Najdi forum

Sprememba priimka

Pozdravljeni.
Sem nova na tem forumu. V moji situaciji imam tisoč vprašanj. Sprva me zanima sprememba priimka mojih dveh otrok. Naj na kratko predstavim problem.

S partnerjem sva pred dobrim mesecem šla narazen.Vzrok so bile njegove neprestane laži, prikrivanje, neki čudni posli, neki čudni krediti na njegovem računu, lani decembra ukinjena preživnina iz njegove strani (njegova razlaga: banka je ukinila trajnik za nakazovanje preživnine; kar vsi vemo da je spet laž), nikoli ga ni bilo doma, po njegovih besedah je moral ves čas delati (dela pri privatniku), od tega dela nobene koristi (same dolgove si je ustvaril-ne vem kako, ne me vprašat, ker je bilo vse zlagano), domov je hodil povedano enostavno le spat in me zavajat z lažmi. Imava dve hčerki, dvojčici, stari leto in pol.Naj omenim to, da je zaradi istih razlogov šel vstran od nas že lani; in sicer en krat poleti in en krat pozimi (oba krat za cca en teden). Ampak tako popustljiva kot sem in tako naivna (misleč da se bo spremenil, da mi bo pomagal, da se ne bo več lagal, da bo šel k svetovalcu glede svojih laži, da najina otroka potrebujeta mamico in atija, da bom ponovno mu dala možnost za voljo malih deklic, itd), sem ga vedno sprejela nazaj.Spremembe na bolje nobene, samo še slabše je bilo, dokler nisem zdaj nazadnje izvedela za njegove čudne kredite (čudne pravim zato, ker si jemlje kredite za neke dolgove, za katere mi noče povedati na kakšni podlagi so nastali, so pa vsi iz časa ko sva midva bila že skupaj; pravzaprav ko je nastala naša družinica- če je to sploh družina), pa je ponovno odšel, tokrat za vedno.

Da preidem k bistvu: Obe deklici nosita njegov priimek. Ne vprašajte me zakaj, ampak (čeprav se je njegova neiskrenost in laganje začela že med mojo nosečnostjo) sama sem privolila v to, da se deklici pišeta po njemu. Verjemite mi, da na podlagi vsega kar mi je naredil, nočem in zares nočem, da deklici nosita njegov priimek. Kaj naj naredim???

Poznam Zakon o osebnem imenu in podobne pravne podlage.Povsod piše, da je potrebno soglasje očeta itd. Povsod tudi piše, da v primeru nesoglasja, gre vse preko Centra za socialno delo (vem da ne bi privolil v spremembo priimka, ker je preveč ponosen na vsa njegova dejanja, poniževanja, ponosen je na svoj priimek), vendar tam smo tako ali tako že zaradi dogovarjanja glede preživnine in glede stikov otrok in izvajanja stikov itd (to je tudi posebna zgodba).

Poglejte; a ne obstaja nobena podlaga, temelj, razlaga, na podlagi katere, bi lahko kot mamica, ki je enostavno že preveč pretrpela zaradi njega, ki sem bila prevečkrat ponižana zaradi njega, on ne izpolnjuje nobene svoje starševske dolžnosti oz. obveznosti (samo o pravicah bi se znal pogovarjati), enostavno dala vlogo za spremembo priimka na pristojno upravno enoto, plačala upravno takso, da bi zadeva nekako normalno stekla, brez raznih sporazumov in soglasij in posrednikov?

Pa še to: naslednji dan po porodu, ko sem še bila na oddelku intenzivne nege, ko še sploh nisem videla svojih deklic, sem že dobila v roke listine, kjer sem morala vpisati imena in priimke svojih deklic in kje bosta živeli. Zadostoval je moj podpis in nihče me ni vprašal, ali se z navedenimi podatki strinja njun oče, nikjer ni bil zahtevan njegov podpis. Pa mi je tako zelo zelo žal, da sem napisala njegov priimek.
Prosim pomagajte mi z nasvetom, zelo vam bom hvaležna.

Lep pozdrav, najček.

punca,
naši očetje so zaščiteni bolj kot medvedi.
moj ex je zadnjih enih 6 let hodil 3x na leto po hčerko. Da o vseh drugih stvareh ne bi.
….Dvomim, da boš kaj dosegla na CSD-ju…. razen, če so na vašem CSD-ju delavke bolj človeške.
Jaz pač rečem, da ima punca pravico vedeti kdo je in nositi očetov priimek.
Saj je samo priimek. In zaradi priimka je nima nič manj rada.

