Najdi forum

kdo ima prav?

Spoštovani,
Sprašujem iz radovednosti, namreč dr. Pušenjak pravi, da pri zarodku do izostanka M, torej do konca 4. Tedna nosečnosti, velja zakon »vse ali nič«, to je, da zarodek zaradi morebitnih škodljivih vplivov (npr zdravila, rtg slikanje ipd) ali odmre ali pa preživi brez posledic. Vi pa pravite, da se srce razvija do 5. Tedna. Ali to pomeni, da srčna napaka nastane že prej, preden ženska sploh izve, da je noseča, in zaradi takih dejavnikov tveganja?
Hvala za odgovor.

Kot sem že večkrat navedel (npr. v odgovori v temi “napake”) se srce v pretežni meri izoblikuje do konca 5. tedna nosečnosti, raste pa precej dlje, nekako do 16. leta življenja.

Da bi bile stvari povsem jasne, sem se namerno izognil besedni zvezi “razvijati se”, ker je njen pomen v tem primeru lahko dvoumen.

Ko govorim o “izoblikovanju srca”, imam v mislih proces, v katerem se v prvih tednih embrionalnega življenja po v naprej določenem in genetsko vodenem sosledju dogodkov iz ene same žile izoblikuje srce, kot ga poznamo iz anatomije. Ta žila se uviha, predeli s pretini, formirajo se zaklopke, poveže se z venami in arterijami za telo in pljuča… Ko govorim o rasti, pa imam v mislih obdobje do 16. leta, ko že izoblikovano srce raste s plodom oz. otrokom. Nekdo si pod “razvoj” lahko predstavlja proces izoblikovanja srca, za nekoga drugega pa pomeni “razvoj” predvsem rast. Prav imata, seveda, oba!

Pri večini srčnih napak neposrednega vzroka zanje ne poznamo, na podlagi posrednih dokazov pa sklepamo, da je v ozadju največkrat le neka prirojena predispozicija.

Navajate zakon “vse ali nič”. Prepričan sem, da je imel v razlagi, ki jo povzemate, dr.Pušenjak v mislih predvsem vpliv nekega potencialno škodljivega agensa iz okolja na zarodek v celoti in če do takšnega vpliva res pride, je verjetnost, da bodo posledice za nekaj tednov star zarodek pogubne, zelo velika.

In še odgovor na vprašanje “ali nastane srčna napaka, če je prisotna, še preden se ženska zave da je noseča”. Odgovor ste iz konteksta že razbrali, v večini primerov je da.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

lep pozdrav!
jaz sem sicer enako vprašanje zastavila že g. Pušenjaku, ki pravi, da ni problematično pa vendar. ker sva se se kar nekaj časa trudila zanosit in sem se jaz že malo naveličala “paziti” od OV do menstruacije, se je zgodilo, da sem zanosila ko sem najmanj pričakovala. Skrbi me naslednje, ali lahko alkohol vpliva na razvoj nepravilnosti naprimer pri srcu ali možgnih, če sem pila pred izostankov M. in nazadnje 12 dan od OV pri kateri sem tudi zanosila. Imela sem namreč dva dni pred pričakovano M krvav izcedek in bila 100% da spet ni nič. No pa je bilo. torej ali sem lahko kaj škodila razvoju ali je res narava poskrbela, da v zgodnjem obdobju nosi zarodek s sabo ” rukzak” (torej rumenjakov mehurček) in še ni odvisen od mame? moja G mi je rekla, da nastane prva povezava ko se začne razvijati srček in lahko to že vidijo na UZ. Naj povem, da sem bila sama na dan ko smo ga malo žurali še pri G ki mi je delal UZ in ni videl nič. to pa je bilo dva dni pred pričakovano M in torej 12 dan od OV. Sem bila namreč potencialni kandidat za preiskave neplodnosti.

hvala za odgovor še vam in upam, da bo enak kot od g. Pušenjaka

Čeprav razumem vašo zaskrbljenost, bi zelo težko kaj bistvenega dodal k odgovoru na vaše prvo pismo in k dopisovanju, ki sta ga imela z dr.Pušenjakom.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

še enkrat hvala za odgovor, potem lahko sklepam, da kar je bilo pred izostankom M ni pomembno, če je sedaj vse v redu? in da je zarodek tako zgodaj res nekako izoliran in tako zaščiten pred našimi slabimi razvadami?
bajbrž me skrbi brez potrebe, pa vendar mi to krati marsikateri spanec.

Spoštovani,

odgovore sem podal v odgovoru na vaše zasebno pismo. Iskreno upam, da sem vas uspel razbremeniti skrbi.

Lep pozdrav,

************************************** Dr. Samo Vesel, dr. med. Pediatrična kardiološka ambulanta SB Celje: pon, tor, sre (03 423 3987) Fetalna kardiološka ambulanta SB Celje: čet (03 423 3987) Pediatrična in fetalna kardio ambulanta SB SG: 1. in 3. petek v mesecu (02 882 3471; 7-11h) Samoplačniška fetalna kardio ambulanta ZC Dravlje: po dogovoru (051 336 847)

New Report

Close