Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Limfom in levkemija Ni dela zame

Ni dela zame

Spoštovani!
Stara sem 53 let in sem pred dobrim letom zbolela za rakom trebušne slinavke. Takrat sem bila zaposlena pri sedanjem delodajalcu (zasebno družinsko podjetje) približno pol leta in sem opravljala administrativna dela. Bila sem operirana in sledila je kemoterapija. Po kemoterapiji je sledilo obdobje rehabilitacije in po enem letu od začetka bolezni, sva z osebno zdravnico menili, da bi se vrnila na delo, za začetek po 4 ure. Zdravnica je določila datum in jaz sem svojega delodajalca obvestila, da se vračam na delo. Hkrati pa je zdravnica tudi vložila predlog za v zdravilišče.
Delodajalec me je poklical na sestanek in me obvestil, da je moral v vmesnem času, ko mene ni bilo in ni vedel kdaj se vrnem, zaposliti novo delavko in da tako zdaj nima dela zame. Rekel je, da se na vse načine trudi, da bi našel neko varianto zame, vendar zaenkrat nima nič. Občutek sem imela, kot da me je že pokopal, zdaj pa ves užaljen ne vem kaj bi z mano in ne želi imeti nobenega stroška več z mano, saj je navrgel, da bo verjetno, 4 urna bolniška, njegov strošek. Za konec je rekel, da me bo v skrajnem primeru dal na zavod kot višek. Bila sem razočarana in žalostna, saj sem se veselila vrnitve na delo in vedno bolj me je strah, ker bom še naprej izločena iz delovnega procesa, nimam več delovne rutine ter delovne sposobnosti mi padajo. Ob strahu pred ponovitvijo bolezni, me je vse skupaj zelo potrlo. Zvečer težko zaspim in ponoči se zbujam ter tuhtam o nastali situaciji. Misli mi begajo sem in tja, težko se skoncentriram. Nastalo situacijo je presekala zdravniška komisija, ki mi je odobrila 14 dni zdravilišča in mi podaljšala bolniški stalež, ki pa se bo kmalu iztekel.
Z bližajočim koncem bolniške se mi poraja kup vprašanj:
1. Kako naj se dogovorim z osebno zdravnico ali 4 urna bolniška ali popolna vrnitev na delo, kaj je bolje? Kljub psihični izčrpanosti ne vidim smisla podaljševati bolniško in vse skupaj zavlačevati.
2. Kako se pogovarjati z delodajalcem? Katere pravice imam, na katerih moram vztrajati? Kaj če mi ponudi novo pogodbo s pogoji, ki bi jih bilo težko sprejet npr. delo v obratu 100 km stran od mojega bivališča?
3. Z iskanjem nove službe sem že začela, vendar v primeru, da me povabijo na razgovor, kaj naj rečem, kakšen je moj status, da ne bom morebitnega potencialnega delodajalca preveč prestrašila? (4 urna bolniška, onkološka bolnica, ki ni delala več kot eno leto,….)
4. Kakšen bi bil najboljši vrstni red postopkov zame? Naj poskušam ostati pri delodajalcu čim dlje s tem, da izkoristim letni dopust 2019 in odpovedni rok ali naj me da čim prej na zavod? Nadomestilo za brezposelnost sem izkoristila že v letu 2011, tako da bi mi sedaj pripadalo 6 mesecev nadomestila, ki pa se verjetno hitro izteče, pri nekom moje starosti s srednješolsko izobrazbo?
5. Nekateri so mi svetovali, da naj zaprosim za priznanje invalidnine ali zaprosim za delno invalidsko upokojitev? Kakšno je mnenje delodajalcev o invalidih? Je lažje dobiti novo službo z priznano invalidnostjo? Ali je lažje dobiti delo za 4 ure?

Zavedam se, da mi ne morete odgovoriti na vsa moja vprašanja, vendar res ne vem kako naj se vsega skupaj lotim. Imate kakšen nasvet zame ali lahko delite kakšno izkušnjo?

Najlepša hvala in veliko zdravja van želim
Mija Maja

Pozdravljeni,

najprej je potrebno ugotoviti ali imate z delodajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas. Če je temu tako, potem imate vse pravice iz sklenjene pogodbe o zaposlitvi tudi vnaprej in jih je delodajalec dolžan spoštovati.

Iz vaših navedb ne izhaja, da bi imeli kakršnekoli omejitve pri delu zato vam je delodajalec dolžan zagotavljati delo v skladu s sklenjeno pogodbo o zaposlitvi. V primeru neizpolnjevanja te pogodbe ste ga dolžni na to opozoriti in če kršitev ne odpravi morate zahtevati sodno varstvo. V zvezi s tem ni nobenih dilem.

Delodajalec je bil tekom vaše bolniške odsotnosti z njo in njenim trajanjem sproti seznanjen in je v tem času lahko zaposlil delavca na vašem delovnem mestu, vendar le za čas vaše odsotnosti, torej za določen čas, ki pa se je sedaj iztekel.

Vaše zdravstveno stanje in njegova ocena je v domeni vaše zdravnice in načeloma na odločitev o vaši delovni sposobnosti sami nimate velikega vpliva.

Na vaša vprašanja je odgovor v tem trenutku en sam. Delodajalec vam je dolžan zagotavljati delo v 4 urnem oziroma 8 urnem delovniku ( glede na priznani bolniški stalež) pri tem ste dolžna vztrajati in ne razmišljati o tem, da bi se prijavila na uradu za delo. Delodajalec vam je torej dolžan zagotoviti delo v skladu z veljavno pogodbo in tako se morate tudi pogovarjati z delodajalcem. Vsakršno drugačno ravnanje delodajalca, kakor da vam zagotovi dosedanje delo, pomeni kršitev vaših pravic.

Glede invalidskih postopkov in pridobitvi pravic iz naslova invalidnosti poglejte odgovore na forumu, lahko pa se posvetujete z osebno zdravnico saj ta praviloma tudi poda predlog invalidski komisiji o začetku postopka za pridobitev pravic iz naslova invalidskega zavarovanja.
Lep pozdrav.
Jaka

New Report

Close