Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Odlomljena enka

Odlomljena enka

Spoštovani,
pred nekaj dnevi se me ji ob rahlem udarcu ob steklenico (nesrečno naključje) odlomila zgornja enka.
Majhen del zoba manjka, vendar je estetsko zelo moteče.
Naslednji dan sem obiskal zobozdravnico in mi je povedala, da je lahko zob bil zaradi udarca poškodovan (se je cel “zamajal”) in zato mora počakati pol meseca, da vidi kako se bo odvilo. Šele nato mi lahko naredi dograditev zoba.
Naročila me je za 2 mesca in pol, kar se meni zdi absurdno. Tako majhen popravek ne bi smel biti tako dolg postopek da pridem na vrsto šele za 2 mesca!
Ko pa sem omenil, da sem pripravljen dograditev sam plačati, pa je rekla naj se oglasim za 2 tedna in bomo tedaj videli.
Ali je to res, da je zob lahko kljub dokaj šibkemu udarcu tako zelo poškodovan? In je zaradi tega treba počakati vsaj pol meseca z dograditvijo?
Koliko pa bi takšna dograditev stala? (velikost odlomljenega dela je približno 2x2mm)

Hvala za pomoč 🙂

Pozdravljeni,

dograditev se seveda lahko naredi takoj, vendar pa se še nekaj časa ne bo vedelo, kaj bo z vitalnostjo zoba. Kadar pride do odloma zobovine so sile praviloma zelo velike, zato obstaja tveganje za izgubo živosti pulpe. Tudi po 2 tednih ne bo vse jasno, lahko da vam bo zob odmiral zelo počasi in dokončno nehal reagirati na impulze šele čez več let. V tem primeru se iz zadnje strani zoba zavrta luknjico skozi katero se odstrani mertvina zoba in kanal zapolni. To je neodvisno od tega ali imate zob dograjen ali ne.
LP Andreja

Spoštovani,
torej bi zobozdravnik moral dograditi zob takoj ob pregledu in to zastonj (kritje zavarovalnice)?

Koliko pa je cena dograditve zoba če jo poravnam sam?

Hvala za pomoč

Tako preprosto pa to spet ni – bi pa moralo biti, vendar je ZZZS ta, na katerega se morate jeziti in ne na zobozdravnika. Nujen poseg bi bil, če bi vam morala vzeti ven živec, dograditev pa ni nujen poseg in vas je lepo dala v vrsto – kar se mene tiče, kolikor poznam vrste na račun ZZZS, še ekspresno hitro. Normalno je čez 6-18 mesecev.
Samoplačniško vas lahko vzame prej, a očitno je 14 dni zasedena in pridete takrat na vrsto.
ZZZS je ta, ki mojim kolegom kroji način, hitrost in kvaliteto dela.
LP Andreja

New Report

Close