Saj je mene tudi eno obdobje ful žrlo. sedaj pač sprejemam to, kot sem zapisala v zgornjem stavku.

In tukaj na tem forumu vedno znova od očetov poslušamo kako malo pravic imajo, meni se zdi, da jih imajo na nekaterih področjih preveč.
Mislim, da bi bilo bolj pravično, da o priimko odloči tisti starš, kateremu je dodeljeno skrbništvo, ali pa se v takih primerih dodeli še ta drugio primek.
Ampak ne, večinoma mora obveljati očetov priimek.

Ko sem se jaz zanima ali je možna sprememba priimka, mi je socialna delavka razložila, da samo v primeru ko dokažem, da je v otrokovo dobro, da se priimek zamenja ( kadar oče ne pristane na spremembo priimka). Malce lažje je dokazati, da je v otrokovo dobro, da poleg očetovega nosi tudi tvoj priimek. Npr, jaz sem morala kadar sem šla preko meje nositi zraven rojstne liste otrok ali da je otrok pizadet, ker se ne piše isto kot ti (pa tudi v tem primeru že poznam primer, ko je mamica raje spremenila priimek v priimek bivšega). Moja prijateljica je dosegla, da se poleg očetovega priimka doda še njen, vendar je delica stara 14 let in je sama izrazila željo, da ima oba priimka.

Ne vem…nimam nekega pametnega nasveta. Ti pa svetujem, da se zarad priimka ne grizeš preveč.

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

k72: naši očetje so zaščiteni bolj kot medvedi

še bol ste zaščitene mamice in to na vseh družinskih ustanovah

Priimek ostane tazen z privolitvijo očeta.

˝še bol ste zaščitene mamice in to na vseh družinskih ustanovah˝ kje že?

Meni se prav nikjer ne pozna. Sem ravno včeraj penila, ker so mi pri otroškem dodatku šteli zraven tudi vso preživnino, ki naj bi mi jo bivši lani plačal (pa sem predložila dokazila da sem oddala vlogo za izvršbo in njegove plačilne liste, kjer je točno napisano koliko mi jo je plačal).

LP

Aja bdw zaradi tega dobim skoraj pol manj otroških, kot bi jih sicer morala…

a res nik?????? POvej mi, kako in kje smo bolj zaščitene? Res me zanima…

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

kako: več je zaščite kot si mislš

kje:
CENTRI ZA SOCIALNO DELO
SODIŠČA
SODNI IZVEDECI
POLICIJA
USTANOVE ZA POMOČ
ZDRAVSTNENE USTANOVE
MINISTRSTVA
INŠPEKCIJA
…………..

Povej ti men kam lahk gre oče, ki je zbežal od nasilne žene?? Sigurn ne v varno hiše za očete!! saj jih ni!!!

če bi bila država poštena NE BI BILO varnih hiš za ženske.

Zakaj ne?
Zato, ker bi nasilne moške zaprli v zapor.

Zakaj mora poštena ženska bežati, se skrivati, nasilnež pa živi svoje življenje naprej?

Kot vidiš ima oče več pravice pri priimku.

Potem pri olajšavi v dohodnini. Očetu enostavno pripada 6 mesecev olajšave v dohodnini. Če bi bila država poštena, bi 6 mesecev olajšave dobili tisti, ki imajo skupno skrbništvo.
Recimo, da ima v realnem življenju oče otroka 5 dni na mesec, mati pa 25 dni. (da ne govorimo, da preživnina večinoma ne dosega polovice stroškov, ki jih ima mati z otrokom, kaj šele, če gledamo koliko več dela in skrbi ima mati z otrokom, kot oče) – v takem primeru bi bilo edino pravilno, da ima oče priznano le 1/5 olajšave in ne 1/2.

bi še naštevala, samo sem ravno kosilo na mizo postavila.
(pa bi naj ta vikend – vsak drugi vikend, bi naj moja hči bila pri ex. kdaj je bila nazadnje cel dan? Včeraj za eno uro, potem pa je prišla domov. Je zjutraj (včeraj) klicala, če lahko pride. Pa sta rekla, dane, ker gresta nekam…..

