Najdi forum

Proteza

Pozdravljeni
Zaradi paradontoze mi nekaj zob manjka, ostali se mi bolj ali manj majejo.
Z zobozdravnikom se pogovarjava o odstranitvi vseh zob in o totalni protezi,
slišim pa razna mnenja okrog tega in me zanima kaj mislite vi oz. če ima kdo že izkušnje naj pove kako je to uredil. Po puljenju zob bi namreč takoj naredili protezo, vmes bi bila brez zob , zdaj pa me zanima ali je to priporočljivo ali je bolje začasna proteza. Zanima me tudi koliko časa se zravijo rane od puljenja vseh zob-po kolikem času mi lahko izmerijo protezo oz. po kolikšnem času protezo lahko nosim.
A bi bila bolje za začetek začasna proteza? Zaradi velikih stroškov, sem samoplačnik ne bi rada plačevala začasne proteze.
Zanima me tudi ali ZZZS povrne stroške ali del stroškov če hodim k zobozdravniku kot samoplačnik.
Za vse odgovore in mnenja hvala.

Pozdravljeni,

seveda je bolje, da nosite začasno protezo. Če že, potem bodo potrebne 1-2 podložitvi in nošenje kakšno leto, potem se naredi končna proteza. Alternativa je imediatna proteza, t.j. končna proteza takoj, pod pogojem, da se jo potem običajno v letu do letu in pol 2x podloži. Ob zelo dobrih pogojih je potrebno podlaganje le 1x. Za vas najslabša in nepriporočljiva rešitev pa je, da nekaj časa (pol leta) hodite okrog brezzobi, potem se izdela končna proteza.
Razlika med rešitvami je ta, da se z začasno protezo učimo: tako vi kot mi – kakšna postavitev je idealna, kako bi se dalo izpopolniti končno delo funkcionalno, protetično in estetsko…
Kar se tiče plačil: vprašajte plačnika (ZZZS), jaz z njimi ne sodelujem.
Pa še nekaj zelo pomembnega: preden izgubite vse zobe v spodnji čeljusti zelo dobro razmislite in si najdite še drugo, tretje mnenje. Spodnje totalne proteze nikoli ne držijo. Nekateri se naučijo z njimi funkcionirati, nekateri ne. Strokovna doktrina (ki je zavarovalnica seveda ne podpira) minimalne oskrbe brezzobe čeljusti je namreč: zgoraj totalna proteza, spodaj proteza podprta z 1-2 implantatoma. Implantatna rešitev po tem, ko boste izgubili še zadnji zob, bo sigurno dražja kot ohranitev vaših zob…
LP Andreja

New Report

Close