Najdi forum

obrezanost spolnega uda

hvala za obrazlozitev..sicer sem se ze pogovoril z nekaj ljudmi in so vsi rekli da je vrjetno psihološki problem…prijateljica mi je rekla da je vrjetno zaradi tega, ker sem se bal da bom punco razoocaral…in se podzavestno tega nisem zavedal…sedaj ko sem razcistil vse misli je vse v redu…

Sedaj me pa zanima se ena stvar glede spolnega uda…in sicer obrezanost kožice. zanima me ali je to nujno? ali ima vecina to narejeno? vse kar se zadeva ta poseg? pri kolikih letih je mozno to storiti? ali je kaj narobe ce tega nimam?

hvala vnaprej za vse odgovore..LP

Glede obrezanja kožice – “circumcizije”, kot temu strokovno pravimo, je tako:

Večina (vsi) se rodimo s kožico (prepucijem), ki se še stika z glavico (glansom). Pri večini se nato do 4-5 leta starosti, s pomočjo staršev, ki “kožico vlečejo dol in umivajo glavico” kožica odlušči in gre gladko preko glavice. V kolikor se to ne zgodi – do 5% moških – je potrebno napraviti neko vrsto operacije, pogosto pa kar obrezanje, da lahko glavica “pokuka ven”.
V kasnejših letih lahko pride do tega, da se kožica zoži, vname, postane zadebeljena, neestetska, celo tako, da ne “spusti” glavice “ven” – torej penis v erekciji boli, lahko pa stanje napreduje tako daleč, da se kožica nad glavico povsem stisne in bolnik ne more več lulati – se zapre voda. V takem primeru je prav tako potrebno obrezanje.
Na tej kožici se lahko, v ekstremnih primerih (lahko tudi zaradi zanemarjenosti, neumivanja) razvije rak na penisa – nekaj primerov letno v Slo – 18 v letu 2006.
Nekatere religije (muslimani, židje) zaradi “čistosti” opravljajo obrezovanje pri vseh novorojencih. Iz podobnega razloga obrežejo v ZDA približno polovico novorojenčkov, vendar ta odstotek v zadnjih desetletjih upada. Ocenjuje se, da je na vsem svetu obrezanih približno 30% moških – torej manj kot polovica.

Sprašujete, pri kateri starosti je možno obrezovanje? Katerikoli. Od par dni po rojstvu (v prvem tednu, v lokalni anasteziji, brez šivov, vendar tega ne počnemo v Sloveniji temveč npr. v Južni Afriki) pa do par dni pred smrtjo. Ritualna obrezovanja, ki jih pri nas opravljajo predvsem Romi in Muslimani (tudi po domovih) opravljajo v predšolskem obdobju. Pri starosti nad 18 let je to poseg v lokalni anasteziji, domov odidete isti dan po posegu, šivi odpadejo v 2-3 tednih, do popolne zacelitve se priporoča uporaba kondoma.

Obrezanje, kot vsak medicinski poseg, lahko ima zaplete. Obstajajo gibanja, ki poudarjajo vlogo kožice (prepucija) kot organa, ki ima mnogo živčnih končičev in je pomemben za občutljivost penisa. Ta gibanja se borijo proti obrezovanju tam, kjer je to rutinsko.
Za obrezanje pa govorijo nekatere študije, ki dokazujejo, da z odstranitvijo kožice zmanjšamo površino sluznice, ki je najbolj občutljiva za prenos spolno prenosljivih bolezni, predvsem HIVa in tako nekoliko zmanjšamo rizik okužbe. Glede rezultatov teh študij se še pojavljajo dvomi in niso splošno sprejete. Gre zgolj za zmanjšanje tveganja okužbe, nikakor ne za zaščito pred okužbo.

Morda se najde kakšna ženska, ki ji je bolj všeč z obrezanim. Sploh, če prihaja iz kulturnega okolja, kjer je večina obrezanih in ima izkušnje s takšnimi. Morda se najde tudi kakšna, ki ji je bolj všeč z neobrezanim. Po obrezanju pri odraslih moških se najde pomemben odstotek takih, ki trdijo, da sedaj med spolno dejavnostjo ne uživajo več tako, kot so prej.

Torej: več kot polovica moških na svetu ni obrezanih. Obrezanje lahko povzroči zaplete in “drugačen” občutek med seksom. Če se ne nameravate spuščati v nezaščitene spolne odnose z okuženimi s HIVom, vam predlagam, da predvsem skrbite za higieno (vsakodnevno umivanje) in se za obrezanje odločite zgolj v primeru medicinske indikacije (bolezni kožice). Kot zaščito pred spolno prenosljivimi boleznimi pri seksu z neznanimi partnericami/ji pa dosledno uporabite kondom.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close