Najdi forum

Sarkoidoza

Pozdravljeni,

sem v procesu izvajanja diagnostike za sarkoidozo.

Sarkoidoza je bila odkrita naključno. Ob slikanju pljuč na zdravstvenem pregledu za službo. Težav z dihanjem nimam. Ne kašljam in zmorem tudi fizične napore. Če ne bi imela slike pljuč, ne bi vedela za to bolezen, ker nimam drugih znakov oz. simptomov te bolezni. Na rentgenuc naj bi bile vidne povečane mediastalne in hilarne bezgavke ter perilimfatično razporejene spremembe v zgornjih pljučnih poljih.

Tuberkuloza je bila izključena.

V bolnici so izključili širitev sarkoidoze na trebuh in oči.

Vedno je povišan SR (okrog 23)in S-CRP 30 mg/L, P-D dimer 654 ug/l in povišani limfociti (11 do 14%)

Imunoseruloške težave so v mejah normale in ne odstopajo.

Opravljena je bila tudi bronhoskopija, katere izvide še čakam. Na začasnem izvidu je napisano, da je endobronhialni sistem brez posebnosti.

Rezultati spirometrije z difuzijo:
Pljučni volumni ter pretoki: FVC 104%, FEV1 2590 81%, IT 63
Transfer faktor pljuč: DlCo 9000 (100%), VA 5200 (98%), TLco/VA 1730 102 %
Saturacija: 98-99

Napovedano mi je bilo, da mi bodo po prejemu izvidov predpisali medrol. Z vidika stranskih učinkov le-tega se bojim, da bom glede na sedanje stanje (brez težav) prejela veliko več slabih stvari kot dobrih. Odsotnost zdravljenja naj bi vodila v brazgotinjenje in cistično fibrozo in bi povzročila nepopravljive posledice na pljučih. Ali to res drži glede na rezulate pljučne funkcije? Tam bi se verjetno te zadeve že pokazale. V družini vsi slabo opravljamo spirometrijo – imamo nižje rezultate od povprečja. Več je astmatikov.

Poleg tega me je zdravnik, ki me je ob izpustu iz bolnice (pregled je bil opravljen v dveh delih v roku meseca dni, saj med počitnicami ni bilo na voljo dovolj anesteziologov za izvedbo bronhoskopije v splošni anesteziji) pomiril, da spremembe na rentgen sliki ne odstopajo nas slabše in da gre za zatečeno stanje (“staro” okužbo oz. sarkoidozo) in da se to le spremlja in ne zdravi.

Kakšno je vaše mnenje? Bi morala zaprositi še za drugo mnenje?

Ali lahko na višje vnetne vrednosti v krvi vplivajo tudi zobje ali vnetje v hrbtenici? To pa sta težavi, za kateri vem oz. ju občutim 🙂

Dober dan,
sarkoidoza je ena čudna bolezen. Največkrat se najde slučajno, tako kot pri vas. Pri večini tudi sama od sebe mine. Vaši izvidi so kar v redu. Pri preiskavi pljučne funkcije imate TI 63, kar ni značilno za sarkoidozo, bolj za astmo. Če se počutite zdravo, bi bil jaz zadržan glede zdravljenja z nevarnimi zdravili, raje bi z meritvami pljučne funkcije in občasno slikanjem spremljal, ali se kaj dogaja, ali je stabilno.
Sarkoidoza ne povzroča cistične fibroze.
Če imate težave z zobmi, je to najprej za urediti.
LP
MK

New Report

Close