Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Matične celice – resnica ali utvara?

Matične celice – resnica ali utvara?

Spoštovani,

sem v 7. mesecu nosečnosti in razmišljam o hrambi matičnih celic, vendar imam kar nekaj pomislekov. Na spletu sem prebrala kar nekaj o matičnih celicah, vendar se mi zdi, da je celotna zadeva še zelo v povojih in da znanstveniki v veliki meri govorijo o obetih, zelo malo pa o dejanskem stanju.
Prosim vas za informacije, katere bolezni se trenutno že lahko zdravijo z matičnimi celicami, katere teh bolezni lahko zdravijo z matičnimi celicami v Sloveniji (imamo sploh takšmno tehnologijo ali je treba iti na zdravljenje v tujino), kakšne so možnosti, da se te celice dejansko lahko uporabijo pri zdravljenju otroka, v kakšni fazi razvoja sploh je celotna zadeva…
Poleg tega me zanima, kolikšna je verjetnost, da odvzem vzorca ne bo ustrezal standardom kakovosti in ga zato ne bo mogoče shraniti.
Ker je postopek precej drag, me dejansko tudi zanima, koliko resnice se skriva v celotni zadevi, ali je vse skupaj zgolj poskus nekaterih, da bi prišli do hitrega zaslužka, mi pa otroku, če bi – bog ne daj – dejansko prišlo do take situacije, ne bomo mogli pomagati oziroma bomo morali plačati še nadaljnjih xxx evrov, ker bomo morali na zdravljenje v “Ameriko”.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

Matične celice iz popkovnične krvi se uporabljajo za zdravljenje podobnih oz enakih bolezni kot matične celice pridobljene iz kostnega mozga ali periferne krvi. Transplantacije matičnih celic, pridobljenih iz kostnega mozga in periferne krvi, se v Sloveniji opravljajo že od leta 1984, imamo pa žal manj izkušenj z zdravljenji s popkovnično krvjo (dosedaj sta zabeležena le 2 primera, ki so ju opravili na Pediatrični kliniki v Ljubljani).

Prednost matičnih celic iz popkovnične krvi v primerjavi z matičnimi celicami iz kostnega mozga ali periferne krvi je predvsem v tem, da so relativno hitro dosotpne, saj so shranjene ob rojstvu otroka in ni potrebnih dolgotrajnih posotpkov iskanja potencialnega darovalca. Ker so matične celice, pridobljene iz popkovnične krvi, imunsko naivne in nezrele, se lahko uporabijo za zdravljenje bolnikov redkih HLA tipov, kjer ni možno najti potencialnega darovalca s popolnim ujemnjem; popkovnična kri se lahko transplantira tudi pri nepopolnem ujemanju v HLA med darovalcem in prejemnikom, vendar ne manj kot v 4/6 antigenih, izkušnje v svetu pa kažejo tudi na nižjo pojavnost zavrnitvenih reakcij in pojavnosti bolezni presedka proti gostitelju (GvHD).

Teoretično število bolezni, ki jih lahko zdravimo z matičnimi celicami iz popkovnice, obsega sicer okrog 80 različnih bolezni, ki jih ponavadi razdelimo v 5 kategorij in sicer; levkemije (akutne in kronične), anemije, prirojne imunske pomankljivosti, prirojene metabolne pomankljivosti in določene oblike raka. Vendar lahko z avtolognimi matičnimi celicami zdravimo trenutno mnogo manj vrst bolezni, in je v praksi verjetnost, da bo vaš otrok v svoji mladosti potreboval presaditev matičnih celic le med 0,2 do 1%.

V svetu je kar precejšnje število bank, ki ponujajo shranjevanje popkovnične krvi za lastne namene (avtologno uporabo), vendar je do sedaj opravljenih malo število transplantacij, pa še te so večinoma nezabeležene oz. podatki niso dostopni.

Vsekakor se predvideva precejšnje povečanje uporabe popkovnične krvi in matičnih celic šele v prihodnjih letih, predvsem za namene tkivnega inžinerstva in regenerativne medicine. V teku je kar nekaj študij usmerjenega gojenja celic v različne tipe tkivnih celic (jetra, živci, srčne zaklopke . . .Več si lahko preberete na internetu.

Kriteriji za shranitev popkovnične krvi so določeni za shranjevanje v javnih bankah (standardi FACT-NetCord organizacije), kjer so matične celice namenjene zdravljenju levkemij tujih bolnikov (alogenska uporaba), zato v javnih bankah kar okrog 30-40% odvzemov ne doseže standarda. Tolikšna je tudi verjtnost, da popkovnična kri vašega otroka ne bo ustrezala standardu in ne bo uporabna za javno banko. Morda bo ta kri uporabna v prihodnosti, še posebno če vemo, da so že v razvoju metode za razmnoževanje teh celic v umetnem okolju.
Kriteriji zasebnih bank glede števila shranjenih celic so precej nižji, zato je verjetnost upešnega odvzema pri njih mnogo višja (okrog 90%).

Odločitev, ali shraniti matične celice iz plodovnice, ali ne, je torej vaša. Da se boste lažje zavedali in odločili, kaj je prav, se lahko morda vprašate obratno: ali hočem zavreči otrokove matične celice iz njegove placente?

Mogoče to ne sodi v isti koš pa vendar se je brat z svojimi izvornimi matičnimi celicami ponovno rodil – okvara srca in srčnega popuščanja ,če tega ne bi bilo ga danes ne bi več imeli ob sebi .
Tako ,da dobro premislite ,kaj dobrega se lahko zgodi z uporabo lastnih matičnih celic in kot veste
medicina vedno bolj napreduje !!!
Pa vse dobro v nosečnosti kot v pričakovanju novorojenčka !!
LP

New Report

Close