Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrična in fetalna kardiologija ali je potreben UZ pregled

ali je potreben UZ pregled

Pozdravljeni,

sem v 26 tednu nosečnosti. Nuhalna svetlina je bila 1,4mm, amniocinteza je pokazala normalen izvid. AC je bil narejen zaradi mojih 37 let. Kar mene zdaj bega je dejstvo, da na morfologiji moj ginekolog ni dobro videl srce ( njegova izjava), sicer je rekel, da so vidne vse 4 prekadi, vendar o kakšnih zaklopkah, arterijah in venah ni bilo govora. Na koncu je samo rekel, da glede na to da je NS in AC normalen izvid, tudi s srcem najbrž ni nič narobe. Zdaj me pa zanima vaša ocena. Bi vi predlagal dodaten samoplačniški pregled ali lahko smatram da je res vse OK? Morfologija je bila narejena v 22 tednu in 2 dni.
Anamneza družine ne pokaže nobenih anomalij na srcu.

V naprej se vam zvahljajujem Alex

Na vaše vprašanje je težko odgovoriti z da ali ne. Normalen kariotip, normalna nuhalna svetlina in odsotnost prirojenih srčnih napak v družini so vsekakor vzpodbudni podatki, vendar vsi ti o sami morfologiji srca ne povedo pravzaprav nič! Velika večina bolnikov s srčnimi napakami se namreč rodi po nosečnosti brez kakršnih koli dejavnikov tveganja! Zato se morebitna srčna napaka lahko ugotovi oz. izključi samo z ultrazvočnim pregledom plodovega srca. Strinjam se z vami, da samo štetje srčnih votlin ni dovolj in predstavljam si, da je ginekolog ocenil tudi delovanje srčnih zaklopk in iztoke velikih arterij, čeprav o tem morda ni eksplicitno govoril. Predlagam, da se še enkrat pogovorite z ginekologom, morda bosta vaše skrbi lahko rešila že samo s pogovorom ali pa z dodatnim pregledom. Če pa boste kljub temu želeli še pregled pri nas, ga bomo, seveda, opravili. Glede na to, da ne navajate dejavnikov tveganja, na podlagi katerega bi lahko opravili pregled na napotnico, bi bil pregled samoplačniški.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close