Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Zlom reber – okrevanje ?

Zlom reber – okrevanje ?

Dober dan

Med brskanjem po netu sem slučajno našel zaanimivo zdravstveno temo in se na Vas obračam z mojm problemom :
10. junija sem padel z višine 3m si polomil rebra serijski zlom VI do X. enojni zlom. Slikali so mi rebra, pljuča, dihanje, Ekg. Bolečin v trebuhu nisem imel, pljuča predihana, zato so me z Jesenic poslali domov. Na bolniški sem bil 4 tedne, nato sem 4 dni pisarniško delal. Potem sem opazil povečanje pod zlomljenimi rebri, tud bolečine sem čutil po vsej levi polovici prsnega koša, predvsem spodaj. Ponovno se odšel na Jesenice, kjer so me spet poslikali in po mnenju zdravnika je bilo vse v mejah normale. Za 10 dni smo odšli na morje, samo ležanje brez plavanja…
Sedaj imam prsni koš (predvsem spodaj) še vedno asimetričen, boleč na otip, boli me od križa navzgor po levi strani. Bolečine so v mejah, dalahko prenašam brez analgetikov. Oteklina je nad križem na levi strani, na levi roki in nogi občasno čutim mravljince (ko mirujem).
Od poškodbe je minilo še skoraj 7 tednov. Zanima me, če so te bolečine in asimetrija po Vašem mnenju v mejah normale ?

Pozdravljeni!
Bolečine po zlomu reber se dolgo vlečejo in jih lahko pričakujete še nekaj tednov (predvsem ob kašlju). Asimetrijo si nekoliko težko predstavljam, a če mislite zadebelitev na mestih zloma, je to lahko normalno. Mravljinčenje ne bi smelo biti neposredno povezano s poškodbo reber, kaj ga povzroča pri vas ne vem, pogosto pa je vzrok hrbtenica (in ni nujno povezano s kakršnokoli poškodbo).
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Hvala za hiter odgovor.

No bolečina so sedaj mejah, da lahko shajam brez naklofena. Me pa boli (špika) predvsem na zadnji strani reber (spodnja rebra), zlom je bil pa spredaj 6-10.

Asimetrija zgleda tko, da mam spodnja rebra na levi “malo ven” porinjena, čutim na otip.
Mislite, da je možno, da bi si pri padcu poškodoval tudi notranej organe (vranica ali kaj podobnega) in je sedaj po 5 tednih ven udarilo ??

Hvala in LP Janez

Da bi se dodatne poškodbe znotraj (predvsem prsnega koša) pokazale šele sedaj, bi bilo dokaj nenavadno in te so (če so) največkrat znotraj prsnega koša in povzročajo težko dihanje. Tista deformacija pa (razen da verjetno je povezana s poškodbo) predvidevam da je vidna na RTG posnetku in vam težko rečem, za kaj točno gre.
Lep pozdrav!

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pred enim tednom,me je stisnil stroj v predel prsnega koša,zgornji levi del.Čutil sem,slišal, kot,da bi se nekaj strlo,vendar bolečina ni bila huda.Po enem tednu samega zavedanja,da ni vse bp, pa čutim ob globokem vdihu bolečino in “normalen” odziv telesa pred pritiskom na zgornja rebra nad srcem na levi strani.Tudi pri vožnji avta me”veže”.Kašljati si ne upam.Na slikanju nisem bil,ker pravijo,da to pozdravi le čas.LP in hvala.

Načeloma to drži, če ni zapletov…..vseeno se mi zdi pregled in slikanje smiselno, o zdravljenju ali “zdravljenju” pa je laže govoriti po tem, ko res vemo za kaj gre.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

zdravo!!

pred enim tednom sem padel s kolesom in sem poleg odrgnin čutil tudi bolečinno v predelu reber. zdaj pa še čutim na trenutke manjšo bolečino, zato me zanima ali je to sam od udarca ali je možno, da kaj več??

lp klemen

Pozdravljeni! Čeprav bi pri zlomu reber pričakoval večje bolečine, je vseeno žal na daljavo to nemogoče izključiti, težave po udarcu so lahko enake.
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljenji,

na izletu sem padla in ima počena dva rebra na levi strani. Bila sem tudi na urgenci. Ob pacu me je bolelo na sprednji spodnji strani dojke, zadaj pa me boli cela leva stran po hrbtu. Diagnoza je Fissura costae V. et VII. lat. sin. Zanima me koliko časa je potrebno da se rebra za celijo in koliko časa je potrebno počivanje, sem namreč učiteljica predmetnega pouka in je potrebno zaključiti ocene. Ali je priporočljivo jemanje kalcija za hitrejše celjenje.

