Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Sonce

Sonce

Pozdravljeni. Ali lahko otrok dobi soncarico, ce je med 9 in 11.30 v vozicku na soncu ampak je strehica torej mu na glavo ne sije … Namrec to je bilo pred petimi dnevi. Zvecer je potem dvax malo bruhal in bil medli kako uro , verjetno zarad slabosti. Potem bilo vse ok. V pon pa je imel.vrocine 37, 9, sama od sebe.minila. v tor brez vrocine. Potem pa ponoci iz tor na sre spet. Dop vcerja je zakuhal na 38,8. Nekih prehladnih znakov ekstra ni. Malo mogoc solzna okica tu in tam pa zjutraj mal zabasan nosek. Ali ga lahko kljib temu.normalno kopam? Glede.na to da ima ad … Je dobil zdaj spet izbruh. Lahk namazem s ks in dam calpol ali svečko v primeru vrocine?

Seveda je možno, da ste dojenčka “pregreli” in je zato imel vročino. Še zlasti če v pokritem vozičku v vročem delu dneva z najmočnejšim soncem ni bilo dovolj kroženja zraka – in je streha delovala kot zbiralnik toplote, v vozičku je bilo zato vroče kot v “peklu”…
Druga (enako verjetna) možnost je, da preboleva virozo z zvečano temperaturo.
V obeh primerih je postopek skoraj enak: pazite, da dojenčku ni vroče – da je slečen, da je v prostoru, kjer biva, prijetno (če imate klimatsko napravo, jo nastavite na 24-25 stopinj, kadar je zunaj čez 30 stopinj) in da ga ohladite s kopeljo (min. segreto vodo, največ na 32 stopinj) – ob trenutnem vročinskem valu vsaj 2x dnevno. Kalpol imejte za “zadnjo” silo – če ga s prej naštetimi ukrepi ne bi ohladili.
Ad in izbruh? Tu mi ni vse jasno. Če ste mislili na adaptirano mleko in kožni izpuščaj, je slednji seveda prav tako lahko posledica pregretja – vročine. Malo steroidne kreme bo tu v pomoč, a ne bo delovalo, če bo dojenčku še naprej vroče.
Prvi ukrep je torej skrb, da dojenčku ni nikoli prevroče!!!!!!
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Sicer tisti dan ni bilo zunaj zelo vroče … otrok je tudi bil normalno vroč na dotik, not ni bilo prevroče, ko sem dala not roko … če pa sem ga slučajno pregrela ali lahko to zelo škodi otroku zdaj vnaprej? Ne, jaz dojim otroka in naj bi imel ad, če bi mu dala kalpol in obenem namazala s ks kremo, je lahko to kaj narobe?

Enkratno “blago” pregretje bolj škodi vašim živcem (zaradi skrbi ob joku in razdražljivosti otroka) kot pa dojenčku. Koristi pa tudi ne 🙂
Kalpol je namenjen nižanju telesne temperature zaradi bolezni in NI ZDRAVILO za pregretje. Zato mi vaše vprašanje o hkratnem dajanju antipiretika in steroidne kreme ni jasno – gre za dve povsem ločeni težavi.
Če pa je dojenček bolan z virozo in ima zato zvečano telesno temperaturo, obenem pa se poslabša kožni izpuščaj, je seveda zbijanje vročine s Kalpolom in hkratno zdravljenje izpuščaja s steroidno kremo možno. Vsako zdravilo pa bo vplivalo samo na “svoje” prijemališče…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close