Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Cista oz žepek Ratkejeve vreče srednjega režnja

Cista oz žepek Ratkejeve vreče srednjega režnja

Zaradi akcijskega tremorja so mojemu sinu, rojenemu v 37. tednu s carskim rezom (zastoj rasti 32.\34. teden) izvedli Mri. Star je 11 mesecev, samostojno sedi, se kobaca po vseh štirih, se ob opori postavlja na nogice. Po mojem mnenju ne zaostaja za vrstniki. Je pa hipoton. Preiskava je pokazala blago hipoplazijo korpus kalozuma z blago ventrikulomegalijo stranskih ventriklov, širšo supraselarno cisterno in cisto oz žepek ratkejeve vrece srednjega režnja hipofize (10x3x5mm). Po mnenju nevrologinje naj bi tremor ob redni fizioterapiji izzvenel. Predlaga tudi pregled ocesnega ozadja. V mnenju nič ne omenja ciste. Mi lahko, prosim, razložite ali gre za nevarno tvorbo, jo je potrebno spremljati, kako vpliva na otrokov razvoj? Se vam zahvaljujem za odgovor.

Spoštovana,
ob natančnih preiskavah kot je MRI bi tudi pri povsem “normalnih” otrocih in odraslih našli kup “opisljivih” sprememb, ki pa niso povezane z nobeno težavo, nobeno “klinično” sliko ali zamujanjem v razvoju. Mednje sodijo tudi ostanki struktur, ki so pomembni v razvoju zarodka pri oblikovanju vseh človeških organov. Med te spada tudi takoim. Rathkejeva vreča kot osnova za hipofizo, nadzorno žlezo v možganih. Ta pa nima prav velike povezave z razvojem motorike ali znižano napetostjo mišic, zato menim, da je opisana “najdba” nekaj povsem normalnega.
Bolj rizičen se zdi opis blage ventrikulomegalije (ker ni mer, je lahko tudi ta “diagnoza” vprašljiva), ki bi lahko bila povezana s slabšo prekrvavitvijo možganov ploda še v času življenja v maternici. Bi lahko bila, ni pa nujno….
Najbolj smiselno je, da vsa ta vprašanja postavite nevrologinji, da ji zaupate, kaj vas skrbi. Nje očitno prav nič, sicer vam ne bi rekla, da bodo težave s fizioterapijo izvenele. To pa je tisto, ka šteje največ.
Srečno, pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za odgovor. Ste me pomirila. Tudi jaz bi si želela obrazložitve s strani pristojne zdravnice, vendar je na žalost prezasedena… Še enkrat hvala in še naprej uspešno pri vašem delu.

New Report

Close