Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva stresna inkontinenca, Keglove vaje

stresna inkontinenca, Keglove vaje

Pozdravljeni,

sem leto dni po porodu, pri teku in kihanju mi uide kapljica (ali dve) vode. Pri tem se zelo trudim, da mi ne bi. Recimo, če kihnem v stoječem položaju, mi uide, če se sklonim, mi večinoma uspe zadržati urin, … pri teku stalno zadržujem vodo.

S Keglovimi vajami se trudim že odkar me niso več boleli šivi, nekega bistvenega izboljšanja ne občutim.
S partnerjem načrtujeva drugo zanositev, pa veliko razmišljam o tem, da ne bom med 2. nosečnostjo stalno mokra in mi bo še bolj uhajalo kot zdaj, prav tako po nosečnosti. Pač, da bo težava slabša, čeprav vem, da mi razmišljanje o tem nič ne pomaga.

Torej: Ali so Keglove vaje že, ko se trudim, da mi ne bi uhajala voda (tiščim, da mi ne bi ušlo, vendar ni občutka, ki ga imam pri keglovih vajah, ko ne tečem)? Glede na to, da sem že leto dni po porodu, ali lahko pričakujem, da bodo Keglove vaje vseeno pomagale? Strah me je, da vode sploh ne bom mogla zadržati niti malo (med nosečnostjo in po njej), že zdaj je zoprno.
Ali je stresna inkontinenca posledica prevelike športne aktivnosti med nosečnostjo, ko plod pritiska na mehur? Ter, ali bom smela telovaditi med drugo nosečnostjo, ali bo to poslabšalo stresno inkontinenco?

Lep pozdrav,

Maja

Spoštovani,

razlogov za stresno inkontinenco je več, med drugim najbolj vezivna konstitucija (slab kolagen in elastin), ki v nosečnosti in med porodom slabo kljubuje obremenitvam ter se pretirano raztegne ali natrga ter seveda kasneje ne zavzame več enakega položaja, kot je bil pred nosečnostjo in porodom. Vsaka naslednja nosečnost in porod lahko stanje še malo poslabšajo, čeravno največjo spremembo povzročita 1. nosečnost in 1. porod. Nekatere “vezivne slabičke” lahko razvijejo stresno inkontinenco celo že pred prvo nosečnostjo in porodom med intenzivnim tekom in podobnimi obremenitvami medeničnega dna in sečil. Keglove vaje torej lahko poskusite, ne zagotavljam pa uspeha. Telovadba seveda ni prepovedana, le težav utegnete imeti več.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za odgovor.

Še malo sem prebirala po internetu. Pa me zanima, kdaj se izvede operacija, kako huda mora biti stresna inkontinenca?
(razumem, da po končani reprodukciji)

Pri prehladu so težave hujše – včasih mi kakšna kapljica uide tudi, ko se pri vsedanju na stranišču prepognem (še v polstoječem položaju) – ali je tudi stresna inkontinenca, ali bi to bila urgentna?

Med porodom sem vseskozi (9h) dobivala kateter, saj sem šla rodit zaradi nezmožnosti praznjenja mehurja. Kateterizacija me je zelo bolela, babica se je čudila, da naj ne bi bolelo. Zdaj pa razmišljam, da bi bilo dobro odkloniti kateterizacijo – sprašujem za naslednjo nosečnost, v primeru, da zopet ne bom mogla urinirati. Se je lahko s katetrom poškodovala sečnica? Na internetu sem namreč zasledila, da naj bi bilo več velikosti katetra.
Po forumu tudi prebiram, da ni dobro roditi s pomočjo pritiskov na fundus – meni so zadnje pol ure pritiskali na trebuh (kar dve babici, z obeh strani, poleg je bil tudi zdravnik ter še dve babici, zakaj niso izvedli vakuuma, če naj bi to bilo po “tanovem” bolje? Zdravnik je bil mlad, rodila sem v Ljubljani.) Ali je možna stresna inkontinenca zaradi tega? Naslednjič pritiskanje na fundus že na začetku odklonim, da se ne bi težave zaradi teh ukrepov še poslabšale.

Zavedam se, da glede na to, da 2-3 dni pred sproženjem poroda, nisem mogla urinirati, lahko tudi to vzrok zdajšnjih težav, saj se je verjetno v teh dveh, treh dneh, mehur tudi dosti raztegnil. Mehur sem se strudila prazniti, vendar neuspešno. Strah me je, da se pri naslednji nosečnosti vse to ponovi, in se bo zaradi tega inkontinenca znatno poslabšala.

