Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Farmacevt svetuje Ovulacijski test

Ovulacijski test

Pozdravljen,
najprej vse pohvale tem forumu, sem izvedela že precej koristnih informacij. Poskušam zanositi in me zanima, ali lahko zaupam ovulacijskim testom v lekarnah in ali je zadeva sploh zanesljiva.
Lep vikend in hvala z morebitni odgovor,
Andreja

Pozdravljeni!

Ugotavljanje plodnih dni je zelo pomembno tako za zanositev kot tudi za naravno preprečitev nosečnosti. Če želite zanositi, pa vam že dlje časa ne uspe, načrtujte nezaščitene spolne odnose tako, da jih boste imeli dva ali tri najplodnejše dni v ciklusu, in sicer pred ovulacijo, med njo in po njej. Ovulacija nastopi, ko se jajčece, ki je dozorevalo v jajčniku, izloči in začne svojo pot po jajcevodu v maternico. To je čas, ko je ženska plodna in ko lahko nezaščiteni spolni odnosi od 4 do 5 dni (življenska doba semenčec) pred ovulacijo in 24 ur (čas, ko je jajčece primerno za oploditev) po njej povzročijo nosečnost. Vendar si je pri tem treba zapomniti, da se čas ko so prisotni plodni dnevi razlikuje glede na čas trajanja vašega ciklusa.

Za ugotavljanje plodnih dni so na voljo številne različne metode – merjenje bazalne telesne temperature, spremljanje izcedka iz nožnice, ovulacijski testi,… Najbolj zanesljiva in natančna metoda določanja plodnih dni pa je nedvomno spremljanje nenadnega povečanja količine luteinizirajočega hormona (LH) pred ovulacijo. Količino tega hormona lahko izmerite doma z ovulacijskimi testi. Ovulacijski testi, ki so danes na tržišču, so hitri (rezultati v manj kot 5 minutah), enostavni za uporabo, hkrati pa ponujajo več kot 98-odstotno zanesljivost. Ovulacijski test vam na podlagi koncentracije hormonov v urinu lahko napove plodne dni tudi 24-36 ur vnaprej.

Zavedati pa se morate, da tudi ovulacijski testi niso stoodstotni. Napovejo lahko tudi lažno sprostitev jajčeca, saj podajo samo negativen ali pozitiven rezultat, ne pa absolutne vrednosti, možno pa je, da LH naraste tudi brez ovulacije. Testa ne uporabljajte vsak dan v ciklusu, ampak začnite nekaj dni pred sredino ciklusa (v 28 dnevnem ciklusu začnite 11 dan).

Pozorni bodite na navodila proizvajalca, kdaj opraviti test – bodisi s prvim jutranjim urinom ali kadarkoli tekom dneva. Pred uporabo testa ni priporočeno pitje večjih količin tekočine vsaj 2 uri pred izvedbo testa, ker lahko pride do lažno negativnih rezultatov zaradi razredčenosti urina.
Pozorni morate biti tudi na kontrolno črto. Če le-te po predpisanem času ni oziroma je obarvana samo polovica,… potem takšen test ni veljaven. Intezivnost črte testnega izida je odvisna od koncentracije hormona LH. Ker linija sčasoma potemni, je pomembno da izid odčitate najkasneje v predpisanem času (običajno 5 minut). Največja možnost zanositve je takrat ko je testna črta najmočnejša – navadno to pomeni vsaj tako močno črto kot je kontrolna ali še bolj. Spet pa to ni nujno pravilo. Koncentracija LH hormona je različna pri posameznih ženskah. Pri nekaterih je tudi njihova maksimalna koncentracija LH hormona nižja kot je konc. LH hormona v testni črti. To pomeni, da se pri njih tudi takrat ko so najbolj plodne, testna črta ne bo obarvala niti tako intenzivno kot kontrolna.

Kot vidite je kar nekaj stvari na katere je potrebno biti pazljiv in te lahko kaj hitro vplivajo na napačno interpretacijo rezultatov izvedenega testa in s tem »lažno« zmanjšaje zanesljivosti ovulacijskih testov.
Zanesljivost testov, ki so na voljo v lekarnah je enaka zanesljivosti tistih testov, ki jih na primer lahko kupite v veledrogerijah,…je pa razlika v tem ali potrebujete zgolj test ali se želite še kaj posvetovati in izvedeti dodatne strokovne informacije.

Iz izkušenj povem, da uporabo ovulacijskih testov zlasti priporočamo kot pomoč pri ugotavljanju plodnih dni pri parih s tako imenovana sekundarno neplodnostjo in pri ženskah z nerednim mesečnim ciklom.

Tisti, ki so poskusili zanositi z uporabo testov pogosto povedo tudi kako velika psihična razbremenitev za par je, če lahko z enostavnim testom ugotovi, kdaj so plodni dnevi.

