Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Pomoč

Pomoč

Pozdravljeni!
Ne vem če če sem na pravem mestu, a bom vseeno vprašala. Torej, rodila sem deklico ob rojstvu veliko 52 cm in težko 3110 g, ki je sedaj stara tri tedne. A že odkar sem zvedela da sem noseča mi nekaj stvari ne da miru. Da sem noseča sem zvedela pri 8 tednih, zaradi neerednih ciklusov nisem bila pozorna, torej sem v prvih dveh mesecih nosečnosti kadila in pila alkohol, in to ne kozarec alkohola na dan, ampak konkretne količine alkohola in to redno, sem bila v kar slabem psihičnem stanju. Pa me zanima ali sem s tem škodovala svoji deklici in kdaj bom lahko prepričana da to obnašanje ni pustilo nobenih posledic. Že celo nosečnost si razbijam glavo s tem in sem mislila da ko bom rodila da bo kaj boljše, da bom mirna, a ni tako, se mi zdi da je še slabše 🙁
Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujejm in vas leo pozdravljam

Draga bibi77,

rada bi vam napisala, da ste lahko povsem mirni in bo z vašo deklico vse v najlepšem redu, a ne morem. Vsaj ne 100%-no.

Kljub vsemu velja, da se večina škodljivosti alkohola in nikotina (še zlasti, če je šlo za “pretiravanje” v prvih tednih nosečnosti) pokaže pri novorojenčku – bodisi s specifičnimi znaki fetalnega alkoholnega sindroma (kaj to je, si poglejte s pomočjo kakšnega brkljalnika, npr.googla) bodisi s prenizko porodno težo. Tega pri vaši deklici ni (sicer bi vas opozorili že v porodnišnici ali pa vaš pediater). Kako pa bo z njenim dolgoročnim intelektualnim razvojem, je težje napovedati. Še zlasti, ker je pri tem v igri toliko dejavnikov, ki so enako (ali še bolj) pomembni kot to, kar se je dogajalo pred rojstvom.

Nudite ji torej vse optimalno, posvetite se ji – to je tudi najboljše zdravilo za preganjanje občutka krivde zaradi vaših stisk v zgodnji nosečnosti. In seveda kakšna strokovna pomoč vam, za krepitev samozavesti, da vas pretirana skrb in strah pred prihodnostjo ne bosta spet kam odnesla.

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni..

noseča sem več kot tri tedne, natančnejšega podatka še ne vem (ker imam prvi obisk ginekologa šele čez tri dni), računam pa na 3-6 tednov, kdaj točno sem zanosila pa tudi ne vem.
Pred petimi tedni sem bila na rojstno dnevni zabavi, kjer se spila cca 2-5 kozarčkov vodke s močno razredčenim sokom., vendar nisem bila opita ali pijana ter istočasno sem veliko vode pila ter jedla.
Zanima me, ali naj me bo upravičeno skrbi?
Hvala za odg, lp

Spoštovana,
prekomerno uživanje alkohola v nosečnosti (kaj je prekomerno in normalno, je seveda zelo relativno, najbolj strogi zagovarjajo popolno abstinenco, itak) seveda ni zaželjeno, saj vse, kar pojemo in popijemo, prehaja na zarodek, plod – nerojenega otroka. Vsekakor pa en prekršek, ob katerem niti niste imeli znakov opitosti, ni nekaj, zaradi česar bi vas moralo skrbeti za otrokovo normalno bodočnost.
Kar mirno čakajte na prvi pregled pri ginekologu, ki vas bo tako ali tako spraševal o mnogočem, tudi o pregrehah (sicer bolj cigaretnih in odvisniških) in vam dal dodatna pojasnila (in pomiritev).
Na splošno pa velja, da je v prvih dneh po oploditvi pravilo vse ali nič – ob hudi “zastrupitvi” zarodek ne preživi. A vam je do te meje zmanjkala vsaj kakšna steklenica vodke, 2 ali celo 5 kozarčkov (če niso ravno po deciliter) je premalo.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close