Najdi forum

ravnanje zob

Zanima me, če ima kdo izkušnje z nošenjem fiksnega ordodontskega aparata. Kakšen je občutek, ali so prisotne bolečine, kako je s prehranjevanjem itd? Seveda me zanima tudi cena (za celotno zobovje) in čakalna doba.

Naš 15 letnik je malo dlje kot eno leto nosil fiksni aparat(za zgornje zobe). Bolečine je čutil le takrat, ko mu je zobozdravnik malce “privil” žičke (ponavadi na vsaki kontroli 1krat mesečno).
S prehranjevanjem ni nobenih težav, bolje je sicer da ne je kakih lešnikov in mandeljnov (nam se je zaradi tega odlepila ena ploščica, a so jo takoj zamenjali), pomembna in to zelo! pa je ustna higiena.
Pozdrav!
P.S Sedaj nosi snemljiv aparat le ponoči.

Moja hči je nosila fiksni aparat 2 leti. Čeprav nas je ortodontka opozorila, da jo bo morda bolelo dan ali dva in naj ji damo kakšen aspirinček, vendar to ni bilo potrebno. Res pa je, da je pri fiksnem aparatu pomembna maksimalna doslednost pri čiščenju zob po vsaki jedi. Če se zob ne čisti redno, se na vijakih ob ploščicah nabira umazanija, kar pomeni slab zadah, grd izgled (npr. če otrok je špinačo, ima potem vse vijake in ploščice zelene), umazanija pa tudi lahko povzroči, da se kasneje, ko ploščice snamejo, pojavijo temni madeži na zobeh. Skratka otrok si mora čistiti zobe tudi v šoli po vsakem obroku.

Mi smo dali za aparat pred 4,5 leti 200.000 sit, potem pa še vsakič, ko so ji zamenjali lok (žičko) novih 10.000 sit (to so ji storili 5x). Za čakalno dobo pa je najbolje vprašati kar ortodonta. Naša ortodontka je dr. Anamarija Čigon, njen telefon pa je: 436-22-11. Mi smo imeli z njo čisto dobre izkušnje, saj si je naša hči zobe redno čistila, vendar je precej “ostra” do otrok, ki tega ne počno in jim svoje pove tudi pri odprtih vratih, tako da sliši vsa čakalnica. Posodila nam je tudi videokaseto, na kateri je natančen postopek čiščenja zob in vsa potrebna navodila, ki jih potrebuje otrok in seveda tudi starš, da lahko otroka nadzoruje.

New Report

Close