Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Rak dojke – Mitoze

Rak dojke – Mitoze

Pozdravljeni,

zanima me kaj pomeni za ponovitev raka, če imam stopnjo mitoze 2. Vem, da je stopnja 1 nizka in stopnja 3 visoka. Gradus je II, velikosti 16 mm, hormonski receptorji ER 100%, PR manj kot 1%,HER 2 status negative. Status bezgavk 0/3.

Ali se da opredeliti verjetnost ponovitve raka glede na stopnjo mitoze?.

Najlepša hvala za odgovor.

Pozdravljeni!
Mitoze predstavljajo hitrost delitve celic (vemo, da je za raka značilna hitra in nenadzorovana celična delitev in tako tumor raste). Mitoze 2 pomenijo, da se te celice delijo z neko srednjo hitrostjo. To ni zelo slabo. Sploh če vzamemo še druge dejavnike, ki ste jih navedli – mogoče manjka le še MIB-1 podatek (koliko celic je dejansko v mirovanju in koliko se jih deli naprej).
Hormonsko odvisne rake se da dobro zdraviti s hormonsko terapijo, hkrati pa navajate, da niste imeli pozitivnih bezgavk, kar pomeni, da je rak ostal omejen na dojko in da ste v 1. stadiju. Večina žensk dandanes, ki jim raka odkrijejo v tem stadiju, ga premaga, tako da kar pogumno in optimistično.
Vso srečo!

Naj dodam še to, da obstajajo testi (Oncotype DX ali Mammagram), ki opredelijo korist kemoterapije in verjetnost tvorbe oddaljenih metastaz v naslednjih 9 letih pri bolnicah s hormonsko odvisnim rakom dojke, ki imajo negativne bezgavke ali zasevke v 1-3 bezgavkah.

Najlepša hvala za odgovor. MIB-1 je bil 15%. Izvid Oncotype; RS je 25. Odločila sem se tudi za kemoterapijo in sem imela štiri cikle. Sedaj sem začela z jemanjem Nolvatexa.
Lepo prosim, če mi lahko podate še kakšno dodatno obrazložitev. Predvsem glede MIB-1 in rezultatov Onco.
Še enkrat hvala.

MIB-1 vrednost pomeni procent celic, ki se nekontrolirano delijo, tiste, ki niso v “mirovanju”. 15% je v redu.
Če ste dobili Oncotype DX rezultate, ste verjetno dobili list in v prvem kvadratu napisane točke (ki so bile, kot ste rekli, 25), v drugem rizik za ponovitev bolezni (tvorjenje oddaljenih metastaz), če bi Vas zdravili zgolj s hormonsko terapijo in v tretjem odstotek, v kolikšni meri bi Vam kemoterapija koristila. Dobili ste tudi izrisano krivuljo, kakšna je verjetnost ponovitve bolezni, če se bolnico zdravi zgolj s hormonsko terapijo, in koliko se verjetnost za ponovitev zmanjša z dodatno kemoterapijo.
Vrednost 25 je ravno neka srednja vrednost (intermediate risk), vendar mislim, da imajo bolnice s podobnimi rezultati po navadi od kemoterapije korist, zato menim, da je prav, da ste se za le-to odločili.
Srečno!

Objava čaka odobritev

New Report

Close