Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Poljub hepatitis b

Poljub hepatitis b

Zdravo!
Ali se lahko okužim s hepatitisom b, če me na čelo poljubi okužena oseba, nato pa na mestu poljuba dobim majhne ranice, praske. Pri igri s frizbijem, sem dobil boleč udarec v čelo – na mesto poljuba, naslednji dan pa sem na mestu opazil majhno hrastico. Pred slabim mesecem sem dobil prvo dozo cepiva proti hepatitisu b. Ali naj opravim krvne preiskave proti hepatitisu b?

Spoštovani – “prijateljski poljub” (na čelo, na lice) ni tvegan za prenos s krvjo prenosljivih belezni, saj ne pride do obilne izmenjave sline, oz. krvi. Gre le za dotik.
Testiranje v vašem primeru (zaradi poljuba na čelo) ni smiselno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo!
Hvala za hiter odgovor. Torej sem lahko miren kljub temu, da je na mestu poljuba – malo sline prišlo do ranice?

Da, sicer pa ste zgoraj napisali, da ranice v času poljuba sploh še ni bilo!!

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Res je ni bilo, ampak je ranica nastala kasneje istega dne na mestu poljuba. Mesta poljuba pred nastankom ranice nisem spiral ali razkuževal, niti nisem razkužil ranice po nastanku, ker sem hrastico opazil šele naslednji dan. Hvala. Lp

To, da je ni bilo, je pomembno, krvno prenosljive bolezni se namreč prenašajo z direjtnim stikom krvi oz. drugih telesnih tekočin s sluznico ali počkodovano kožo. Tveganje za prenos bi v vašem primeru obstajalo, če malo karikiram, če bi vam oseba pljunila ali vas lizala po rani. (Že če bi se z ustnicami le dotaknila vaše rane, tveganja za prenos praktično ne bi bilo).

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravo!
Mene pa zanima, če obstaja tveganje za prenos, če imaš svežo ranico, ki se je z roko dotakne oseba, ki si je pred tem grizla nohte in imela na blazinicah in nohtih manjšo količino sline. Ter ali je možnost prenosa, če za okuženo osebo pospravljaš robčke, na katerih je posušena, kakšen dan stara kri. Nato pa z neumitimi rokami ješ ali pa dobiš kakšno površinsko ranico. Lp

Teoretično bi se sicer morda lahko okužili, praktično pa ni prav verjetno, oz. ni pomembno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Vaši odgovori so mi všeč, saj so realni in osredotočeni. Sam nimam kakšnih pretiranih tveganih vedenj, z raznimi izjemami (srečanje za eno noč, pitje iz drugih kozarcev, poljubljanje…)
Kolikšna je verjetnost okužbe s hepatitisom b ali c ali hiv med poljubljanjem? Vprašal bi tudi kakšna je možnost okužbe (tudi hiv) ob telesnem stiku z roko z vaginalnimi izločki in potem dotikanjem penisa, ust …, ali je možno, da pride okužba tudi čez nohte, malo hecno vem, ampak če se recimo predre koža pod nohtom?
Hvala za vaše odgovor in lep pozdrav!

Spostovani, virus Hiv se s poljubljanjem ne prenasa, malo tveganje bi obstajalo le v primeru, da bi se med poljubljanjem intenzivno pogrizli in bi prislo do krvavitev. Prakticno enako velja za hepatitis C, ki se prenasa predvsem s krvjo. Pri posrednem prenosu, ki ga navajate, je tveganje za prenos zelo majhno, oz. Ga ni, povecalo bi se v primeu, ce bi bila v vaginalnem prisotna tudi kri, ali bi bile na glavici penisa poskodbe, razjede, ipd.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close