Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Plačilo dohodnine v polnem bolniškem staležu

Plačilo dohodnine v polnem bolniškem staležu

Živjo

Mene pa zanima po kakšnem zakonu moram plačati dohodnino,kljub temu ,da
sem celo leto na bolniški…-ker mi nadomestilo plačuje država.
Prosim za hitri odgovor-zato ker imam časa za pritožbo 15 dni

LEP POZDRAV MARTIN KRPAN

Spoštovani,

plačilo dohodnine ureja Zakon o dohodnini (ZDoh-2), ki ureja tudi “vašo” situacijo.
ZDoh-2 v 15. člena določa metodo negativne definicije dohodka, saj določa, da so z dohodnino obdavčeni vsi dohodki fizične osebe, ki so bili pridobljeni oziroma doseženi v davčnem letu, ki je enako koledarskemu letu, pri tem pa se kot dohodki štejejo vsi dohodki in dobički, ne glede na vrsto, če ni s z zakonom drugače določeno. Z besedo zakon je mišljen bodisi ZDoh-2, bodisi kakšen drug zakon, ki bi urejal to problematiko. Iz obdavčitve so izvzeti samo tistih dohodki, ki so kot takšni izrecno navedeni v 19. členu ZDoh-2 oziroma vsi drugi dohodki določeni v 20. do 34. člena ZDoh-2, ki iz obdavčitve sicer niso izvzeti, so pa davčni zavezanci za te dohodke oproščeni plačila dohodnine. Ker nadomestilo ni izrecno izvzeto iz dohodnine, je tudi nadomestilo dohodek, ki se obdavči z dohodnino.

Dodatek:
Zdoh-2 v 19. členu uporablja zelo nejasno določilo, ki pravi, da predmet obdavčitve niso izplačila, ki jih prejme fizična oseba na podlagi zavarovanja za primer bolezni, poškodbe ali invalidnosti, katerega zakon, ki ureja zavarovalništvo, ne določa kot obvezno zavarovanje, ali izplačila na podlagi zavarovanja za škodo, povzročeno na osebnem premoženju. Določilo torej pomeni, da dohodek iz obveznega zavarovanje ni izvzet iz obdavčitve.

New Report

Close