Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Preživnina in reven a neodgovoren oče

Preživnina in reven a neodgovoren oče

Pozdrav!

Žal sem zanosila (36 let) z neodgovornim fantom (43), kar sem spoznala prepozno – mislila sem, da bova ostala skupaj. Vendar namesto tega je raje ostal zvest alkoholizmu. Jaz sem njegova 3. punca, otrok, ki bo prišel novembra, pa je njegov 4. Za vse tri preostale otroke iz prejšnjih zvez plačuje alimente (trenutno je nastanjen še pri svoji drugi bivši, s katero ima 2 otroka, stara 5 in 7 let, iz prve zveze pa ima otroka starega 16 let). Decembra namerava oditi v neprofitno socialno stanovanje, kjer naj bi imel iz druge zveze na vsaka dva dni otroka v varstvu, da ne bi plačeval preživnine – kar močno dvomim!!

Poleg tega je slep, star 40 let in dela za 4h. Grozi mu odpoved v službi zaradi alkohola. Osebno ne vem kako bo skrbel za otroka, glede na to, da ne kuha niti na zna kuhati (ko sva bila v vezi, sem ga uspela naučiti skuhati vsaj kavo; in ne, ne verjamem, da slepi ne zmorejo kuhe in skrbeti še za druge, LAHKO, samo ta moj je tak, da mu vsi k riti postrežejo) niti nikoli ne gre v trgovino!! Osebnega pomočnika zaenkrat še nima – niti ni nikoli imel. (je imel partnerke za strežbo)

No, in, moje vprašanje je, kako s preživnino? Ali je bolje, da podam izjavo, da ne vem, kdo je oče (on ve za naju in od takrat dalje se ni oglasil, razen 1x za par klicov in snidenj, katere sem sama vsaj 200x zaprosila, da se pomeniva, potem pa spet nobenega glasu od njega – in tko je že pol leta) in bi tako dobila večjo preživnino (osnovna je mislim cca 70eur), ali ga prijavim kot očeta in lahko dobim še nižjo, razliko pa pač doplača JPS (op. p. preživninski sklad) ; bojim se, da se bo treba namatrati za preživnino, kajti že v 1. ali 2. mesecu nosečnosti mi je kar začel groziti, če ga bom tožila – a nič ni bilo govora o tem, ker sem bila takrat še ful šokirana, da me je pustil in da bom samohranilka. Zdaj pač razmišljam o tem, da otroku omogočim dostojno in lepo življenje brez odtegljajev.

Sama sem zaposlena, na svojem in ………… kaj pa vem………. srečna, da ima otrok vsaj mene 😉

prijazen pozdrav!

Meni deluje bolj izmišljena zgodba, pa vseeno.
Kot prvo, a sploh veš, koliko je tip star (43, 40 ali kaj drugega)?
Če si na svojem, zakaj potrebuješ neprofitno stanovanje? Kako veš, da ga dobiš decembra? kako sta zanj zaprosila skupaj, če živi z drugo? Sploh, ker se ti že par mesecev na oglasi.
Plačuje preživnino za otroka, s katerima živi v skupnem gospodinjstvu? Stikov nimajo določenih? Če sedaj plačuje, ko živijo skupaj, zakaj misli, da ne bo treba, ko se odseli?

Če oče ni znan tudi preživnine ni. Nobene. Sploh pa minimalna preživnina ni določena. Če dela za 4 ure (verjetno invalidsko upokojen) verjetno nima nekih bajnih dohodkov in ob 4 otrocih bo preživnina verjetno bolj boga. JPS ima le max določen znesek, do katerega izplača nadomestilo preživnine (tudi, če je sodno določena preživnina višja). Ampak v nobenem primeru ne moreš dobit več, kot je sodno določeno. Če bo preživnina 50€ in oče to plačuje, od JPS ne moreš dobit nič. Če oče nič ne plača, dobiš max. nadomestilo 50€.

Se pa vseeno sprašujem, zakaj bi ena pri 36 zanosila s takim – če je seveda vse to res.

Torej, kar se tiče materialne plati, od tega tipa ne moreš pričakovati nič. Kar se tiče čustvene, tudi zaenkrat bolj slabo kaže – žal. Na srečo, če prav razumem, boš za otroka lahko poskrbela tudi sama in si finančno dovolj dobro preskrbljena. Tako da enostavno razmisli … Očetovstvo je mogoče urejati tudi pozneje.

Če oče uradno ni znan in vpisan v rojstnem listu, si upravičena do nekoliko višjega otroškega dodatka. Mislim, da na JPS ne moreš dobiti nadomestila preživnine, če ta ni uradno določena (in če oče ni vpisan v roj. list, preživnina seveda ni določena).

