Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Žilna kirurgija AORTA V PREMERU 14 CM

AORTA V PREMERU 14 CM

Prosim za vaše pojasnilo, zelo vam bom hvaležna. Citiram zdravnika: na levem pljučnem krilu pljučnica, v aorti zadebelina v premeru 14 cm širine. Gre za meni ljubo babico, ki je stara 80 let, bolna že 10 let, ima Parkinsona in je v zelo slabem fizičnem in psihičnem stanju. Zdravnik je rekel, da ko bo aorta počila, je to to. Rada bi vaše mnenje, in sicer, v kolikem času lahko aorta poči, če je tako hudo razširjena. Operacija ne pride v upoštev (pojasnilo kirurga). Od žalosti mi bo počilo srce, ker pa sem realist, vas vprašam takole : kdaj, menite, se bo moja babi nehala mučiti? Najlepša hvala.

Spoštovani!

Čeprav je opis nekoliko skop, mislim, da gre res za aneurizmo. Aneurizma je vretenasta ali vrečasta razširitev katerekoli žile. Najpogosteje se pojavlja v aorti v trebuhu. Lahko pa se je pojavi tudi v prsnem košu, kot pri vaši babici.
Nevarnost aneurizme v aorti je, da lahko počijo in bolniki dobiji notranjo krvavitev, ki je običajno usodna. Nevarnost za to je odvisna od premera anueurizme, do 6 cm velikosti je ta nevarnost minimalna. Nato pa vedno večja. Če je 14 cm širine, je res velika. Ne ve pa se ali bo počila ali ne. Očitno je gospa v tako slabi koži, da bi operacija ali endovaskularni poseg pomenila zelo, zelo veliko tveganje.Tako, da sedaj vaša babica dobiva verjetno le zdravila za nižanje pritiska in morda proti holesterolu.Upajmo, da ne bo počila. Potrebno je narediti rentgensko sliko (CT angio) prsnega koša, da se vidi ali se hitro veča.

Pozdrav!

A.Šikovec

New Report

Close