Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Urgenca SCINTIGRAFIJA OKOSTJA

SCINTIGRAFIJA OKOSTJA

Spoštovani!

pred 10 leti mi je bila napravljena dinamična stabilizacija ledvene hrbtenice, leto kasneje pa sem zaradi hude osteoporoze doživel zlom več vretenc nivoja Th6 do Th12 in L1, ki so bili kasneje sanirani z vertebroplastiko.
Zaradi bolečin sem bil pri ortopedu, ki me je poslal na MR, kjer je bila ugotovljena: »relativno sveža kompresijsko osteoporotična fraktura zgornje polovice korpusa L2s posedanjem tega dela korpusa«.

Ortoped me je nato poslal še na scintigrafijo okostja. Danes sem prejel ta izvid, vendar sem pri ortopedu naročen šele meseca junija, zato se obračam na vas za razlago izvida in vaše mnenje.

IZVID:
Ciljano slikamo glavo in vrat, prstni koš, ledveno hrbtenico in medenico z obkolčjem v PA in AP projekciji.
Vidno je lisasto področjr močnejšega kopičenja radioindikatorja (MKR) ventralno v vratni hrbtenici. Neintenzivno vendar opazno MKR je vidno tarokalno v TH6, TH8 in TH9. Točkasto področje MKR so vidne tudi serijsko v področju 10 – 12 rebra dorzalno desno. Rahlo MKR je izraženo tudi v L1.
Zaključek:
Izvid govori za posttravmatske oz. degenerativne spremembe.
Za ev. osteoblastni sekundarno depozitni proces je razporeditev sprememb preveč regularna.
Diagnoza: M19.98 Artroza, neopredeljena, drugo.

Kot jaz razumem je bila preiskava opravljena zaradi suma prisotnosti raka. Ker pa od zapisanega ne razumem popolnoma ničesar, in z velikim nelagodjem čakam na ortopeda (v juniju) vas lepo prosim za razlago izvida na preprost način.

Za vaše odgovore vnaprej zahvaljeni!

Pozdravljeni, izvid scintigrafije sicer ne navaja razlogov, zaradi katerih ste bili napoteni na preiskavo. Izvid pa oisuje kopičenje kontrasta na mestih vaših že znanih mestih zloma in na mestih degenerativnih sprememb (na mestih “obrabe”, zelo po domače). Opisujejo, da način kopičenja tega kontrastnega sredstva ne izgleda kot pri rakavih spremembah. upam, da sem zapisal dovolj poenostavljeno, da okvirno veste, za kaj gre. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

Pozdravljeni.

Hcerka stara 5let je bila na scintigrafiji zaradi bolecin v desni nogi.
Prisel je izvid ampak mo nekaj ni jasno. Bi vas prosila, ce mi lahko vi razlozite.

Na scintigramih nog v fazi krvnega prostora ni videti patoloske distribucije radiofarmaka. Na kasnih scintigramih celega skeleta je distribucija radiofarmaka fizioloska in letom primerna.
Morda minimalno znizano kopicenje v anteriorni projekciji L2 ali L3.

Zanima me zakaj je napisano morda? In kaj pomeni znizano kopicenje? Je to nevarno?
Naj omenim, da jo noga boli samo ponoci, z masazo ponavadi bolecina preneha. Drugace vredu, zdrava. Edino kar opazam da je pogosto utrujena in ima podocnjake.

Za vas odgovor se vam zahvaljujem. Lp

Pozdravljeni, zapisanorazumem kot normalen izvid. Lep pozdrav

Lep pozdrav - - - - - - - - Sašo Rebolj, dr. med.

New Report

Close