Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Kreme za sončenje

Kreme za sončenje

Pozdravljeni!
Že nekaj let starejšega otroka mažem z enako kremo za sončenje letos pa sem pričela z uporabo tudi pri mlajšem enoletniku. Kremo sem kupila v lekarni zato, ker sem bila prepričana, da bo takšna krema priznanega proizvajalca, ki je že dolgo na tržišču, bolj varna in učinkovita. Sedaj pa sem čisto slučajno opazila, da vsebuje nanomateriale (TO2 v nano delcih ipd.). Po raziskovanju na spletu sem gotovila sem, da ti, sicer dovoljeni materiali, še niso dovolj preverjeni, sploh pa ne na poškodovani koži, kar je pri otrocih kar pravilo. Tudi testiranja na živalih naj bi kazala, da povzroča raka, okvare organov, npr. posledice na možganih ipd. Prebrala sem tudi, da celo spremembe teh delcev ob izpostavljenosti sončni svetlobi sproščajo proste radikale in posedično le-ti pozročajo raka. Kremo sem preventivno prenehala uporabljati, slab občutek, da sem otrokoma dolgoročno škodovala pa ostaja. Če sem prav razumela se ta snov akumulira v telesu in je ni mogoče izločiti. Skrbi me, da je prišlo do okvare dna in bi lahko zbolela za hudimi boleznimi npr. rakom. Se bodo celice popravile, organi očistili? Lahko to kako spodbudim oziroma priomorem k temu? Zasledila sem tudi, da naj bi se nanomateriali uporabljali tudi v mlečnih formulah, ki sta jih žal oba otroka uživala že vse od rojstva. Ali morda veste kaj o tem? Lep pozdravček in hvala za nasvet!

Seveda so vse kreme “kemija” in prav nobena ni čisti balzam za kožo. A ima večina bistveno več dobrih kot slabih sestavin. In če daste na tehtnico nevarnost sončnih žarkov, pikov insektov, ranljive izsušene kože ob kopanju v slanem morju ali “kloriranih ozoniziranih” bazenih, je jasno, da bodo kremice veliko bolj varne kot je današnje okolje.
Ne vem, zakaj strah pred “nano” tehnologijo. Ki je praviloma koristna, ne povzroča mutacij, okvar dedne mase (kot npr. UV žarki), tudi kakšno akumulacijo v telesu si težko predstavljam (preko kože se vsrka res malo snovi v telo, ne poznam pa primera, ko bi otrok pojedel vsebino celotne tube, okus kreme ni ravno prijeten).
Seveda drži – življenje je smrtno nevarno. A je treba zadržati treznost in razsodnost – vsa današnja kozmetika, otroška hrana ipd. je bistveno bolj testirana, preverjena, nadzorovana kot vse, s čimer so nas hranili in mazali v preteklosti. Ko razni E-ji in nanodelci niso bili aktualni. Testiranja na otrocih pa so itak prepovedana, k sreči jih je vse manj tudi na živalih. Kjer itak dajejo “mega” odmerke na neobičajne načine, da bi ugotovili morebitno nevarnost za ljudi.
Lepo se imejte in brez panike uživajte poletje!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close