Nik, ženske, ki so trpele nasilje, so se morale same organizirati in se postaviti za svoje pravice. Nihče drug ni tega naredil namesto njih, one so predlagale spremembe zakonov in začele osveščati policiste. Prej se tudi one niso mogle obrniti na nikogar. Homoseksualci so morali sami opozoriti na svojo situacijo, da se je začelo premikati.
Ko bo nasilje nad moškimi postalo dovolj velik problem, se bodo tudi moški vzeli skupaj in začeli migati, da bodo imeli svoja društva. Lahko pa se seveda, če imaš to težavo oz. poznaš koga, ki ima nasilno partnerico, poglobiš v zakone, saj v njih ni razlikovanja glede na spol, in ga napotiš na policijo – enaka pot, kot jo morajo ubrati ženske.

Ni težava v spolu ampak v tem, kdo je tisti, ki je ostal sam z otroci – jaz tudi nisem še nikoli dobil preživnine, pa se povsod upošteva, kot da sem jo.
Ni pravično samo to, da razne socialne ustanove ščitijo in podpirajo starša, ki ne skrbi za otroka (bi pa vseeno rekel, da v primerih kjer je ta neodgovoren starš mama, te ustanove prav nerazumljivo silijo k temu, da bi otroci morali imeti stik z njo, čeprav dokazano slabo vpliva in tudi dokazano nima interesa do stikov z otroci).

Oče nima več pravic pri priimku.O priimku se odločata skupaj oz.se lahko tudi mati in če se odloči dati njegov priimek,je to njena stvar.
Prav lahko bi bila tudi obratna situacija.Če bi hotel oče spremeniti priimek otroka enak materinem,bi morala dati soglasje oz,privolitev mati.

Priimek otroka je svobodna odločitev staršev in sprememba je prav tako odločitev obeh staršev.Ker otrok ima dva starša,mamo in očeta…al pa očeta in mamo…

klarklara – svobodna odločitev, ko se otrok rodi.

Ko pa gresta starša narazen,…

Oh,a ni škoda energije za take stvari…občutek imam,kot da “ranjen” starš samo išče kje bi lahko še “zaostril” odnose,da išče najmanjše možnosti “prizadet” exa.
Ko gresta starša narazen gresta kot partnerja,ostaneta mati in oče otrokom.Zato ne vidim pravega smisla spreminjat priimek otroku,ker je iz otrokovega vidika čisto vseeno ali se piše po mami ali po očetu.Oba ima enako rad.
Sprememba priimka je ,po moje,kaprica prizadetega starša.

OK

CSD…..nisem dobila občutka, da sem kaj bolj zaščitena od očeta…je pa res, da sem ugotovila, da se jim ne sanja zakaj so tam…na škodi ni bil oče, temveč otroci

SODIŠČE….hja ne vem če šteje v priviligiranje to, da sodnica ujame očeta na laži….na hudi laži

SODNI IZVEDENCI….ne vem, nisem sprobala, ker sem šla raje v poravnavo kot, da bi otroke izpostavljala nekemu seciranju za brezveze….

POLICIJA….ko sem se naveličala trpet bivšega in klicala policijo zaradi nasilja je bilo prvo vprašanje: Ali je to že kdaj naredil?….drugo vprašanje: Zakaj pa nas niste klicali prej?….sledilo je pranje možgan, da je potrebno ukrepati takoj:((((….briga njih če bi mi ta čas ko sem prosila za pomoč in so mi oni prali možgane zakaj nisem ukrepala prej, ex razbil glavo:(((((

ZDRAVSTVENE USTANOVE: ne vem, nisem nikoli šla tja…pa ne, da bi ne bi bilo treba…..budala jaz:(

USTANOVE ZA POMOČ…katere?

MINISTRSTVA….hja…katera?

INŠPEKCIJA…..kakšna inšpekcija?

Na konc koncev itak ugotoviš, da si odvisen samo od sebe in upanja, da se bo bivši nekoč v stanju normalno pogovarjat:(((((

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Pozdravljeni klepetalci!

Hvaležna sem vam za nasvete in zanimiva pojasnila.
Toliko da povem, spremeniti priimek, ni nobena moja kaprica oz. maščevanje bivšemu.Res je, da je to še vseeno najmanj pomembna stvar v naši situaciji.Težko je to razumet, če si le stranski opazovalec in ne nekdo, ki vse skupaj doživlja vsaki dan.

