Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Višek

Višek

Pozdravljeni,

pred dobrim letom sem zbolela za rakom in sem še sedaj na bolniški. Moja osebna zdravnica je na predlog imenovanega zdravnika podala predlog za upokojitev na invalidsko komisijo. Sedaj me pa zanima naslednje:
1)v primeru, da me dajo za 4 ure v pokoj in 4 ure delati. Ali sem kot rakava bolnica zaščitena v primeru viškov oz. reševanja presežnih delavcev?
2) v primeru, da me dajo za 8 ur v pokoj za 2 leti: Ali me mora delodajalec vzeti nazaj v službo?

Prijeten dan še naprej in hvala lepa.
Drejka

V kolikor boste pridobili status invalida boste uživali posebno varstvo pred odpovedjo, kakor je določena v 116. členu Zakona o delovnih razmerjih ( Uradni list RS, št.42/ 2002 do 103/ 07- ZDR). To varstvo ni absolutno. Delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi invalidu zaradi nezmožnosti za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti in v primeru poslovnega razloga v primerih in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, oziroma s predpisi, ki urejajo zaposlitveno rehabilitacijo. Glede pravic derlavcev, ki niso drugače urejene s posebnimi predpisi, se v primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi invalidu uporabljajo določbe ZDR , ki veljajo za odpoved iz poslovnega razloga. Navedeno pomeni v praksi, da delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi invalidu zaradi nezmožnosti za opravljanje dela pod pogoji iz pogodbe o zaposlitvi zaradi invalidnosti in v primerih poslovnega razloga, če mu ne more ponuditi drugega ustreznega dela v skladu s preostalo delovno zmožnostjo. Upoštevati mora Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ( Uradni list RS, št. 106/99 s spremembami-ZPIZ-1), kateri v 102 členu določa odpoved pogodbe o zaposlitvi zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga. Delodajalec lahko takemu invalidu odpove pogodbo o zaposlitvi brez ponudbe nove pogodbe o zaposlitvi v skladu s predpisi o delovnih razmerjih le v primeru, če mu zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga utemeljeno ne more skladno s 101.členom ZPIZ-1 zagotoviti pravice do premestitve na drugo delovno mesto brez ali po končani poklicni rehabilitaciji oziroma pravice do dela s krajšim delovnim časom od polnega. Delodajalec lahko skladno s predpisi o delovnih razmerjih odpove pogodbo o zaposlitvi , kakor je navedeno zgoraj, če delovni invalid brez opravičljivega razloga:
– v zakonsko določenem roku ne podpiše pogodbe o poklicni rehabilitaciji iz 86. člena ZPIZ-1 ali ne nastopi oziroma ne konča rehabilitacije v roku, določenim s to pogodbo;
– ne izpolnjuje obveznosti, ki so določene v pogodbi o poklicni rehabilitaciji;
-ne nastopi dela na drugem delovnem mestu v skladu s 101 členom ZPIZ-1, ali
– ne prične z delom s krajšim delovnim časom od polnega v skladu s 101. členom ZPIZ-1.
Utemeljenost razlogov za odpoved pogodbe o zaposlitvi ugotavlja posebna komisija, določena v 103. členu ZPIZ-1.
V primerih uvedbe postopka za prenehanje delodajalca delovni invalid nima posebne zaščite.

V primeru, da pridobite pravico do invalidske pokojnine v skladu z 67. členom ZPIZ-1 in vam je bil po 106 členu ZPIZ-1 določen kontrolni pregled, na katerem se ponovno ugotavlja invalidnost, ter se na njemu ugotovi takšno izboljšanje vašega zdravstvenega stanja, da pri vas ni več podana invalidnost oziroma nimate več pogojev za invalidsko pokojnino, vaš bivši delodajalec ni zavezan, da z vami ponovno sklene pogodbo o zaposlitvi. Kontrolni pregled je obvezen za zavarovance, ki pridobijo pravico na podlagi invalidnosti, ki je nastala pred dopolnjenim 45. letom starosti. Praviloma se opravi vsakih 5 let. V postopku ugotavljanja invalidnosti se lahko ugotovi, da kontrolni pregled ni potreben.

New Report

Close