Lep pozdrav,

Maja

Spoštovani,

priznati je treba, da ste nekaj posebnega, torej ne ravno vsakdanja pacientka. Vsekakor je možno, da je vaša inkontinenca deloma povezana tudi s pritiskanjem na fundus, ker s tem pritiskamo na celotno maternico in posredno na vsa rodila, pri vakuumskem porodu pa vlečemo le plod. ampak seveda to ni edini možni razlog. Tudi po konstituciji ste drobni in verjetno vezivno ne najbolj “atletski”, čeprav radi tečete in se ukvarjate s športom. Kateter za enkratno kateteriziranje je sicer lahko različnih velikosti, ampak v porodni sobi imamo le najožje, primerne za odraslo sečnico, torej to ne more biti razlog. Morda bi bilo naslednjič ob nezmožnosti uriniranja med porodom primerno pomisliti na Foley kateter, ki se ga vstavi in pusti v mehurju nekaj ur, torej do tik pred porodom, da bi ne bilo treba venomer ponavljati boleči del kateterizacije. Operacija za zdravljenje inkontinence se splača in prinaša več koristi kot tvegan, ko je dovolj moteča za konkretno žensko. To je lahko pri stalnem izgubljanju kapljic urina pri vsakem gibu ali različnih opravilih, lahko pa kdo tolerira tudi večje težave, če nima veliko opravkov, ki povzročajo težave. Po zaključeni reprodukciji se tovrsten pristop priporoča zlasti zato, ker nova nosečnost in porod lahko podreta pridobljene koristi operacije. Pri tako blagi inkontinenci morda velja razmisliti o laserski terapiji nožnice, ker je najmanj obremenjujoča in ambulantna, je pa res, da je to samoplačniški poseg, ki ni prav poceni in tudi ni zagotovila, da bo problem povsem rešen.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Hvala za odgovor.

Sem brala tudi o laserski terapiji nožnice, pa ste nekje zapisali, da to še ni dobro preverjeno oz. preizkušeno. Tudi ta terapija verjetno pride v poštev po končani reprodukciji.

Me pa zanima, kako je s tem laserskim posegom – če ne bi uspel, grem lahko potem še vedno na operacijo? Ter, če mogoče veste, da niso potem čisto drugačni občutki, glede na to, da se dela z laserjem na tkivih, ki mi dajejo neke občutke?

No, saj bomo videli, kako bo z mano po končani reprodukciji, pa se takrat odločili. Se opravičujem, ker sprašujem za prihodnost.

Hvala in lep pozdrav,

Maja

veste beseda LASER v ljudeh sproža marasikdaj napačne misli, To je namreč kratica (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) torej »ojačevanje svetlobe s spodbujanim sevanjem valovanja« in nič več pa tudi nič manj kot to. Različnih laserjev je torej ogromno in njihovi učinki so prav tako zelo različni. Filmske predstave, da je to nek ozek snop svetlobe, ki reže in žge vse, do česar pride, je večinoma povsem napačen. Omenjeni laser (sam se s tehnološkimi podrobnostmi tega LASER-ja še nisem pozabaval) ogreje oziroma rahlo pregreje vezivno tkivo pod povrhnjico nožnice in jo s tem spodbudi, da v naslednjih tednih spremeni in ojači svojo strukturo, to pa ima za posledico večjo odpornost na obremenitve “od zgoraj” in daje boljšo podporo okolnim organom. Metoda resda še ni preskušena na milijonih uporabnic, ampak “le” na nekaj 10.000, vendar se izkušnje nabirajo in moram reči, da so vsaj subjektivno v velikem presežku pozitivne. V najslabšem primeru katera reče, da ni razlike, večinoma razliko občutijo in to pozitivno, najbolje pa se metoda izkaže ravno pri blagih oblikah stresne inkontinence, kjer bi le “stežka! posegli po kirurgiji, Keglove vaje pa ne prinašajo zaželenega uspeha. Pravzaprav pri tej metodi ni nujno, da je že zaključena reprodukcija, imamo pa res precej manj izkušenj s takšnimi, ki po tej metodi še rodijo.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

