Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija mega cisterna magna

mega cisterna magna

Zdravo!

Zanima me, kaj lahko pomeni povečana cisterna magna (odkrito v 24. tednu nosečnosti) – trenutno v 35. tednu nosečnosti, in je CM že dober mesec in pol 13,6 (oz 14mm). Opravljen je bil tudi MRI glavice ploda (v 29. tednu), kjer so vse mozganske strukture BP, razen CM (razdalja med CRB in oks. kostjo je 12mm, v medialni ravnini pa 14mm). Opravljena je bila tudi amnioc., ki ni pokazala ničesar.
Kaj torej pričakovati?

Hvala za odgovor

Če gre za izolirano razširitev cisterne magne (torej brez razširitve drugih s tekočino izpolnjenih povezav v možgančkih, kar je pokazala MRI), je najverjetnejši izhod normalen porod in zdrav otrok, brez kakršnih koli težav v rasti in razvoju.
Verjetno pa bo po rojstvu ponovljena slikovna diagnostika (predvsem UZ, odvisno od kraja rojstva še kaj več :-)), ki bo morda zavlekla za kakšen dan vaše bivanje v porodnišnici…
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Aha. Hvala za odgovor.
Kakšne preiskave pa še lahko opravijo otročku (poleg UZ)?
A so lahko spremembe v mozganckih, kljub temu da je bil opravljen MRI?
Sem izredno zaskrbljena, ker nevem kaj pricakovati (kakšne težave bi otrok lahko imel). Kljub temu da je vse pokazalo BP, zgolj tako kot ste rekli (izolirana najdba).

Hvala za odgovor. Lep dan

Če na UZ kaj ni jasno, se lahko odločijo za ponovljeni MRI.
V nosečnosti je ta preiskava manj zanesljiva kot po rojstvu, a je vseeno skrajno neverjetno, da bi bilo v možgančkih še kaj, česar ne bi videli.
A vseeno nekateri radi preiskave ponavljajo…. (višji kot je “rang” bolnišnice, bolj natančne in različne so preiskave, ki jih želijo opraviti :-)).
Zaskrbljenost je sicer na mestu, dokler dete ne bo rojeno. Nikakor pa skrb ne sme biti pretirana ali panična.
Ker je zelo zelo verjetno, da bo vse v redu.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala. Edino vaš odgovor me je iskreno pomiril. Res najlepša hvala.

Lep dan!

Zanima me še, ali je možno da bi imel otrok Dandy-Walker sindrom? Se to predhodno vidi na UZ?

Nedvomno, na UZ in MRI nezgrešljivo…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za vaše odgovore. Strah ima res velike oči in potem kar iščeš nekaj kar ni. Glede na izvide UZ in MRi je zgolj povečana CM, za kar mi G opredeljuje, da je to očitno varianta normale. Upam, da temu tako ostane.
Hvala, ste me pomirili vsaj malo.
Lep pozdrav

Zdravo!
Imam še eno vprašanje. Ali je možno, da je povečana CM na račun virusa citomegalovirusa? Nevem ali sem to okužbo že prebolela ali ne. Sem zelo zaskrbljena in kar iščem in iščem.

Okužba s CMV NE POVZROČA izoliranega povečanja cisterne magne, potencialno le v sklopu hidrocefalusa kot posledice hujšega virusnega vnetja možganov – torej bi bil v tem primeru širok celoten sistem prekatov (stranska, 3. in 4. prekat) kot bi bili spremenjeni tudi možgani.
CMV torej kar odmislite.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Zdravo! Danes sem imela še enkrat UZ (v 38. tednu) in CM ostaja prbl. 14mm. Ostalega niso omenjali.
Zanima me, ali bi se na UZ videlo, če bi bilo karkoli narobe z corpus calozum (agenezija, hipoplazija ali displazija).
Prebrala sem namreč, da se z povečano CM, lahko pojavijo napake pri corpus calosumu. Nihčee od preiskovalcev ni tega omenjal. Na MRI v 29. tednu je zapisano da je corpus calosum 39mm, višina vermisa pa 17mm. Kakšne so predvidene vrednosti za tisti teden? Kdaj bi bilo potem vidno odstopanje?
Hvala še za ta odgovor.
Lep pozdrav

Corpus callosum (CC) je nitje, ki povezuje obe možganski polobli in s cisterno magno (in njeno razširjenostjo) nima prav nobene povezave.
Napisane mere so (najverjetneje) v mejah normalnega (običajno ga niti ne merimo, gledamo le njegovo obliko in debelino v poteku)…
In seveda bi se kakšna slabša razvitost ali odsotnost na UZ odlično videla.
Torej ima vaše dete očitno povsem normalen CC.
Še malo, pa se spoznata v živo – in bo stiska zanesljivo manjša (pisanja na tale forum pa tudi verjetno ne bo več – razen da v pogum vašim “naslednicam” s podobnimi skrbi objavite, kako vam gre :-).
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za vse odgovore. Ste zdravnica na mestu!
Objavim po porodu in seveda kasneje, kako se kaže dojenčkov razvoj. Držimo pesti!
Hvala še enkrat za vse obrazložitve!

New Report

Close