Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Zdravo življenje Kajenje IQOS in elektronske cigarete

IQOS in elektronske cigarete

zanima me,kakšno je vaše mnenje glede IQOS-a (vložki heets) in elektronskih cigaret (vejpanje). razumem,da boste za vsako stvar trdili da treba je popolnoma nehat kadit,in da nikotin tudi v teh primerih škoduje;vendar me zanima vaše mnenje iz vidika da so manj škodljive,raziskave ki so bile narejene in možnost da so celo bolj škodljive te naprave.

vesela bi bila mnenja glede IQOS in elektronske cigarete,oboje sta različna produkta.

Hvala

Spoštovana!

Tako kot ste rekli, je v vsakem primeru nevarnost nikotin. Glede ostalih tveganj pa je potrebno biti previden, ker dolgoročni učinki še niso povsem razjasnjeni. Več si lahko preberete na spletni strani NIJZ. Zagotovo je manj določenih kancerogenih snovi, vendar to še ne upraviči tega, da se razlaga, da so to pripomočki za opuščanje kajenja, kar zagotovo niso, saj vsebujejo nikotin in da so bolj varni. Dejstvo je, da ni varnega načina rabe nikotina in ne varnega nikotinskega izdelka. Še posebej je tveganje to, da mladi te izdelke sedaj pojmujejo kot nekaj novega, nekaj “cool” in če tobačna zraven razlaga, da so še bolj varni, predvsem mladi pričenjajo z rabo tobačnega izdelka, postanejo odvisni in slej ko prej preidejo tudi na klasične oblike.

Torej če povzamem: potrebno bo nekaj več časa za jasne opredelitve škodljivosti novih nikotinskih izdelkov neposredno na posameznika (čeprav so določene stvari že sedaj jasne), vsekakor pa so to izdelki, ki jih je tobačna industrija dolgo iskala, da bi z njihovo pomočjo zasvajala nove mlade kadilce. Žal ji to že zelo uspeva in v ZDA že bijejo plat zvona zaradi tega.

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Pozdrav

Ali je možno da me pečejo oči,ko sem v sobi,kjer kadijo ikos?

Hvala

Pozdravljeni!

 

Vsekakor je možno, da izpusti IQOS lahko dražijo sluznice, posebej, če je človek občutljiv. V izpustu tako e-cigaret kot izdelkih kot so IQOS, kjer sicer tobak ne gori ampak segreva, se pa sprošča (in ne samo nikotin) tudi vrsta drugih snovi. Je pa vpo naši zakonodaji prepovedana uporaba tudi teh izdelkov v zaprtih javnih prostorih, enako, kot velja za rabo tobačnih izdelkov, ki gorijo.

Torej, svetujem vam, da se temu dimu prav tako izogibate, kot tobačnemu. Če pa gre za javni prostor imate v naši zakonodaji tudi osnovo, da zahtevate, da se to ne uporablja v javnih  prostorih (tudi v službi ne).

Želim vse dobro

 

Tomaž Čakš

 

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

Mene od Iqosa bolel zelo trebuh in prsa. Sem nehal in je minilo. Me vleče vendar ni vredno zdravja.

Spoštovani!

Vse več dokazov o škodljivosti za zdravje s strani brezdimnih tobačnih in drugih nikotinskih izdelkov prihaja na dan. Zato svetujem vsem, da se jih izogibajo.

Nikakor to niso pripomočki za opuščanje kajenja, ampak za vzdrževanje zavojenosti z nikotinom.

Lep zimski dan vam želim.

Tomaž Čakš

Prav lep pozdrav in lep dan želim dr. Tomaž Čakš , dr. med.

New Report

Close