Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Astma in druge pljučne bolezni virusna pljučnica

virusna pljučnica

Spoštovani,

sin (5 let) je drugič v razmiku 4 mesecev prebolel virusno pljučnico. Janso nam je, da je zadeva resna, zato smo ga naročili na diagnostični pregled pri otroškem pulmologu in mu zaupamo, da bo otroku pomagal in podal pravilno diagnozo.
Tokrat pa me zanima še ena stvar. V istih časovnih obdobjih, kot je sin prebolel pljučnici, je tast zbolel za šenom.
Pomemben podatek je, da ne živimo skupaj, torej bi v primeru, da obstaja kakšna povezava, bolezen prenesla tašča, ki je bila v stiku s sinom.

Na spletu sem našla informacije, da je vzrok za obe bolezni lahko streptokok. Ali je sploh možno, da obstaja povezava med primeroma tudi v primeru, da je naš sin preboleval virusni pljučnici?
(v obeh primerih je kljub virusni okužbi prejel antibiotik Sumamed – po besedah pediatrinje zgolj zato, da se ne bi v pljučih razvile tudi bakterije).

Najlepša hvala za vaše pojasnilo in dragoceni čas, ki ga vlagate v pomoč ljudem!

Lep pozdrav,
Mateja

Spoštovani

Na vprašanja na tem forumu odgovarjajo zdravniki, internesti in pulmologi, ki zdravijo odrasle.Otroke do 18 leta obravnavajo pediatri. Svetujemo Vam, da se obrnete na izbranega pediatra.

Hvala Za razumevanje

Lep dan in lep pozdrav

Nikolina Rozman
Pulmološka ambulanta
Bolnišnica Golnik – Klinika za pljučne bolezni in alergijo
University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia
http://www.klinika-golnik.si

Lepo pozdravljeni!

Zanima me,koliko časa traja virusna pljučnica,kakšno je zdravljenje??

14 dni nazaj sem zbolela za prehladom (kašelj,zamašen nos,boleče grlo,rahlo povišana temperatura).V štirih dneh nisem bila nič boljša,predvsem kašelj se je stopnjeval,krvna slika brez posebnosti.Ponovno obiskala svojo zdravnico,opravim rtg p.c,ki pokaže na virusno pljučnico.Odrejen počitek in pitje velike količine čaja,prašek za izkašljevanje.Sedaj po 14 dneh je kašelj še prisoten predvsem dopoldan,zbudim se “zabasana” v pljučih,vendar manj kot je bilo.Izpljunek občasen,bister,brez barve.Imela sem tudi bolečine po desni strani ob globokem vdihu ali kašlju.Zanima me koliko časa to vse skupaj traja?Je potrebno le ležati?Zaradi kašlja ki traja že 14 dni,sicer se je izboljšalo,sem pa vseeno zaskrbljena,da imam pljučnega raka?Pa verjetno bi zdravnica kaj videla na rtg sliki?

hvala za odgovor

lepo vas pozdravljam

Odgovor zdravnika:

Spoštovani,

po težji virusni okužbi dihal zna kašelj trajati tudi do 3 mesece. Počakati je namreč treba, da se sluznica dihalnih poti opomore od vnetja. Kakšnega zelo učinkovitega načina za preprečevanje kašlja ni, večkrat dosežemo ublažitev težav z vdihavanjem spreja Berodual, predvsem če kašelj moti spanje.
Sicer zdaj ni treba ležati.
Glede raka: če na rentgenski sliki ni bilo videti tumorja, potem je ta bojazen verjetno odveč.

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si/

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdravljeni!
Pred približno tremi meseci (konec avgusta, začetek septembra) sem imel A tipično pljučnico. Ko sem jo prebolel, je bilo nekaj časa vredu, nato pa me zdaj ponovno daje utrujenost in slabo počutje. Imam tudi nekoliko povišano temperaturo -37,2. Pred kratkim sem bil tudi na pregledu pri infektologu, vendar mi ni znal povedati kaj naj naredim in mi je napisal samo recept za lekadol. Zanima me, če imate kakšna priporočila glede zdravljenja in napotke glede fizičnih dejavnosti?

LP!

Odgovor zdravnika:

Atipična pljučnica se v nekaj tednih pozdravi. Če imate sedaj težave, te niso povezane z atipično pljučnico. Z vašim zdravnikom bosta s preiskavami ugotovila, kaj bi bilo vzrok vašim sedanjim težavam.

