Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Spahovanje, vetrovi, bolečine v želodcu, pod desnim rebrom…

Spahovanje, vetrovi, bolečine v želodcu, pod desnim rebrom…

Lepo pozdravljeni.

Sem čez 40 in imam dolgoletne prebavne težave, ki se kažejo kot vetrovi, bolečine v želodcu, pod desnim rebrom, zadnje čase pa hudo spahovanje, tudi ponoči.Hrano imam prilagojeno vsem tem težavam in le redkokdaj se prekršim in takrat čutim še hujše posledice. Poskusila sem že razne čaje (otroški čaj proti napenjanju, iberogast…) pa kakšnih bistvenih izboljšav ni bilo. Včasih mi pomaga kakšna gazirana pijača, Cocta, Donat, Radenska. Imam tudi napet in predvsem v predelu želodca tudi boleč trebuh. Ali obstaja za mene kakšna pomoč iz vaše lekarne? Naj dodam še to da sem opravila gastroskopijo in kolonoskopijo, oboje brez posebnosti.

Hvala lepa. Rozi

Pozdravljeni!

V prebavilih potekajo številni procesi: od sprejemanje hrane, njene razgradnje do hranilnih snovi (prebava) in absorpcije le-teh v krvni obtok. Za učinkovito prebavo in čim boljše izkoriščanje zaužite hrane je pomembno predvsem nemoteno in učinkovito delovanje prebavnih encimov, ki se že v ustih, preko sline, pomešajo s posameznimi delci hrane in začnejo s procesom prebave. Posamezne sestavine hrane – beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe se s tem razgradijo do osnovnih gradnikov, ki jih naše telo lahko vsrka (absorbira) in tako izkoristi za svoje potrebe oziroma za nemoteno delovanje.

Težave, ki se pogosto pojavljajo ob zaužitju hrane so: spahovanje, pekoč občutek v požiralniku, prekomerno napenjanje, bruhanje, slabost, blaga do huda driska, izguba teka, krči, bolečina in neugodni občutki v trebuhu. Najpogostejši vzroki omenjenih težav so požiranje zraka ob hranjenju, vnetje želodca, razjeda želodca ali dvanajstnika, vnetje žolčnika, neprenašanje laktoze, različne alergije na hrano, pomanjkanje posameznih prebavnih encimov, motnja črevesne peristaltike in nenazadnje razna anksiozna stanja (nemir, strah,..).

Kaj dejasnko je razlog za vaše težave, vam ne morem natančno povedati. Lahko pa vam napišem nekaj možnih vzrokov, da boste nato sama lažje presodila kaj bi bilo pri vas možno in se potem o tem posvetovala z vašim osebnim zdravnikom. Vaš zdravnik vas veliko bolje pozna in vam bo lažje pravilno svetoval.

Bolečine v želodcu, spahovanje in napenjanje bi lahko nakazovale na porušeno ravnovesje med agresivnimi in obrambnimi dejavniki v sluznici požiralnika, želodca ali dvanajstnika – to strokovno imenujemo dispepsija. Dispepsija je skupni izraz za različne simptome v zgornji polovici trebuha, ki jih opisujemo kot slabost, napenjanje, spahovanje, občutek hitre sitosti, neješčnost ali bolečino. Opisane težave lahko spremlja tudi zgaga oziroma pekoč občutek ali nelagodje v predelu za prsnico, ki se širi od žličke proti grlu, ni pa nujno. Napisala ste, da gastroskopija ni pokazala nič posebnega. Ste morda vseeno poskusila tudi z uporabo zdravil brez recepta, na primer z uporabo antacidov (Rupurut, Rutacid, Gastal, Renee…), ki vežejo želodčno kislino ali zaviralcev H2 receptorjev (Ranital), ki zavrejo izločanje želodčne kisline. Razlika med antacidi in zaviralci receptorjev H2 je med drugim v tem, da antacidi delujejo hitro, a le kratek čas, medtem ko zaviralci receptorjev H2 potrebujejo nekoliko več časa, da razvijejo poln učinek, ki pa traja dlje časa.
Če še niste, vam priporočam da kljub opravljeni gastroskopiji poiskusite npr. z Rupurutom.

Bolečine v trebuhu in zlasti bolečine pod desnim rebrom bi lahko nakazovale tudi na težave z žolčnikom ali jetri. Je možnost, da bi imeli morda žolčne kamne?