se bom navezala na zgornjo temo. Zaradi delnega prolapsa sem po prvem porodu leta 2011 izvajala Keglove vaje skoraj kot trening in v nekaj mesecih po mnenju fizioterapevtke zelo izboljšala razrahljane mišice. A kljub temu in predpisani elektroterapiji sem še vedno potrebovala pesar. V čisto “navadnem” življenju sicer nimam težav, pot navzol je možna le pri popolnoma praznem mehurju, tečt si sploh ne upam več (prej sem to redno rekreativno počela preko 25 let). Pred 2. nosečnostjo sem lahko bila po nekaj dni celo brez pesarja (seveda brez naporov), zaradi izkušnje v zgodnji nosečnosti pa ga sedaj še vedno uporabljam( 24 tednov). Stresno inkontinenco sem v dobri meri izkusila pri pravkar preboleli pljučnici, ko sem tako kašljala, da sem bila primorana uporabljati plenice….
Zavedam se, da me nekrat po drugem porodu čaka operacija, a kako bom rodila? Ne bojim se bolečine vaginalnega poroda, skrbi pa me kako bo izgledalo poporodno okrevanje, še posebej, če spet pride do retencije urina in urgentne kateterizacije. Ali je odločitev o načinu poroda odvisna od dežurnega porodničarja?
Hvala za odgovor!

Spoštovani,

mislim, da malo mešate med težavami, strahovi in pomembnimi spremembami. Torej ste noseči 24 tednov in očitno imate težave s stresno inkontinenco, ki bi jo takole preko palca ocenil za blage do zmerne.Ob vsem tem ste polni interesov, ki jih zaradi težav z zadrževanjem seča trenutno ne morete izživeti. Svoje starosti žal niste razkrili, ni pa nepomembna. Če ste že 2x rodili, od 3. poroda ne pričakujte bistvenih sprememb, če je bilo med prejšnjim porodom treba kar naprej kateterizirati, pa bi se tokrat ob prvi potrebi po tem lahko vstavil Folley, torej začasni urinski kateter, ki ga lahko odstranimo tik pred porodom ali celo po porodu. Če je bil problem retence po porodu, velja enako za takrat. Sicer pa je retenca po porodu lahko posledica pritiska maternice v porodni kanal ter prepognitev sečnice pri izstopu iz merhurja, kar lahko preprečimo ali omilimo z dvignjenjem maternice tik pred uriniranjem. Žal z nobeno drugačno izbiro načina poroda, tudi s CR, tega problema ne bi rešili, saj gre za čisto mehaniko rodil in sečil po porodu, katera po CR ne bo nič drugačna, kvečjemu je področje kot celota še bolj občutljivo in boleče. Način izbranega poroda je odvisen od indikacij in kontraindikacij, o katerih pa se odloča takrat odgovorni porodničar. Se strinjam, da so odločitve v podrobnostih včasih vezane za konkretno osebo, ampak v splošnem vsi bolj ali manj delamo podobno.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Spoštovani,

Zanima me nekaj glede stresne inkontinence. sem v 18 tednu (druge) nosečnosti in zelo prehlajena – močno kiham, kašljam ipd. Pri tem mi uide voda – kar precej, da moram vseskozi nositi vložek (kot pri menstruaciji).

Sicer sem po prvem porodu občutila občasno uhajanje manjše količine (npr kapljic) urina ob močnejšem kihanju, vendar stvar niti ni bila moteča. po porodu nisem imela nobenih poškodbporodne poti niti mi ni bilo posebej omenjeno, da bi nastale kakšne poškodbe okoliških tkiv. Sedaj pa kar precejšnje uhajanje urina – zanima me torej, ali sama nosečnost stvar poslabša in bo potem, ko ne bo pritiska maternice, zadeva spet boljše – npr je tu tako kot s krčnimi žilami, ko se situacija po porodu poboljša, ker ni več pritiska?

hvala in lp

Spoštovani,

inkontinenca je stvar zelo različnih dejavnikov, ki prispevajo k slabemu ali k dobremu stanju. Tako nosečnost stanje poslabšuje, stanje po porodu prav tako, ko se maternica zmanjša in izgubi maso, tkiva okrog rodil pa se po porodu spet skrčijo, pa se stanje ponovno izboljša. Koliko v primerjavi s stanjem pred zanositvijo pa je odvisno od genetskih dejavnikov, raztegljivosti tkiv, njihove regeneracijske sposobnosti, okoliščin poroda, velikosti otroka, itd. ipd. Skratka, pri tem ni trdnih pravil in zato tudi težko karkoli predvidimo vnaprej. Zelo od daleč pa je situacija deloma podobna stanju krčnih žil.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close