Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? ŠČITNICA

ŠČITNICA

Zanima me, kaj pomeni “pooperativna scintigrafija z jodom” in s tem povezana posledica – “ablacija z jodom na radijskem oddelku”, ter kako potekata. Istočasno me tudi zanima, zakaj mora biti bolnik toliko časa brez ščitničnega hormona (okrog 2 meseca?) in kako prenaša “hipotireozo” – kakšne so njene posledice na fizično in psihično počutje in kako hitro si po ponovnem prejemanju hormona opomore.
Hvala lepa za odgovor. Majda

Draga Majda,

scintigrafija je diagnostični postopek. Gre za vbrizganje radionuklida, ki se bo vezal oziroma nabral v organu, ki nas zanima, nato pa se njegova porazdelitev v organu glede na radioaktivnost slika s kamero. Ablacija pa je postopek odstranitve dela ali uničenje funkcije dela organa. Kot sem že pisala, so mnoge spremembe, ki nastajajo na organih, tudi pod vplivom hormonov; poznamo veliko tumorjev, ki se odzivajo bodisi na pomanjkanje ali prekomerno količino hormonov. Posledice hipotireoze boste čutili kot upočasnjenost, lahko tudi nižjo telesno temperaturo (se pravi vas bo pogosteje zeblo), pridobivanje teže zlasti na račun tekočine, zatekanje, šibkost mišic, zaspanost.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Zanima me še, kako škodljiv je radioaktivni jod za prejemnika terapije (glede na to, da je bolnik v popolni izolaciji) in koliko časa on sam še predstavlja “nevarnost” za okolico (in kakšno nevarnost).
Še enkrat hvala za odgovor! Majda

Spoštovana Majda,
radioaktivni jod seveda ni toliko škodljiv, da ga ne bi uporabljali v diagnostične namene. To pomeni, da njegova škodljivost upraviči diagnostični cilj, se pravi, da s postavljeno diagnozo vi kot bolnica pridobite več, kakor je povzročene škode. Tako je treba razmišljati (s stališča zdravnika, ki naroči tako preiskavo) pri vsaki taki preiskavi.

Ko boste odpuščeni z oddelka, ne boste nevarni okolici. Prav tako se lahko dotikate prijateljev in znancev, saj jim s tem ne boste škodovali. Preberite tudi dialog, ki sva ga imela s Primožem:

http://med.over.net/phorum/read.php?f=26&i=76&t=76

Lepo vas pozdravljam!

Irena

Spoštovana dr. Irena, prisrčno se vam zahvalim za odgovore. Človek nosi v sebi tisoče vprašanj in negotovost (nevednost) skoraj vedno vodi do strahu. Tile forumi so pa prav idealni za reševanje podobnih težav.
Lep pozdrav! Majda

Spostovana Majda,
vesela sem vsakega pozitivnega odziva. Sem absolventka medicine, ker za to podrocje zal se nismo nasli strokovnjaka, ki bi bil pripravljen sodelovati, trudim pa se, da se bom tudi jaz kmalu pridruzila skupini z nazivom “dr”. Lepo vas pozdravljam!

Irena

New Report

Close