Hvala za odgovor.

Piše samo fissura? Ni še kaj spredaj? Celjenje reber lahko traja kar nekaj časa, 6-8 tednov, pomagajo tablete proti bolečinam in mirovanje.

Matjaž

……kalcij pa ne kaj dosti
Lp

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Zanima me potek zdravljenja oziroma na kaj moram posebej paziti? Zlomnjena so peta,šesta,sedma,osma in deveto rebro. Trenutno imam za terapijo samo tablete proti bolečinam.Imam tudi hudo astmo.

Pozdravljeni
Druge terapije pri zlomu reber niti ni…pocitek, zdravila proti bolecinam in pogosto dolgotrajne bolečine
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni! Pred kratkim sem padel na levo stran prsnega koša.Dihanje in vse ostalo je normalno in brez težav, vendar se pri kašlju pojavi ostra bolečina na hrbtu ob levi lopatici.
zanima me čemu je tako, in hvala za odgovor!

Pozdravljeni! Pred petimi dnavi sem si pri pri padcu ranil v levi predel prsnega koša.Dva dni je bilo v redu,tretji dan pa me je prijela močna bolečina na levi strani,ob kašljanju in globokem dihanju.zdravnik me je napotil na slikanje v bolnico.Diagnoza..RTG pc-ni videti znakov pnevmotoraksa ali izliva–RTg 1 hemitoraks. suspektna fraktura 7 rebra Ko je zdravnik gledal slike,je rekel da vidi neka,kar ni povezano z poškodbo,je rekel da naj počakam v čakalnici,da se mora posvetovat z enim bolj izkušenim zdravnikom.čez čas je rekel ,da je vse v redu in napisal to diagnozo.V meni se je naselil dvom,da ni kaj spregledal,ter da ni kaj hujšega.zanima me ali bi bilo smiselno še enkrat kontrolirat pljuča in prsni koš.kadil nisem nikoli.LP.

1 hemitoraks. suspektna fraktura 7 rebra: tista 1 je verjetno “L” kot leva polovica prsnega koša, tisto, kaj naj bi videl oz. ne-videl lahko pa samo ugibava, ker pa sta vašo sliko gledala 2 zdravnika in ugotovila, da ni nič omembe vrednega, jima verjamem. V navadi je, da se ob sumu na neko dogajanje, na to v izvidu opozori osebnega zdravnika, da bi bila potrebna nadanljnja obravnava, pri vas zato predvidevam, da ni potrebna
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni,

pred dvema tednoma sem padla in udarila ob skalo, posledica: abrupcija na X. rebru. Proti koncu prvega tedna so se bolečine kar umirile, sedaj, ko bi pričakovala, da bo vsak dan boljše, me vsak dan bolj boli.

Koliko časa traja zdravljenje oz. celjenje, počivanja in “jamranja” sem že sita.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni
Jamrate sicer lahko se naprej, pomagalo pa ne bo 😉 Žal vas z malo smole utegne boleti še nekaj tednov, če je zelo moteče, se da seveda pomagati z zdravili proti bolečinam….
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pred tremi dnevi sem pri rekreaciji padel na levo stran tako, da sem se z roko (komolcem) udaril v spodnji predel reber. Za trenutek mi je vzelo sapo, občutek imam, da ni prišlo do zloma, dokler sem bil ogret je še kar šlo, sedaj pa imam bolečine, ki se selijo od reber v področje trebuha. Oteklin nimam, bolečine pa so zelo ostre. Klical sem svojega zdravnika, ki je svetoval počitek in slikanje če ne bo nič boljše. Ali je pri lahko udarcu prišlo do poškodb drugih organov?

Lep pozdrav
Igor

Pozdravljeni
Udarci v ta predel in zlomi reber bolijo podobno in dolgo časa. Poškodbe drugih organov ob tem niso pogoste, posebno ne ob “običajnem” padcu, seveda pa 100% ni nič, če vas skrbi, pojdite na pregled
Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close