Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija kolki

kolki

Spoštovani,

imam eno vprašanje glede kolkov. Sem noseča polnih 33 tednov in otrok še kar vztaja v medenični vstavi 🙁 Zelo upam, da se bo obrnil … po pregledih sodeč bi naj bilo vse ok z otrokom, v 24.tednu je bil lepo obrnjen na glavico dol, ampak sklepam, da je pač bilo to slučajno, ker takrat še ima veliko prostora in leži verjetno nezavedno tak. Na sliki, ki sva jo dobila na morfologiji, ima nogice pri glavici, ne sedi po truško kot bi naj bilo prav. Zato sklepam, da je sedaj v medenični vstavi tudi zato, ker ima tako nogice … in posledično me skrbi, da nima vredu razvitih kolkov, da zato tak položaj. Jaz sem imela tudi izpah kolkov, drugače pa v naši družini ožji nobeden drug, le mamina sestrična. Skrbi me, da je to podedoval po meni. Jaz sem imela šinice le dva meseca. Ali lahko izpah kolkov pusti kake trajne posledice otroku? Hvala za odgovor.

Položaj z “nogami navzgor” je kar tipičen za tim. čisto zadnjično vstavo in res je zelo verjetno, da se otrok do rojstva ne bo obrnil. Tak položaj za razvoj kolkov sicer ni idealen, a ima vseeno večina novorojenčkov rojenih v takšni vstavi normalno razvite kolke že ob rojstvu.
Vsem novorojenčkom, ki se rodijo ali so bili v maternici dolgo v medenični vstavi, preverimo kolke z UZ že v porodnišnici – zato ni strahu, da bi kaj zgrešili ali zamudili.
Pred desetletji je bila uporaba “šinc” zelo popularna – in to, da ste jih imeli dva meseca ni dokaz, da ste imeli izpahnjene kolke – bolj govori za njihovo nezrelost ali nagnjenost k izpahljivosti (nestabilnost). Pravi izpahi kolka se zdravijo z operacijo….
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Torej po vsej verjetnosti lahko pricakujem carski rez, kar me zelo zalosti, saj sem zelela naravni porod brez vsega. Torej sploh ni nujno, da gre za tezavo s kolki? Kaj pa kake drugi problemi pri otroku, da ima nogice na tak način?

V ljubljanski Porodnišnici se praviloma odločajo za poskus naravnega poroda, kar je vsaj v polovici primerov izvedljivo in varno. Če je veliko plodovnice, se včasih odločijo tudi za zunanji obrat – glede informacij o tem je pravi naslov forum dr. Pušenjaka.
Če za medenično vstavo ni razlog kakšna mišična težava ploda (pri tem je značilno, da plod slabo brca in ga bodoče mame slabo čutijo), ni pričakovati nobenih pomembnih posledic za otroka, ne v razvoju kolkov ne v nevrološkem razvoju.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Se res boljse pocutim po prebranem. Zal pa sem v mb in tukaj ne izvajajo naravnega poroda ampak le cr. Ja, jaz sem brce zelo hitro obcutila, nekje v 17.t in cutim jih mocno, premika se zelo dosti, tako da menim, da verjetno kakih misicnih tezav, ni, drzi? Je pa.moj prvi otrok. A mogoce veste ali lahko slabse vezivno tkivo, nenatrenirano misicevje vpliva na to, da si otrok lego.se izbira?

Najbolje, če se pozanimate, morda pa tudi v Mariboru lahko poskusijo naravni porod?
Natreniranost mišic ne vpliva kaj dosti na položaj ploda v trebuhu, več genetika (nekateri imajo to v družini) in “prostornost” maternice, količina plodovnice… Vam pa vseeno priporočam, da se pozanimate glede možnosti varnega zunanjega obrata pri vas, še zlasti, če si želite naravnega poroda. Metoda je uspešna v več kot polovici obratov – če ste seveda “primerni” za ta način.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ja, res si želim naravnega poroda, sem pa nekaj brala, da če imaš posteljico spredaj, to ni dobro kar se tiče zunanjega obrata. Malo me skrbi, da bi otrok umrl zaradi zo?
A to, da gibe močno čutim (tudi če imam posteljico spredaj) in da me včasih prav zaboli v dimlje (verjetno taka brca), je torej znak,ki govori v prid temu, da je otrok verjetno mišično ok?
Sem pa gledala slike iz morfologije in tudi tam ni sedel otrok po turško, me skrbi, da nima pravilnega razvoja nogic.

Razvoj je sigurno čisto OK. Kar pa se tiče vaših zelo usmerjenih vprašanj glede zo, pa ta res sodijo na forum porodničarja, dr. Stanka Pušenjaka…

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Bom vprašala. Me pa zelo skrbi, da gre za kak nepravilen razvoj, težko dam to iz glave 🙁

New Report

Close