Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija sindrom ploščate glave

sindrom ploščate glave

Spoštovani!

Doma imam 4 meseca starega dojenčka. Na včerajšnjem pregledu pri pediatru je ta ugotovil da ima naš malček v zatilju preveč ploščato glavo, ker pretežno seveda lezi na hrbtu. To sem opazila tudi sama, zato sem mu že pred mesecem dni začela obračati glavico vedno izmenično na drugo stran kadar spi oz. počiva v posteljici. Otroka polagam tudi na večkrat dnevno na trebušček (samo kadar je buden), vendar tega položaja res ne mara, že po kakšni minuti začne neutolažljivo kričati, ne pomaga niti če se z njim igram, mu pojem pesmice… Včeraj ga je P. tudi obrnil na trebuh in seveda zgodba je bila enaka. Povedal mi je, da bi se pri tej starosti moral že sam obrniti s trebuha na hrbet in da mora biti resnično čimveč na trebuhu saj tako krepi mišice vratu in pokončne drže glavice. Glavo sicer on zelo čvrsto in lepo že drži sam, vendar samo kadar je v pokončnem položaju pri meni (kadar ga nosim), na trebuhu seveda to ne more pokazati ker v tem položaju ostane zelo kratek čas. Čez tri tedna imamo zaradi tega zopet kontrolo pri P. , če bo stanje še vedno isto nam bo izdal napotnico za FTH. Moja vprašanja so sledeča:

Ali se lahko zaradi ploščate glavice možgani nepravilno razvijejo/in ali se glava potlej ko se otrok začne posedati/hoditi vrne nazaj na lepo okroglo obliko, ali za vedno ostane tako ploščata zadaj?

Ali lahko ponoči spi otrok na boku (podložen s kakšno brisačo), da bi čimmanj ležal na hrbtu ? (to sprašujem ker si mi zdi da je potem precej položen na ramo)?

Ali so resnično v tej starosti že otroci sposobni obrniti se s trebuha na hrbet in obratno?

V primeru da moj otrok ne bo popustil trme z polaganjem na trebuh, ali zadovoljuje dejstvo, da resnično zelo lepo drži glavico v pokončen položaju ali to lahko samo osvoji s opiranjem na komolce v trebušen položaju?

Resnično hvala za vse odgovore in čimveč uspešnih zgodb pri vašem delu vam želi.

Pozdrav, Gloria

Draga Gloria,
veliko dojenčkov te starosti ima poležano zatilje, pa imajo že ob letu starosti lepo okroglo, kot s šestilom narisano lobanjo. Torej kar brez panike. Ko bo dojenček manj spal in bil več pokonci, bo kmalu tudi ploščatost v zatilju začela izginjati. Možgani so zelo prilagodljivi in jih različna oblika lobanje prav nič ne moti v delovanju – izjema so le takšne oblike, ki so posledica prezgodnjega zapiranja šivov, pri katerih se lahko poveča znotrajlobanjski tlak.
Zelo malo štirimesečnikov se samih obrača s trebuha na hrbet, zato vas tudi glede tega ni treba skrbeti. Mene kot pediatra bolj skrbijo tisti, ki se v tej starosti zlahka obrnejo v eno stran – in to zaradi prekomerne napetosti mišic na drugi strani )-:
Seveda ga lahko poskusite dati spat na bok, tudi rahlo podloženega z “zrolano” brisačo, ki jo od hrbta peljete skozi predel med nogicami, kot da brisačo “jaha”. Če boste otroka preveč podložili, pa se bo “prekucnil” na trebuh.
“Pasenje kravic”, kot imenujemo položaj na trebuhu s pritegnjenimi skrčenimi rokicami in nogicami, gre mnogim dojenčkom na živce in ga težko prisilite, da bo položaj vzljubil. Lahko seveda poskušate z zanimivimi igračkami, ki jih postavite predenj, še zlasti, če se še sami skobacate na tla na trebuh in se z dojenčkom igrate. Izberite pa čas, ko trebušček ne bo poln mleka (ali vi po kosilu), saj je res neprijetno ležati na “polnem želodcu”.
Če vas bo pediater napotil na fizioterapijo, tudi ne bo nič narobe – le dodaten kamenček v mozaiku zagotavljanja normalnega razvoja otroka. (S stališča plačnika drag, za starše pa pogosto dragocen)

Hvala za lepe želje in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close