Pretakanje po trebušni votlini, napihovanje, napetost, boleč predel trebuha in nelagodje zlasti po jedi lahko nakazujejo tudi na pomanjkanje prebavnih encimov. Pri pomanjkanju prebavnih encimov je smiselno uživanje določenih zdravil ali prehranskih dopolnil, ki so prav tako lahko zelo učinkovita. Ti pripravki vsebujejo prebavne encime, kot so amilaze, lipaze, proteaze, laktaze, celulaze, nekateri tudi papain in bromelain. Naj naštejem nekaj primerov ustreznih prehranskih dopolnil – NOW Papaja, Shnell Digest, Granozym, Nutrilab Encimal,… Če Rupurut ne bo pomagal, lahko poskusite še z uporabo tovrstnih prehranskih dopolnil.

Upam, da boste našla kakšen uporaben nasvet. Vsekakor pa vam svetujem, da se še enkrat posvetujete z vašim osebnim zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Kako je Rozi? Kaj bolje? Zanima me ali ste našla rešitev za omenjene težave?

Vse te težave povzroča lahko tudi in predvsem stres, strah za eksistenco, življenje, strah pred izgubo partnerja, družine ali kakšne hude neprijetnosti in obveznosti, ki postanejo preveliko breme. Lahko tudi kombinacija vsega.

Umiriti se in si urediti življenje in mnogo težave lahko izginejo same po sebi.

Sprobala sem več prehranskih dodatkov, imam iste težave kot gospa, ki je odprla to temo.

In najbolkj mi poleg linex forte pomaga Encimal kapsule, od firme Nutrilab, toda jemanje pred jedjo ne pomaga nič – zgodi se le kratkokrajno izločanje sline in prebavnih encimov. Čez pol ure, ko to potrebujem pri prehranjevanju in prebavljanju v želodcu, pa to že izpuhti. Zato je pomagalo vzeti te prebavne encime, amilazo, lipazo, proteazo v Encimaalu, samo MED JEDJO in moram pohvaliti – ni bilo občutka grozne sitosti, tiščanja, nato napihnjenosti, nič od tega.

Ko pa sem z Encimalom prekinila, pa imam zdaj že preko 1 leto nerešljive težave, zaradi katerih moram znova jemati nazaj po 2 kapsuli, da mi sploh kaj prime in po potrebi, kadar grem med ljudi, celo linex forte!

Po ukinitvi je po vsaki jedi prišlo do ostre bolečine na desni strani pod rebrom, desno od popka isto, včsih se je selilo levo. In do izbočenja trebuha kljub moji vitkosti.

Zato mislim, da naj vsak najde ustrezni prehrano, vzame pa naj kaj takega samo v sili. Telo se očitno navadi na umetno pomoč in neha izločati svoje lastne prebavne encime.

Pred začetkom jemanja Encimala nisem imela hujših težav.

Zdaj sem dobila tablete Tametil , vzamem 10 minut pred jedjo, za praznenje žolčnika in več prebavnih sokov. Linex, papajo, encimal, te stvari za uspešno prebavo brez zartja, brez napenjanja, pa si moram kupovati sama in NI POCENI!

Bila sem na pregledu blata in niso razen močne kandide ugotovili nobenih parazitov in nič podobnega, zarad česar bi imela manj prebavnih encimov.

Pomagalo, za vse, vam bo aloja oz sok aloje pa vlaknine in ogromno vode.

Spoštovani,
Že okoli dva meseca zvečer ko se uležem zatipam bulo na desnem delu trebuha. Sedaj sem bila pri zdravniku, ki je rekel, da je to področje dvanajstnika in da mu je čudno, da ne čutim nobenih bolečin. Zadnjih nekaj mesecev se mi zelo spahuje in mi včasih ni dobro po kakšni vrsi hrane, drugače težav nimam. Dobila sem napotnico za ultrazvok trebuha, sem pa sedaj kar prestrašena, ker ne vem če ni kaj hujšega. Ali ima kdo podobne težave ali jih je imel?

ta teden se mi je začelo spahovati, nato sm začutila močno bolečino v želodcu, driske nimam, napihuje me, bruham tudi ne imam pa občutek ko da mi gre na bruhanje. in to traja že 4 dni.

Spoštovani!

Svetujem vam, da se o težavah pogovorite z vašim zdravnikom.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Imam ze 5 dni bolecine v levem delu trebuha , cutim ze ko vdihnem, se premaknem, zasmejim… Bila sem ze dvakrat pri zdravniku oba sta me odpravila s tipanjem trebuha in da je vse vredu. Eden je rekel, da je bolecina previsoko za ginekolosko in prenizko za zelodec. Bolecina pa ne popusti. Mi lahko vi poveste kaj bi to lahko bilo? Na blato grem redno in drugih tezav nimam.

Spoštovani,
žal vam ne morem odgovoriti kaj bi to lahko bilo. V primeru, da bolečine ne minejo, ponovno obiščite zdravnika.
Lep pozdrav

Objava čaka odobritev

New Report

Close