zdravstvu, me zanima, če se je smotrno testirati?

Hvala vnaprej za odgovor in lep pozdrav

Tule je precej podrobno navodilo za ravnanje.
http://www.drmed.org/wp-content/uploads/2014/06/Priporocila-ospice-zdr-ustanove.pdf
Ob podatku o dveh cepljenih zdravstvenega delavca kar tako (brez stika z oščicami) načeloma ne testiramo. V primeru, da bi naključno ugotovili seronegativnost, bi docepili – a NIKOLI nosečnice.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close