Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca Hidrocefalus

Hidrocefalus

Spoštovani,
zadnje dve leti sem občasno opazila izpad vidnega polja (v obsegu majhne pike) na desnem očesu. Ko se je zgodilo prvič, sem pomislila,d a se mi dozdeva in da je to psiha, in ko je minilo sem ignorirala, potem se je čez daljše obdobje ponovilo, sem šla k zdravniku, tudi oftalmologu – pregled ugotovljen asigmatizem na desno oko, ostalo vse ok. Naj pomevm,d a sem v marcu 2016 imela hudo vnetje trigemniusa na desni strani , bolečine več kot en mesec, zdravljena za sinuse ves čas, in po tem me ves čas trga po celi glavi – v desnem obraznem predelu pa sploh. Stanje se poslabša občutno in takoj ob vsakem najmanjšem vetru, izrazitih temp. spremembah – se pojavi takoj zasluzenost in pritisk polne glave in za očmi, – bolijo oči… sluz ne gre skozi nos ampak vse v grlo. pojavi se vedno ob takih spremembah. na orl vse ok.
ker imamo v družini pred nekaj leti ugotovljen glavkom, zdaj sama tudi redno opravljam preventivne kontrole. taka je bila tudi v začetku februarja in je bilo vse bp. Konec meseca februarja pa se mi je pojavil dvojni vid in sem odšla z napotnico do urgentnega nevrologa. narejen je bil ct, kjer je bilo ugotovljeno: (izvid radiologa)
blaga diskrania kalvarije
Asimetrična ventrikulomegalija predvsem v posteriornem delu levega stranskega režnja, možganovina ob povečanem trigonumu in temporalnem režnju je videti stanjšana – verjetno gre zakongenitalne spremembe. Če spremembe še niso opredeljene, se svetuje napraviti mr. Sprememb, ki bi povzročale obstrukcijski hidrocefalus ne vidim, ni ct znakov za akutni hidrocefalus.
Pomikov možganovine ni videti. Prav tako v možganovini ni videti patoloških sprememb. Ni ct znakov za intrakranialno krvavitev.
nevrologinja na navedeno napiše – da so znaki kongenitalnega hidrocefalusa. Dopušča možnost, da gre za popoškodbeni (v otroštvu sem v prometni nesreči z desnim delom glave udarila v naslobn sedeža – narejen je bil navaden rtg – vse bp, buška je izginila, nikoli težav). Hidrocefalus se sedaj pojavlja na levi strani. Nevrologinja še doda, da ni žariščnih nevr. izpadov ali znakov zvišanehga intrakranialnega pritiska.

napotena sem bila na MR in mrA (v družini tudi anevrizma naključno odkrita).

izvidi mr in mra naslednji:
mr:
Hidrocefalus normotenzivni asimetrični, večji predvsem posteriorno levo. DD lahko kongenitalni.
Diskretna hipetintenzivna žarišča demielinizacije bele možganovine pa so najverjetneje nespecifična, dd lahko tudi vaskularne etiologije.

mra izvid:
anatomske variante Willisovega kroga ter vertebralnih arterij. V ostalem ni videti posebnosti.

nevrologinja je po pregledu izvidov izdala napotnico za nevrokirurga zaradi hidrocefalusa – za opredelitev ali gre za kongenitalni ali za popoškodbeni.