Nikakor pa to ni zanesljiva metoda za preprečevanje neželene nosečnosti.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

S fantom se že kar nekaj časa trudiva zanositi, pa žal brez uspeha. Merjenje bazalne temperature mi ni dalo vedeti kdaj imam ovulacija, nikoli se ne zgodi, da bi temperatura padla in se nato naslednji dan vzdignila, kar bi lahko pomenilo ovulacijo. Poskusila sva tudi z ovulacijskimi testi, vedno so bili negativni. Nikoli nimam takšega izcedka, kot pravijo, da se naredi ”nitka” in dejansko sem prišla do točke, ko se vprašam :”ali sploh imam ovulacijo?”
Kaj mislite? Naj grem kar h ginekologu?
Hvala že v naprej za vaše mnenje.

Pozdravljeni!

S fantom se že kar nekaj časa trudiva zanositi, pa žal brez uspeha. Merjenje bazalne temperature mi ni dalo vedeti kdaj imam ovulacija, nikoli se ne zgodi, da bi temperatura padla in se nato naslednji dan vzdignila, kar bi lahko pomenilo ovulacijo. Poskusila sva tudi z ovulacijskimi testi, vedno so bili negativni. Nikoli nimam takšega izcedka, kot pravijo, da se naredi ”nitka” in dejansko sem prišla do točke, ko se vprašam :”ali sploh imam ovulacijo?”
Kaj mislite? Naj grem kar h ginekologu?
Hvala že v naprej za vaše mnenje.

Pozdravljeni!

Na podlagi napisanega, vam vsekakor svetujem obisk ginekologa.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni

Zanima me, kaj pomeni, če je črtica v testnem delu dvobarvna, in sicer: polovica je barvno enaka črtici v kontrolnem delu, polovica pa je temnejša.

hvala. lp

Spoštovani!

V kolikor je testna črta (T) enake ali temnejše barve od kontrolne črte (K), to nakazuje, da bo ovulacija najverjetneje nastopila v naslednjih 24-48 urah.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni!

Z možem se trudiva že 3 leta dobiti otroka, vendar zaenkrat brez uspeha. Meni so naredili LPSC in HSC, njegov sperimiogram je odličen, vendar nobeden od ginekologov ni pregledal ali imam sploh ovulacijo in kdaj? Ker sem se sama začela spraševati ali jo imam, sem kupila ovulacijske teste. Ta mesec sem menstruacijo dobila 4. 4. 2012, 17ga sem pa nardila prvi ovulacijski test – negativen. Kupila sem pa tiste trakove, Ovul-test. Ker so bili vsi 5 trakovi negativni, sem včeraj kupila drugačne teste in sicer tiste plastične palice. Včera in danes je pokazal 2 črtici, vendar je črtica v T okencu dost svetlejša. V navodilih tega testa piše da če se črtica pojavi ovulacija JE! V navodilih prejšnjega testa je pisalo da je barva pomembna, če je svetlejša ni ovulacije, če je barva ista ali temnejša, potem je ovulacija. Zdaj sem čist zmedena, ker mi tako različno kaže… ni i jasno ali imam ovulacijo ali ne?

Prosila bi vas za pomoč… Najlepša hvala!

Spoštovani!

Težko natančno komentiram navedeni rezultat, ker ne vem točno za kateri ovulacijski test gre.

Vendar načeloma pri večini ovulacijskih testov velja, da v primeru, ko je testna črta (T) barvno šibkejša od kontolne črte (C), to predstavlja negativni rezultat.
Šibkejša črta namreč v večini primerov pomeni, da je luteinizirajoči hormon (hormon LH) v urinu sicer prisoten v koncentraciji, ki jo test že lahko zazna, vendar pa je njegova koncentracija hkrati še vedno pod vrednostmi, ki bi lahko sprožile ovulacijo.

Predvidevam, da ta rezultat kaže, da je pri vas raven LH hormona prenizka, da bi lahko sprožila ovulacijo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

lp..
tudi midva skušava zanositi.. jaz sem delala ovulacijske teste ta mesec in sicer..16.dan po menstruaciji je bila druga črtica temnejša, 17.dan sta bili črtici enaki, 18.dan spodnje črtice (T) že skoraj ni več. pa me zanima kdaj od teh dnevov naj bi bila ovulacija? v navodilih piše da naj bi nastopila v 48 urah kadar je spodnja črtica temnejša.. to bi bilo 17. in 18. dan ne?

Tako je.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Dober dan!
Mene zanima ali je test plodnosti za moškega enak testu plodnosti za ženske? in če ni, kakšna je razlika med njima ?

Lp

Spoštovani!

Testa plodnosti za ženske in moške sta različna.

Test plodnosti za ženske meri raven hormona FSH (folikle stimulirajočegi hormon) v urinu. Raven tega hormona neposredno nakazuje na žensko plodnost.

Test moške neplodnosti pa deluje na principu zaznavanja nizkega števila spermijev pri moškem.
Test je zelo hiter in enostaven. Pokaže koncentracijo spermijev v semenski tekočini.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni,

rabim pomoč pri interpretaciji rezultatov Ovul-test.

M imam redno, O naj bi imela 21. oz. 22. 12.

