Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Spanje 2 mesečne punčke na trebuhu

Spanje 2 mesečne punčke na trebuhu

Pozdravljeni,

prosim vas za nasvet. Naša 2 mesečna deklica zaspi samo na trebuščku. Če jo odložimo ali pestujemo v trdnem spanju na hrbet, se po petih minutah popolnoma prebudi. Mi smo neprespani. Čeprav se spanje na trebuščku odsvetuje, moramo nekako priti do vsaj nekaj ur spanja tudi mi. A sem prestrašena, da bi ponoči nehala dihati. Imamo sicer baby sense, kupljeno novo…In sprašujem ali lahko napravi zaupam? Točno to napravo so mi svetovali v porodnišnici v Lj. Sicer pa je deklica rojena v 34/2 in je bila brez kakšnih dihalnih težav. Trenutno ima malo čez 4000g, je pa zelo močna in že dvigne glavico od podlage za precej sekund. Jo tudi lepo obrača na obe strani. A me vseeno skrbi, da ne bi ponoči prišlo do katastrofe.
Lepo vas prosim za pomoč…ker smo res neprespani.

Draga Ajanalui,
spanje na trebuščku je dobilo zloveščo oceno zaradi s statistično analizo dokazanega večjega tveganja za nenadno nepričakovano smrt dojenčka – nikoli pa ni bila dokazana jasna vzročna povezava oziroma pojasnjena patofiziologija (dogajanje). Hkrati pa je znano, da lega na trebuščku izboljša dihanje – zaradi idealnega razmerja med predihanostjo in prekrvljenostjo pljuč, kar s pridom uporabljamo pri nedonošenčkih – ki so res na monitorju, a v 30 letih še nismo imeli nezaželenega “dogodka” (niti v zapisu na monitorju), ki bi ga povezali s to lego.
Trebušno lego tako odsvetujemo (ne pa prepovedujemo) predvsem pri novorojenčkih, do 1 meseca starosti, pogojno še do 3. meseca.
Vaša dojenčica se je očitno odločila, da je strokovni nasveti ne zanimajo, zato delate prav, ko ji pustite to lego, a jo hkrati nadzorujete z “apnoe blazinico”. Ta je odličen monitor za centralne premore dihanja (ko se “odklopi” dihalni center, kar naj bi bila tudi glavna težava pri “smrti v zibki”), manj zanesljiva je pri zaznavi zapore dihalnih poti pri dihanju (ko dojenček sicer aktivira dihalne mišice, se premika, a v pljuča ne pride dovolj zraka). Slednja težava se pojavlja predvsem ob gastroezofagealnem refluksu (tu pomaga dvignjeno vzglavje s podloženim celotnim ležiščem za 15 stopinj) ali virusnih okužbah dihal (kar pa zanesljivo opazite, kihanje, kašelj, izcejanje iz nosu).
Kar je pomembno, je občasno preverjanje zanesljivosti blazinice – da se oglasi alarm, ko dojenčico vzamete iz posteljice, praviloma po 15-20 sekundah.
Torej kar mirno spite, glede na vaš opis njenega gibanja se bo kmalu sama vrtela po postelji, ne glede na lego, ki jo boste določili vi. In takrat bo zares varna…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close