Opravila sem zdaj pregled pri nevrokirurgu in sem nemalo zaskrbljena in popolnoma zmedena.
na pregledu samem mi je zdravnik dejal, da ni mogoče povedati ali gre za popoškodbeni, saj po poškodbi ni bil narejen ct. da niti ne more povedati od česa je to ali popoškodbeno ali prirojeno.
dejal mi je,da gre pri tem za povečano nastajanje tekočine in da se to s starostjo vedno samo še slabša in da bo pritisk vedno večji, da mi to sedaj pritiska tam na živce in možgane v delu, kjer so vidni živci in da so zato izpadi vidnega polja.
napisal mi je v izvid zdravila diamox, ni pa napisal recepta da naj ga napiše osebni zdravnik – potem bo preveril, če kaj pomaga in če se je zmanjšala tekočina , v delu kjer je povečana,da me napoti na operacijo.
Tako mi je ustno razložil.
v izvidu pa je napisal:
na osnovi klinične in nevroradiološke obdelave menim, da ne gre za tipični NPH, na osnovi IP7IF odnosa, Evans odnosa izpolnjuje za kriterije hidrocefalus, s tem da je asimetrija cele medije in temporalnega roga levega lateralnega ventrikla najverjetneje posledica stare postravmatske lezije ependime in razvite porencefalije, ki trenutno izzove asimetrijo, najverjetneje je le-ta odgovorna za občasne kvadroptične izpade v vidnem polju.
v tem primeru se odločim za 14 dnevno terapijo z diamoxom in sicer 125 -0 -250 mg, nato kontroplni pregled. V primeru pozitivnega odgovora pride v poštev derivacijski operativni poseg in sicer vpd levo. dg:
hydrocephalus comunicans dilatatio porencephalica partis temporalis ventriculi lateralis sin.

Glede na omenjen izvid sem zmedena, saj razumem zapisano v izvidu, kot da zdravnik razlaga,da je to posledica poškodbe.

Ali vas lahko prosim za pomoč pri razlagi – v primeru,da gre res za popoškodbeni – ali je mogoče,d ase izpadi vidnega polja pojavljajo šele po več kot 20 letih. namreč poškodba v nesreči je bila pri starosti 12 let, danes imam 38 let in so se mi izpadi v. polja začeli pojavljati nekje v 2014-2015 občasno. Prej nikoli. Kar je več kot dvajset let razlike – ali je možno,da bi popoškodbeni hidrocefalus začel povzročati izpade šele po toliko letih.
Pred tem pa nikoli nobenih težav, celo celo osnovno šolo sem bila tudi redno kontrolirana za vid zaradi nošenja očal in dioptrije, ta se je celo zboljšala in konec oš, sem lahko ostala brez očal.

pa še ali je res,da se pri popoškodbenem ali kongenitalnem hidrocefalusu nabiranje tekočine z trajanjem diagnoze samo še stopnjoje vedno bolj kot mi je to trdil zdravnik?
me skrbi kako nevarno je to?
Pa še ali se ne bi to poznalo v povečanem pritisku na možganovino – pri meni pa niti na ct niti na mr in niti nevrolog ni ugotovil povišanega pritiska. na izvidu ct je napisano,da premikov možganovine ni videti. Tudi nevrologinja mi je razložila, da možgani takšne oblike očitno so,d a četudi se tam m. tekočina sprazni, se ne bodo povečali.

da je zmedenost še večja, spec. nevrokirurg mi ni napisal recepta za tablete, niti teh tablet ni možno dobiti v lekarni sploh v slo – niti navodil zanje ni.

Se opravičujem za dolgo zapisano – bi vas prosila za vaše mnenje ob navedenem in razlago izvidov – ter mogoče pomoč pri razjasnitvi dvomov – torej če je na ct in mr ugotovljen hidrocefalus normotenzivni, brez povišanega tlaka in brrz pomikov možganovine, brez znakov za akutni ali obstrukcijski h…. ali je lahko to kako nevarno? Kaj se navadno ob takem svetuje?

Ali je kakšna razlika v nevarnosti ali spremembah – če je prirojeni ali popoškodbeni?
Pa še ali obstaja kakšna možnost,d abi bilo na levi strani to posledica vnetja trigemniusa kot možganskega živca in da se prenaša diagonalno. saj je bil vnet na desni in tudi izpadi so na desnem očesu? Pa kot rečeno ali je sploh logično in možno,da so izpadi posledica več kot dvajset let stare poškodbe in se pojavljajo šele zdaj – kot rečeno diagonalno – na desni strani? Hidrocefalus je na levi.

Prijazna srčna hvala za vse odgovore in pomoč. Po tem zadnjem izvidu sem namreč čisto zmedena in mi nič ni več jasno za kakšno diagnozo gre in kaj dejansko pomeni in kako najbolje ukrepati glede na ugovovitve izvide predvsem ct in mr in mra ( prosim za pomoč pri razlagi kaj to pomeni anatomske variante Willisovega kroga ter vertebralnih arterij).

prijazna hvala in lep pozdrav.

New Report

Close