Kako lahko ima nekdo, ki je resnično oče, vendar ne naredi nič dobrega niti za svoje otroke, niti za partnerko, na koncu enake (praviloma celo večje) pravice glede vsega. Dobra dva tedna ni prišel pogledat svojih otrok, pokliče vsaki drugi dan za cca 40 sekund, ko pride jima ne prinese niti banane, ne vpraša kako zmorem, če kaj mogoče potrebujem, če bi mogoče lahko kako pomagal, ne plačuje preživnine. Ko je šel vstran je odpeljal naš avto (on je plačeval obroke za lizing, vendar smo si ga skupaj kupili, kot družina), odpeljal je oba avtosedeža- poskušajte razumet, da gre za dve leto in pol stari deklici! Poleg vsega skupaj je v nulo zakreditiran, kar naprej plačuje neke svoje stare dolgove (bog ve kakšne in komu), zato tudi nima denarja. Pa še nekaj, ker smo ravno pri priimku- pozna ga veliko ljudi, njegov priimek je prava redkost in nisem še srečala enega človeka (ali je bilo to v času, ko sma še bila skupaj ali sedaj), ki bi o njem rekel kaj pozitivnega, pa naj bo to njegova družina, ali družinski prijatelji ali znanci. Mislim, da je vse to neka osnovna podlaga, zaradi katere bi želela, da se otroka ne pišeta po svojem očetu.
Kjerkoli že je sedaj, je njegova edina skrb, ko gre spat ta, da si je nastavil budilko za jutri zjutraj. Kaj pa jaz? Mislim da me marsikdo ki je starš ali pa še ni starš razume in ve kaj hočem povedati.
Otroci so le majhna bitja, ki ničesar niso krivi. Poskusila bom prit do prave informacije in najti pravo pot, ki mi bo omogočila, da bom uresničila mojo željo, ali vsaj dodala svoj priimek.
Če bo kdo izmed vas naletel na pravo informacijo, bi je bila zelo vesela. Hvala vam vsem skupaj in mirno noč.
Najček

Tebi in otrokom želim vse dobro NAJČEK……..Priimek ja še najmanjši problem…….vse je v tem ali se sprijazniš, da imajo otroci drug priimek kot ti, da imajo pšriimek, ki ga pač ne maraš. Mislim, da je to najmanjši problem med vsemi problemi, ki jih imaš ta trenutek……

Drži se:))))))

WildWind ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it.

Najček,energijo,ki jo usmerjaš v iskanje njegovih napak,v samopomilovanje,v opominjanje na to,kako je življenje ne fer,itd…usmeri v sebe in otroka.
En del življenja je za teboj,je bilo kar je bilo,iz njega si in še boš potegnila veliko izkušenj,znanj.Poglej pa naprej in skoz glej naprej,ker vsakič,ko se ozreš nazaj narediš tudi korak nazaj.
Bivšega ne boš spremenila,je kakršen je,spremeniš lahko le svoj pogled na minule dogodke in pogled nase…in iz “poraženke” postaneš “zmagovalka”.

Zmagovalka nad svojo minulo usodo,ne nad bivšim,da se razumemo.
Srečno.

Zato sem pa jaz v porodnišnici ob polni zavesti povedala oba priimka. Takrat sem še noro ljubila njegovega očeta in res mi je bil sanjski moški in celo na zakon sva se pripravljala. Ampak moj sine, je pa moj sine. Zato zdaj nosi dva priimka, prvi je očetov, drugi moj. Ko ga vprašate kako se piše pove, pove oba priimeka in tudi ve da se ati piše tako, mami pa tako, ker ona je od obeh :-).

Te razumem, tale priimek zna bit grda stvar, ki zna najedat občutljivo žensko srce. Ampak zdaj boš resnično potrebovala dosti truda, da boš lahko kaj naredila za to. Če boš sploh lahko. Mogoče je najbolj,da se obrneš na upravno enoto in potem če bo potrebno na odvetnike.

Lp

Najček, žal sama ne boš mogla spremeniti priimka, niti dodati še svojega. Potrebno je soglasje drugega starša. Poskusi se pogovoriti z očetom otrok, morda bo pristal vsaj na to, da se doda še tvoj priimek. Če pa vloge za spremembo osebnega imena ne bo podpisal, potem pa ne moreš nič. Niti odvetnik ne more doseči nič.
Ob polnoletnosti se bosta lahko sami odločili o spremembi priimka.
Želim ti moč in pogum.

New Report

Close