Najdi forum

2 zaporedna splava

Dr. Pušenjak,

iskreno bi vas prosila za komentar na mojo trenutno situacijo.

Stara sem 34 let. Prvič sem rodila pri 24 letih. Nosečnost je potekala brev problemov, končala pa se je s carskim rezon, zaradni prečne lege (verjetno zaradi moje dvoroge maternice).
Pred časom sva se z možem odločila, da bi imela še enega otroka. Po nekaj mesecih sem zanosila vendar splavila v 7 tednu (plodu srček ni začel biti). Naj omenim, da sem v tej nosečnosti tudi zakrvavela v 5 tednu, ginekologinja mi je predpisala progesteron (dokler se ni ugotovilo, da srček ne bije in se je plod absorbiral). Splavila sem “naravno”, doma. Takoj naslednji cikel sem ponovno zanosila in sem test naredila po tem, ko sem mela en dan hujše slabosti. Oba testa sta bila pozitivna (Clear Blue in Baby check), vendar so se že naslednji dan slabosti prenehale in začel se je rjavi izcedek in ponovni splav. Naj še omenim, da sem v prvi nosečnosti (ki se je končala uspešno) imela od samega začetka močne slabosti, medtem, ko v obeh zdajšnjih nosečnostih slabosti (in nosečniški znaki) niso bili prisotni (oz. minimalno), kar je verjetno prvi znak, da nekaj ni vredu?

Glede na vse, bi mi lahko prosim svetovali kakšne preglede naj opravim? Verjetno pregled krvi- mi priporočate da posebej preverim kakšne določene hormone? Bi si na vse to upali podati kakšno mnenje zakaj se to dogaja ? UZ rodil (po splavu) je bil normalen.

Za vaš odogovor se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem!

Spoštovani,
mogoče vas bom razočaral, ampak glede na opisano, menim, da s posebnimi pregledi lahko še počakate. Morda si dajte preverit delovanje ščitnice, ker bi eventualno lahko bilo razlog za neuspešne nosečnosti, ampak je verjetnost majhna, za genetsko obravnavo so potrebni vsaj 3 zaporedni splavi, da imate nepravilnost v razvoju maternice pa itak že vemo, ampak ta konkretna ne povzroča splava, niti je ni mogoče zdraviti. Če bi bili problem hormoni, bi ne prišlo niti do vgnezditve in s tem zanositve. Treba je namreč vedeti, da je zgodnji splav relativno pogost pojav (okrog 8%) in se temu primerno lahko tudi ponovi (naključje), verjetnost sistemskega genetskega problema pa se pričakuje šele po vaj 3 zaporednih neuspelih nosečnostih.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Ponovno pozdravljeni!

Najprej iskrena hvala za vaš prvi odgovor, ker pa se je zgodba še malo bolj zakomplicirala, bi vas še enkrat prosila za vaše mnenje.
Ko sem vam 10.4. pisala, sem predvidevala, da se je začel splav, zaradi začetka rjavega izcedka, ki pri meni ponavadi nakazuje prihod menstruacije. Vendar se je ta izcedek po nekaj dnevih končal. 12.4. sem nato samoplačniško naredila Beta HCG test, ki je pokazal vrednost 325 (datum zadnje mestruacije/oz splava pa je bil 8.3., čeprav imam menstruacije na cca 33 dni, tako, da po izkušnjah bi rekla, da je bila nosečnost malo “mlajša”). Po tem sem po nasvetu ginekologinje začela jesti tudi Estimo 100mg (2x na dan nožnično- zaradi prejšnjega splava). Ponovno sem si šla pregledat Beta HCG hormon 19.4., ki pa je žal pokazal vrednost samo 1380. Glede na vse sva se z ginekologinjo zmenili, da preneham z Estimo in, da počakava na splav. V primeru, da čutim bolečine pa naj pridem na pregled. V kolikor se začne krvavitev je ok (splav), v kolikor pa rjav izcedek pa naj grem tudi na urgenco (zaradi možnosti IMN).

Od včeraj (19.4.) do danes sem imela rahle bolečine v trebuhu (v zg. delu, ne toliko spodnjem ali v jajčnikih) in so mi na urgenci rekli naj se pridem pokazat. IZVID je sledeči:
-Beta HCG 2040
VAG UZ: uterus je v AVF, gladkih zunanjih kontur, miometrij homogen, v cavumu vidna GV premera 7mm (5 3/7), brez odbodjev ploda. Adneksalno ne vidim patoloških sprememb, vidna ovarija z drobnimi folikli, struktur, ki bi lahko predstavljale GEU ne diferenciram.. V CD min. proste tekočine.
Mnenje: ob današnjem pregledu ne ugotavljamo akutne ginekološke patologije. Nosečnost izgleda intrauterina. V primeru hujše krvavitve in hudih bolečin, kontrola v urgentni ambulanti.

Glede na vse in na dve različni mnenji, bi vas prosila za mnenje. Predvsem me bega, da če piše, da je nosečnost intruterina, zakaj zdravnica na urgenci (po njenih besedah) še ne more izključiti IMN? Po besedah zdravnice na urgenci naj se tudi pridem takj pokazat v primeru krvavitve, po besedah moje zdravnice pa lahko splavim doma in je problem samo, če bi imela rjavi izcedek (krvavitev je ok). Pri prejšnjem splavu lahko rečem, da so bili krči kar boleči prvi dan in ne vem kako naj ločim med IMN in normalnim splavom…
Vem tudi, da ste že omenili, da sta moja dva zaporedna splava lahko naključje (po vašem priporočilu sem tudi pregledala ščitnico in je vse ok) ampak bi vseeno morala opraviti kašen pregled pri revmatologu? Lahko kaj preprečuje mojemu telesu, da bi proizvajal Beta HCG hormon.

Še enkrat se vam za odgovor res najlepše zahvaljujem! Vem, da so zdravniška mnenja (sploh pri takšnih delikatnih zadevah) lahko deljena in zato bi mi veliko pomenilo slišati vaše mnenje.

Lep pozdrav!

Spoštovani,
že pri razliki med beta hCG 12.4. (325) in 19.4. (1380), je v 5 dneh bila več kot zadostna razlika, zato že prve odločitve vaše ginekologinje ne razumem najbolje. Enako kažejo tudi kasnejše vrednosti beta hCG in UZ slika. Da bo z vašo nosečnostjo vse v redu kaže vse več znakov, za ugotavljanje plodovih utripov je pač še prezgodaj in se bodo pokazali čez kak teden dni. Zakaj na urgenci niso izključili IMN ne vem, ampak možnost, da bi poleg normalne bila prisotna še IMN je cca 1/10.000 nosečnosti.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close