O test sem naredila 19. 12. in je bil negativen, tj. samo kontrolna črtica.
20. 12. ob 17.00 sta bili sicer obe črtici, vendar je bila kontrolna nekoliko temnejša.
Danes ob 13.00 pa je bila druga črtica komaj še zaznavna.

Kaj to pomeni? A je O sploh bila? Namreč če bi navodila držala, bi test, ki sem ga naredila 20. moral napovedati O v roku 48 ur, kar bi pomenilo, da bi danes test moral biti pozitiven.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Na žalost so vsi urinski testi načrtovani tako, da vam ponujajo zgolj dva možna odgovora na zastavljeno vprašanje: pozitiven (stanje prisotne ovulacije) ali negativen (stanje odsotne ovulacije).

Na osnovi ovulacijskih testov torej ne moremo sklepati ničesar drugega kot zgolj to ali ovualcija je ali pa je ni. Vse ostalo bi zgolj ugibali.

Torej na splošno pri omenjenih testih velja, da v primeru, ko je testna črta (T) barvno šibkejša od kontolne črte (C), to predstavlja negativni rezultat. Šibkejša črta namreč v večini primerov pomeni, da je luteinizirajoči hormon (hormon LH) v urinu sicer prisoten v koncentraciji, ki jo test že lahko zazna, vendar pa je njegova koncentracija hkrati še vedno pod vrednostmi, ki bi lahko sprožile ovulacijo. Seveda pa ni nujno, da bodo vrednosti LH v tem primeru sploh toliko narasle, da bi lahko sprožile ovulacijo.

Torej, v vašem primeru je možno vse: lahko niste imeliaovulacije, lahko ste jo imela že včeraj, lahko pa to ni pomenilo nič in je ovulacija še pred vami.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Pozdravljeni

mene zanima,zakaj ovulaciji test pokaže negativno?
Pri pregledu ginekologinje na 3D ultrazvoku,namreč ugotovila,da jajčnika sta tik pred ovulacijo,sicer naj bi prišlo v roku 2-3dni,naredila vseh pet ovulacij testov v tistem tednu, pa nobeden pozitiven.(hmm naj omeni le da že tri leta ustvarjava družino,zdaj zadnje leto pa hodim v ukc za ugotavljanje ženske neplodnosti,res da imam povišan hormon testosteron,in je ta razlog da mi test da nasprotno info. od ginekologinje?)
hvala vnaprej za vaš odgovor.

Spoštovani!

Na zastavljeno vprašanje vam ne znam natančno odgovoriti.

Lahko, da je bila raven LH v vašem primeru kljub vsemu prenizka, da bi jo test zaznal. (Kakšen je bil rezultat testa? Je bila obarvana zgolj kontrolna črta ali deloma tudi testna?)

V primeru, da ste test izvajala vsakih 24 ur je možno tudi to, da ste fazo ovulacije enostavno zgrešila. Namreč včasih (niti ne tako zelo redko) je faza ovulacije tudi krajša od 24 ur, zaradi česar jo lahko pri izvajanju testa na 24 ur ravno zgrešite.

Lahko je bila koncentracija LH prenizka zaradi preveč razredčenega urina. Za testiranje ovulacije se svetuje, da pred izvajanjem testa vsaj 4 ure ne greste na vodo in pijete minimalno količino tekočine. Test izvedite tekom dneva – najbolje med 13. in 22. uro.

Lahko pa so krive tudi številne druge možnosti, katere mi enostavno niso znane. Raven testosterona po mojem mnenju ne bi smela vplivati na izid testa.

Vseeno vam svetujem, da se o vseh vaših vprašanjih raje pogovorite z vašo ginekologinjo.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Spoštovani, ta mesec imam novo vprašanje.

Teste za O sem delala redno, najprej skozi neg., potem pa 13.1. 2 črtici skoraj enako močni, 14.1. prav tako, 15.1. (dopoldne) enako močni, 15.1. (zvečer) samo kontrolna.

To naj bi pomenilo, da sem O imela 15.1. med enim in drugim testom, ne?

Po tej logiki, naj bi M dobila v sredo, 29.1. (če prav razumem, da se načeloma O določi za nazaj, 14 dni).

Zato ne razumem, kako sem dobila M 26.1.? Kdaj je bila O, takrat, ko je to pokazal test, ali 12.1.?

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Res je, da je možno čas ovulacije ocenjevati le za nazaj, na podlagi menstruacije. Vendar, kot že rečeno, gre tudi v tem primeru zgolj za oceno. Ovulacija se namreč običajno pojavi 12-16 dni pred menstruacijo.

Ovulacijo ste torej najverjetneje imela takrat, ko vam je to pokazal tudi ovulacijski test.

Lep pozdrav,

asist. dr. Boštjan Martinc, mag.farm., spec. PE Lekarna Mirje Trg MDB 2 Lekarna Ljubljana

Ali se lahko z O.T. predvidi spol v primeru zanositve, glede na to da so moški spermiji hitrejši in preživijo krajši čas in najbrž na dan O. in dan kasneje prehitijo ženske spermije?

lp Tina M.

New Report

Close