Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? rak dojke – razlaga izvida in vprašanje

rak dojke – razlaga izvida in vprašanje

Spoštovani,
Pred kratkim sem izvedela za diagnozo raka dojke. Prvi izvidi govorijo o dveh tumorjih. Prvi tumor je velikosti 8mm, infiltrativni duktalni karcinom, zmerno diferenciran, s fokalno DCIS komponento srednjega nuklearnega gradusa, B5b. Drugi je velikosti 11 mm, infiltrativni duktalni karcinom, zmerno diferenciran, brez in situ komponente, B5b. Skupni premer obeh lezij je 6cm.
Predlagali so operativno odstranitev celotne dojke. Zanima me, ali lahko kdo podrobneje razloži izvid in mi da vpodgled v to, kaj sledi po odstranitvi dojke.
Že nekaj časa tudi kašljam.
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Pozdravljeni.
Vidim, da še nimate odgovorov, zato bom kot študentka poskušala odgovoriti čim bolj jasno. Sklepam, da ste že imeli operacijo in da ste dobili bolj nazorne izvide, kajti iz tega kar sta napisali, se lahko sklepa malo. Vaša tumorja sta še precej majhna in zato dvomim, da so za vaš kašelj krive metastaze, saj pri tako majhni tumorjih PO NAVADI vaskularna invazija ni prisotna (tumorne celice niso prodrle v kri in niso tvorila oddaljenih metastaz).
Invazivni (oz. infiltrativni) duktalni karcinom je najpogostejša oblika raka dojke. Vi govorite o tem, da ima manjši tumor fokalno DCIS komponento. To pomeni, da gre za duktalni karcinom in situ, ki je omejen zgolj na duktuse, in je najzgodnejša oblika raka dojke. Večji tumor nima prisotne in situ komponente, vendar je še vedno majhen. Pri tumorjih takšne velikosti lahko sicer najdemo kakšen mikrozasevek v varovalni bezgavki, lahko pa tudi ne, to je pokazala operacija.
Skupni premer pomeni, da sta tumorja 6 cm narazen in ravno zaradi multicentričnosti ste bili napoteni na odstranitev celotne dojke in ne zgolj njenega dela.
Zmerno diferenciran tumor pa pomeni tumor gradusa 2. Imamo graduse 1-3, pri čemer gre pri gradusu 1 za dobro diferenciran, pri gradusu 3 pa za slabo diferenciran tumor. Znotraj gradusa imamo mitoze (ki so najpomembnejši del gradusa, saj nakazujejo, kako hitro se celice delijo, torej kako hitro ima bolezen tendenco napredovati), jedrni pleomorfizem in tubule. Vsako komponento znotraj gradusa točkujemo od 1 do 3. Znotraj gradusa 2 se lahko skriva marsikaj, kot sem že omenila, so najpomembnejpe mitoze (optimalno bi bilo, da bi imele vrednost 1).
Po odstranitvi dojke sledi hormonska terapija v kolikor je tumor hormonsko odziven (na celicah so prekomerno izraženi bodisi estrogenski, bodisi progesteronski, lahko pa tudi oboji receptorji), biološko zdravljenje, če je HER-2 pozitiven (ima prekomerno izražen HER-2 protein) in verjetno tudi kemoterapija (če je trojno negativen, Vam ta zelo verjetno ne uide).
Kot sem že omenila, verjetno ste opravili operacijo in se že zdravite, vendar če imate še kakršnokoli vprašanje ali obstaja nejasnost v zvezi z izvidom, ki ste ga dobili po odstranitvi dojke (in ste onkologa bodisi pozabili vprašati, ali pa Vam mogoče ni razložil na način, na katerega ste želeli), mi lahko pišete na [email protected]
Veliko sreče in lep pozdrav.

New Report

Close