Tudi jaz se sprašujem podobno kot Jalur. Grozna zgodba, če je resnična….

Moje mnenje glede očeta. Čim dlje stran in kot je že Jalur povedala od njega itak ne bo nič. Finančno, v kaki očetovski vlogi pa sama oceni…

Ta opis življenjske situacije je žal resničen; ne vidim razlogov, da bi gor dala neko izmišljotino, če me pa zanimajo določene zadeve, zaradi katere sva oba kot odrasla že zafrknila zadevo in nočem še bolj zafrkniti otročka.

Jalur, narobe si prebral glede nepr. stanovanja: nočem ga jst, ker kot sem že napisala, jaz sem na svojem, s kreditom jasno, dobil pa ga bo oče otroka, od MOL-a, samo ne vem kako bo plačeval najemnino, če že sedaj, to sem malo prej zvedela, plačuje 400eur vse tri preživnine (100+2×150). No, upam, da mu uspe seveda.

Želela sem samo info, kako najbolje iztržiti preživnino za tega otročka, ne da bo moj ostal brez, pa tudi to, da bi se lepo vse pomenila z njim, kar se včasih da, večinoma ne, in potem ne bi rabla info tukaj naokrog.

lep pozdrav!

Me žalosti, če je vse to res. Iskreno.

Ne bo pa nič narobe z otročkom, če bo imel samo tebe. Morda še bolje, če je oče tak “kaliber”.

Še enkrat. Jaz bi na tvojem mestu pozabil na očeta in pač sama skrbiš za otroka. Morda se kdaj kdo najde in bo igral očeta kot, da bi bil otroček njegov…..

samo dve stvari:

1. očetu, ki je alkoholik, ne daš otroka NIKOLI!!!!! Niti 5 minut ne sme biti sam z njim, sploh dokler otrok ne zna poklicati po telefonu na pomoč. Zato sploh ni pomembno če zna kuhati
2. Preživnino boš iztržila samo, če se mu sploh lahko kaj še zarubi, če ne je morda bolje višji otroški dodatek. Stvar kalkulacije. Odvisno od tega koliko časa bo moral še preživljati starejše otroke…. Žal boš morala kalkulirati

Če si vedela, da je alkoholik, da ima že tri otroke od prej in večkrat ločen.. Zakaj si sploh mislila, da bo pri tebi drugače? Škoda, ker si za otrokovega očeta izbrala napačnega človeka. A zdaj je, kar je. Na sodišče podat vlogo za določanje preživnine in stikov.. kaj bo pa od tega on upošteval, je pa vprašanje! Jaz ti toplo priporočam, da delaš na sebi, da ne boš še kakšnega takega privabila. Srečno!!

zakaj sem bila sploh z njim, če sem vedela, da je alkoholik?

ker sem se vanj zaljubila, ker sem mu verjela, da pije tu pa tam (kar danes v prevodu pomeni vsak dan pivo in pogosteje je pijan kot čep) – in ker sem resno mislila z njim (ne kar neki, ali samo za sex!!). Tudi pomagala bi mu pri odvajanju, če bi to res sam želel, namreč, odpovedati se alkoholu, vendar on tega noče, ker si ne prizna, da je alkoholik.

No, od takrat ko sem napisala tole temo pa do danes, se ne pogovarjam več z njim, ker če se, zna samo groziti; jst pa nočem žolčnih tem imeti in se nekaj prerekati, ker/kar je nonsense; obvestim ga o tistem, čemer moram, on pa presodi kako se bo odločil (nazadnje je vehementno izjavil, da on pa ne bo hodil na CSD (v primeru če ga pokličejo po uradni dožnosti – – – tak butaste ima).

odločila pa sem se, da bo prijavljeno očetovstvo in pač, bo sodišče določilo o primerni višini (jst vem koliko bom rekla) preživnine.

kokrkol………hvala vam vsem za vaš čas, ki ste si ga vzeli za prebrat moj ali kaj napisati.

lp – sweetnovember

do novembra imaš še čas, da premisliš o nastali situaciji. Ne glede na to, da si pač nujno rabila oplojevalca in je bil vsak dober, te lahko v prihodnosti čaka tudi kaj lepega (če le nisi preveč za leseno žlico). Če pustiš rojstni list prazen, ne boš nič prikrajšana pri morebitnih socialnih transferjih, saj potem upoštevajo samo vaju dva z otrokom. Če boš slučajno spoznala kakšnega v redu moškega, bo ta otroka brez problemov posvojil. Če pa vpišeš sedaj očeta, boš pa imela probleme s preživnino, stiki in si nikoli ne boš mogla urediti življenja.

New Report

Close