Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Novorojenček in Escherichia coli

Novorojenček in Escherichia coli

Lepo pozdravljeni!

Dva tedna nazaj sem na dopolnjeni 39. teden nosečnosti rodila deklico. Ker se po prihodu domov nisem dobro počutila, sem se vrnila v bolnišnico, kjer mi je bila potrjena simfizioliza in hkrati odvzet vaginalni bris. Danes sem prejela izvid preiskave na patogene bakterije, na katetem piše pozitivna na Escherichia coli. Priložen je bil tudi recept za Amoksiklav 1000 (1 tableta na 12ur, 7 dni), ki sem ga pričela takoj jemati. Novorojenčico nemoteno dalje polno dojim.

Zanima me ali obstaja možnost, da se je dojenčica okužila med porodom ali že v sami maternici (sama namreč ne vem ali sem bila z bakterijo okužena že pred porodom)? Bi bilo potrebno tudi zanjo narediti kakšen test in jo v primeru pozitivnega rezultata zdraviti? Klicala sem neo oddelek, pa so mi rekli, da jo naj samo opazujem in če bo kaj nenavadnega, se naj oglasim.

Kaj mi svetujete?

Hvala za vaš čas in vse dobro.

E. coli je ena najpogostejših bakterij, ki poseljujejo naša prebavila – in lahko poselijo tudi rodila. Zato izolacija iz brisa ni prav nič presenetljiva, poleg tega sploh ni nujno, da so vaše težave sploh povezano s to bakterijo. Kot tudi ni nujno zdravljenje z Amoksiklavom (razen, če ste imeli jasne znake okužbe, kot so vročina, mrzlica, zaudarjajoč izcedek iz nožnice, bolečine v spodnjem delu trebuha ipd.). No, škode Amoksiklav tudi ne bo naredil.
E. coli sodi tudi med povzročitelje okužb pri novorojenčkih, a se pokažejo praviloma kmalu po rojstvu, ne odloženo. Poleg tega niso vse E. coli nevarne – obstoja na desetine povsem nedolžnih tipov te bakterije.
Zato se povsem strinjam, da je povsem dovolj, da ste pozorni na obnašanje (in predvsem ješčnost) vaše dojenčice. In če vas bo res kaj skrbelo, se najavite pri pediatru. Jemanje brisov je povsem odveč (tudi če bi bila E. coli prisotna po koži, na popku ali v nosku, se ne bi odločili za antibiotike), kot tudi jemanje krvi za iskanje kazalcev vnetja.
Pozorni bodite le na znake poseljenosti s kvasovkami (C. albicans), saj boste z Amoksiklavom zdesetkali tudi “ta dobre bakterije”, kar bo dalo prostor glivicam. Pri dojenčici, ki dobi nekaj vašega antibiotika v mleku, se lahko pokažejo z neprijetnimi rdečimi pikicami po ritki ali belimi oblogami na jezičku in ustni sluznici.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close