Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? kemoterapija

kemoterapija

lepo pozdravljeni!!

imam eno vprašanje,pa prosim če mi lahko mi odgovorite na kratko brez strokovnega razlaganja.imam sošolca ,ki ima raka na koži,ne vem katero obliko,vendar pa mislim da stvar ni še v neki skrajni fazi,pač pa gre prihodnji teden na kemoterapijo v ljubljano.Kot stranski učinek te terapije je tudi naveden izpadanje las,pa tudi nasploh je to značilno za bolnike,zdravljene s kemoterpijo,pa me zanima ali mu bodo vidno pričeli izpadati lasje(vsi??)ali je to odvisno od tega kako je terapija močna in…

najlepša hvala za odgovor

prijatelj

Dragi medvedek,

kako bodo lasje izpadali je nemogoče natančno napovedati, stranski učinki kemoterapije pa so še drugi (lahko malo pobrskaš po starih temah), saj so to zdravila, ki zavirajo predvsem celice, ki hitro rastejo. Zato se lahko pojavijo prebavne motnje, motnje krvnih celic (krvne faktorje je potrebno skrbno nadzorovati) itd. Na kratko je to razloženo tudi v knjižicah, ki so dostopne preko teh strani:

Izpadanje je seveda odvisno tudi od količine oz. doze zdravila, prav tako pa tudi od vsakega posameznika. Vsak človek se seveda ne sooči zlahka s tem, da mu bodo izpadli lasje, saj je pri tem prizadet njegov zunanji videz. Toda na srečo vse te “muke” niso zaman in se celice ter lasje po končani kemoterapiji obnovijo, rak pa je ozdravljen.

Sama sem imela prijateljico z zelo bujnimi črnimi lasmi, ki je imela kemoterapijo v svojih najstniških letih (se pravi, v najbolj “nerodnem” času). Nekaj časa je nosila lasuljo, poznam pa tudi take, ki so okoli prav ponosno hodili plešasti ali s kakšno rutko, ker jim je to pomenil znak boja z rakom. No, tej deklici s črnimi lasmi so zrasli res spet čudoviti lasje in je ozdravela.

Pa lep pozdrav!

Irena

Draga Irena,
Zanima me katera vrsta koznega raka in v kaksnem primeru se zdravi s kemoterapijo?
Hvala in lepo se imej,
Pepi

Običajno je že tako,da lasje izpadejo ob kemoterapiji.Meni je že sama pomisel na to bila hujša,kot sama bolezen.Pa se preživi.Prejel sem devet kemoterapij,bil ob lase – ostal pa živ.Po zadnji so mi zrasli tako skodrani lasje,da me frizerka-prijateljica skoraj ni hotela ostriči.
lp

Dragi Medvedek!
Glede izpadanja las, kot posledica kemoterapije je odvisno od posmeznika
in vrste terapije. Sama sem imela dolge, skodrane lase , ki so jih vsi občudovali.
Bila sem nesrečna, ko so mi izpadli, a še bolj sem srečna, da mi je med drugim
tudi kemoterapija pomagala k ozdravitvi. Lasje so mi po šestih mesecih zrasli in
so spet lepi, le da niso dolgi, ker po dvanajstih letih nisem več tako mlada, kot
sem bila tedaj, ko sem zbolela. Pomagaj prijatelju, da bo imel veliko volje, da
bo čim večkrat dobre volje in naj se zaveda, da je kemoterapija le del zdravljenja
z včasih tudi neprijetnimi stranskimi učinki, ki pa so kratkotrajni in minejo.Splača
se. Srečno!medvedek je pisal/pisala:
>
> lepo pozdravljeni!!
>
> imam eno vprašanje,pa prosim če mi lahko mi odgovorite na
> kratko brez strokovnega razlaganja.imam sošolca ,ki ima raka
> na koži,ne vem katero obliko,vendar pa mislim da stvar ni še
> v neki skrajni fazi,pač pa gre prihodnji teden na
> kemoterapijo v ljubljano.Kot stranski učinek te terapije je
> tudi naveden izpadanje las,pa tudi nasploh je to značilno za
> bolnike,zdravljene s kemoterpijo,pa me zanima ali mu bodo
> vidno pričeli izpadati lasje(vsi??)ali je to odvisno od tega
> kako je terapija močna in…
>
>
> najlepša hvala za odgovor
>
> prijatelj

New Report

Close