Lep pozdrav

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Spoštovani,
dobra dva tedna nazaj sem začela kašljati.Suh kašelj je 3 noči preprečeval spanec, potem se je malo umirilo in nadaljevalo le podnevi. Zdelo se je kot da se zadeva umirja, včasih sem tudi izpljunila sluz, dokler me ni ob kašlju začelo boleti v predelu desnega pljučnega krila na hrbtu. Takrat sem šla k zdravniku, ki mi je po odvzemu krvi (kri je bila ok) in poslušanju dihanja povedal, da imam začetek virusne pljučnice. Ostala sem doma, bolečina po desni strani hrbta pa se je povečala in je odsotna le v popolnem mirovanju in plitkem dihanju. Tako je brez sprememb že 6 dni, počutje pa je vseskozi kar dobro, brez vročine. Zdravil ne jemljem nobenih. Zanima me, kako dolgo lahko traja ta bolečina in kaj lahko naredim, da bi šlo hitreje na bolje?

Hvala, lep pozdrav

Spoštovani,
težko je takole na daleč dati pravilen nasvet. Lahko gre za mišično bolečino, posledico kašlja, ta bi se morala umitiri v kakšen tednu. Lahko pa gre za vnetje rebrne mrene. Če se bolečina ne umirja, je treba nazaj do zdravnika in morda slikati pljuča.

Mitja Košnik
Univerzitetna klinika za pljučne bolezni in alergijo, GOLNIK University Clinic of Respiratory and Allergic Diseases, Golnik, Slovenia http://www.klinika-golnik.si/

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Pozdravljeni!

Imam pljučnico in jemljem antibiotike Amoksiklav (14 dnevna terapija)… Jemljem jih še 5 dni… Kašelj se je občutno zmanjšal, vendar bolečina v pljučih ni izginila, niti se zmanjšala. Začelo se je na levi strani, sedaj se je preselila na desno stran pljuč in boli ob kašlju, določenem premiku, pritisku… Koliko časa še to traja? Zanima me tudi, kdaj lahko začnem s športom, tek, fitnes? Namreč šele čez 14 dni imam kontrolo pri pulmologu…

Hvala za odgovor,

K.

Pozdravljeni,

letos sem že drugič zbolela za atipično pljučnico, vmes pa sem imela še bronhitis. Prej nisem pogosto zbolevala za infekcijami dihal. Zanima me zakaj s emi to dogaja, zakaj je moj imunski sistem tako slab? Zanima me tudi, kaj lahko storim, da to sliko popravim, saj s emi je kvaliteta življenja precej poslabšala, tudi zaradi strahu pred obolenji. Hvala za odgovor

Spoštovani,
ne znam odgovoriti. Če se okužbe res ponavljajo, potem se mora pogledati v smer imunske pomanjkljivosti. Morda pa gre za kaj drugega in ne za okužbe. Vsekakor je to izziv za zdravnike.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Spostovani,
imam atipicno pljucnico. Jemljem antibiotike 1 dan..pocutim se v redu razen obcasnega tezjega dihanja in kaslja. Vrocine sploh nisem mela. Zanima me ali lahko grem ven? Naj omenim se,da nimam vranice.
Lep pozdrav.

Če imate okužbo, potem je primerno, da počivate. Kar v lepem vremenu seveda lahko počnete tudi zunaj. Je pa tako, če imate res atipično pljučnico, potem lahko okužite tuste, s katerimi ste v stiku. Atipične pljučnice namreč povzročajo virusi, mikolazma ali klamidije, ti povzročitelji se pa prenašajo od bolniak na zdrave. Verjetno vam je zdrafvnik to povedal.
Lep pozdrav
Mitja Košnik

Spostovani! Pred letom dni je rtg pokazal vnetje pljuc levo spodaj. Baje je slo za atipicno pljucnico, kri ni nicesar pokazala, vrocine ni bilo. Vse leto sem bila zdrava in zdaj pi 13 mesecih spet prehlad (sinusi, kaselj itd), ki se ga ne morem resit, dr je slisal neke piske levo spodaj (pred tednom dni ni bilo nic slisat) in me je pislal na rtg. Cakam izvide. Je mozno, da je spet pljucnica? Nekje sem brala, da ponavljajoce pljucnice lahko kazejo na raka? Samo v enem letu med obema bi potem najbrz mela se kak simptom? Sicer razen kaslja (ki me dusi predvsem ponoci), diham povsem ok. Lepo prosim za mnenje…

Spoštovani,
če se pljučnice ponavljajo na istem mestu, potem je možno, da je kakšen lokalen razlog za to. Vsekakor je treba to podrobno raziskati. Ne vem, koliko ste stara, ali kadite cigarete… Velikokorat kot razlog za ponavljanje pljučnic najdemo bronhiektazije, to je področje razširjenih bronhov, kjer je lokalna imunska obramba slabša. Za razmisliti bi bilo, če bi se naredilo CT slikanje.
LP
Mitja Košnik

New Report

Close