Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Otroško in mladinsko zobozdravstvo Mlečni zob mrtev a boli ob ugrizu

Mlečni zob mrtev a boli ob ugrizu

Pozdravljeni,

lepo prosim za odgovore. Sem mama dveh otrok. Za ustno higieno obeh je enako poskrbljeno (redno čiščenje, uporaba zobnih past s florom). Oba se od prvega leta udeležujeta pregledov pri zobozdravnici. Prvi nima nobene plombice in nobenih težav. Mlajši otrok (sin), še ne 6 let star pa ima težave, ki se stopnjujejo.

Najbolj bistveno je to, da je dobil dve plombici na dveh kočnikih. Obakrat se je pojavila ponovna bolečina po plombiranju. Obakrat je po odstranitvi plombe bilo ugotovljeno, da je zob mrtev in vse to v razmiku enega meseca.

Po ponovni plombici se je prvi kočnik umiril in nehal boleti ob ugrizu. Drug kočnik je bil v ponovni obdelavi v četrtek (prejšnji teden) in sina še danes boli ob ugrizu.

Sina je zelo bolelo med posegom pri zobozdravnici (je dobil inekcijo). Tudi krvi je bilo precej veliko. V lončku je bilo polovica krvavih zobnih tamponov.

Ali je to normalno, da sin še ima bolečine ob ugrizu? Bolečina ob ugrizu je bila prisotna še preden je prišlo do prvih plomb in sem zaradi nje sina odpeljala zobozdravniku.

Danes se pojavila tudi bolečina ob samem zobu na dlesni. Kdaj je pričakovati, da se bolečine umirijo ali bi se morale in so te bolečine znak, da je nekaj narobe.

Zob je v četrtek po čiščenju kanalov ponovno zaprt s plombico, ki je stalna.

Kako pomagati otroku, da ne bo trpel? Kaj je potrebno narediti? Bojim se, da bo dobil strah pred zobozdravnico.
Sem sinovi zobozdravnici ponudila, da naslednjič plačam zdravljenje, da tretjič ne pride do odmrtja zoba, da se ne da prehito plombirat in ob tem omenila, da mi moja zobozdravnica ne da stalne plombe, če je zob zelo bolan in ga zdravi in šele na koncu da stalno plombo.

Odgovor je bil, da je v oba zoba dala zdravilo in da so bakterije šle vseeno naprej. Prav tako je omenila, da je pri odraslih delo zobozdravnikov drugače, kot pri otrocih. Kako je to mislila? Zob je le zob, pa ni važno, ali je otroški ali odrasli.

Kaj je v sinovem primu šlo po zlu, da ima v kratkem času dva mrtva zoba? Kako preprečit, da bi se zadeva ponovila?

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav.

Pozdravljeni,
upam, da uspem zajeti bistvo glede sinovega zoba…
Najprej naj pojasnim, da je zobozdravnica ravnala v skladu z doktrino in je res, da je terapija na mlečnih zobeh drugačna kot pri stalnih.
Verjetno je imel vaš otrok karies in zobozdravnica je pri odstranjevanju prišla do zobnega živca in aplicirala ob tem na zob zdravilo, običajno zaradi vnetja lahko tudi močno zakrvavi.
To, da je zob občutljiv na ugriz in da ga boli dlesen ob zobu pa je znak, da gre najverjetneje za vnetje na korenini in bo potrebno zob odpreti, sicer lahko ob zobu na dlesni nastane gnojna bulica ali fistula.
Če ga še vedno boli predlagam, da greste nazaj k zobozdravnici in bo pogledala in ugotovila vzrok bolečine.
To, da je prišlo v kratkem času na obeh zobeh do odmrtja živca pa je najverjetneje pogojeno s kariesom, ki na mlečnikih relativno hitro zaradi anatomije zoba pride do zobnega živca.

Največ, kar lahko vi storite za vašega otroka je dobra ustna higiena in redne kontrole pri zobozdravniku.
Srečno!

Teja Jeras dr. dent. med. Zobozdravstvena ordinacija MOGYdent Dunajska cesta 433 Ljubljana - Črnuče T: 031 433 468 E: [email protected] W: www.mo-gy.si/zobozdravstvo V kolikor boste prišli k nam na pregled, vas prosimo, da s seboj prinesete natisnjena vaša vprašanja in naše odgovore. Odgovori preko foruma ne morejo nadomestiti kliničnega pregleda.

New Report

Close