Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva vnetja vagine ter sečil med nosečnostjo

vnetja vagine ter sečil med nosečnostjo

Spoštovani.
Za vas imam vprašanje.
Sem noseča, 2. nosečnost, 19 teden, starost 35 let, zdrava.
Trenutno živim v tujini, Danska, čeprav delno sledim nosečnosti tudi v Sloveniji in si tam sama plačujem vsa zavarovanja, a sedaj v Slovenijo zaradi COVID-19 ne morem. Tudi prvo nosečnost sem preživela v tujini (ne na Danskem),a rodila sem v Sloveniji.
Človek bi pričakoval veliko kvalitetnejši, ali vsaj isti sistem spremljanja nosečnic na Danskem, a žal imam občutek da temu ni tako. Spremljana sem pri družinskem zdravniku, babici, ter v bolnišnici. Zdravniki se vsakič povsod menjujejo.
Pri UZ in pregledu (prej pogovoru kot pregledu pri baje specialista ginekologije) v bolnišnici v 12 tednu nosečnosti sem omenila težave z vaginalnim vnetjem. Zdravnica je glede na izvide hitrega urinskega testa menila da ne gre za vaginalno vnetje ampak za uroinfekt zaradi, kot mi je bilo rečeno, beljakovin v urinu. Sama nisem zaznala nikakršnih težav pri uriniranju. Dobila sem antibiotik Penomax 400mg (pivmecillinam hydrochlorid) in ga po navodilih jemala 5 dni. Zraven sem jemal (brez navodil zdravnika) tudi probiotik. Vaginalnega brisa mi ni naredila, ker baje ni imela niti opreme da bi to opravila na ta dan (?!).
V cca. 16 tednu se je moje vaginalno vnetje poslabšalo, pri družinskem zdravniku, ki je glavni vir kontakta sem oddala urin, ki so ga baje poslali na analizo tudi v bolnišnico in mi sporočili da je bil v urinu najden “group b streptokok”. Ponovno sem dobila antibiotik in ga jemala 7 dni po navodilih (Pancillin 1 mill. IE – phenoxymethylpenicillinkalium) (plus sama še oralni probiotik). Za zdravljenje vaginalnega vnetja in vnetja spolovila pri možu nisem dobila nobenih navodil, čeprav urinalnega vnetja nisem zaznala, samo vaginalno in sem jih zaradi le-tega pravzaprav kontaktirala.
Pri pogovoru z babico je ta svetovala Canesten – vaginalete 6 dni 100mg plus kremo 6 dni oba z možem, kar sva tudi storila.
Po koncu 2. kure antibiotika sem morala ponovno oddati urin pri osebnem zdravniku. Poslali so mi naslednji izvid (e.coli bakterija – izvid pripet spodaj) in predpisali 3. antibiotik za 3 dni, Selxide 400 mg (pivmecillinam), ki ga še nisem začela jemati, ker sem v dvomih.
Za vaginalno vnetje, ki se je ponovilo in ga je na spolovilu ponovno dobil tudi mož niso dali nobenih navodil zdravljenja.
Imam občutek kot da ne vedo kaj delajo, nikoli ne dobim nobenega nasveta niti glede vaginalnega vnetja, niti glede probiotikov. Če postavim vprašanje glede vaginalnih probiotikov, uporabe brusnic ali drugih morebitnih zeliščnih pripravkov je kot da bi spraševala mehanika o tem in ne zdravnike. V lekarni je brezveze spraševat ker zgleda da so samo prodajalci in ne vejo nič, težko se dobijo probiotiki, kaj šele zelišča, če sploh.
Zanima me kaj svetujete. Je tretja doza antibiotika res nujna glede na spodnji izvid? Kako pravilno poskrbeti da se uroinfekt (če že to je) ne bo ponovil, da moja prebava in vaginalna flora ne bo porušena ter kako pozdraviti vaginalno vnetje? Lahko jemljem vaginalete z laktobacili? Zelišča, kot npr. brusnice? Kakšni se so škodljivi vplivi na plod pri nezdravljenem uro- in vaginalnem vnetju? Kakšni so škodljivi vplivi tako pogostega jemanja antibiotikov na plod?
Glede vaginalnega brisa so mi rekli da ga v nosečnosti baje ne smejo jemati.
Intimno milo uporabljam s ph 4., brez barvil, parfumov itd. Bombažna oblačila in spodnje perilo.

V prvi nosečnosti takih težav nisem imela. Nosečnost je potekala normalno, prav tako porod. Antibiotikov v zadnjih 10 letih verjetno sploh nisem nikoli prejela, razen pri porodu zaradi odtekanja plodovnice.

Najleša hvala za nasvet.

Zadnji izvid:
Cultivation with findings
1. E. coli 10 * 3-10 * 4 colonies / ml

Antibiotic sensitivity
1
Amoxicillin R
Pivampicillin R
Ampicillin R
Mecillinam S
Ciprofloxacin S
Sulfonamides R
Nitrofurantoin S
Trimethoprim S

Sensitivity
R = Sensitivity R = , S = Sensitive,. = Not studied

Comment
No growth of haemolytic streptococci

Clinical information
Indication:
Pregnancy-detected GBS.
Antibiotics until sampling:
primcillin
Antibiotics after sampling:
No

Spoštovani,
hm? Danski sistem vodenja nosečnosti in obsežnosti pravic žensk do preiskav se nam tu v SLO sicer zdi zelo dober, res pa ne poznam konkretnih razmer, kdo kaj dela, ima nosečnica sicer stalnega skrbnika za svojo nosečnost ali se ti menjavajo. Vaša obravnava se mi sicer res zdi malo čudna. Če imate vaginalne težave, potem se te tudi zdravi. bakterije imate pa ženske vedno v mehurju. Če jih je več kot milijon na mililiter, je to značilno, posebej če gre za monokulturo, če je bakterij manj pa se tega ne zdravi, zlasti če ni nobenih težav. Osnovno zdravljenje bakteriurije je prenalivanje z vodo, antibiotik pa je le pomoč, da se bakterije prenehajo množiti, sicer se vsaki 2 uri njihovo število podvoji. Težave s pekočo nožnico in vidnimi znaki vnetja, so praviloma glivičnega izvora in glivicam antibiotik zgolj še izboljša pogoje, saj uniči njihove nasprotnike, laktobacile. Zato ob uporabi penicilinskih antibiotikov vedno priporočam souporabo vaginalnih vložkov na osnovi mlečne kisline. Seveda v času težav in zdravljenja nožničnega vnetja odsvetujem tudi spolne odnose. Že tako jih v nosečnosti ne priporočam, ker zgolj povečujejo tveganje za zaplete v smislu prezgodnjega poroda. Zakaj bi bil bris vagine prepovedan, tudi ne bi vedel, moram pa reči, da jih tudi sam redko delam, ker v glavnem dobimo le informacijo o trenutnih prebivalcih nožnice, ki se menjavajo tudi v nožnici, ne le v mehurju. Če se odkrije SGB (streptokok B grupe) se zgolj med porodom priporoča penicilin, prej pa zdravljenje praviloma ni trajno, ker se ta bakterija rada vrača. Potrebno je zgolj preprečiti okužbo otroka med porodom.
Urinske antiseptike na osnovi brusnic in uveae ursi čaja pa lahko uporabljate tudi v nosečnosti.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni.
Res najlepša hvala za odgovor.
Verjamem da se zdi od daleč Danski sistem res dober v vseh pogledih, saj je tako tudi opevan, ampak po treh letih bivanja tukaj ne morem več vedno tega trditi.
Čakalne dobe so res kratke, ko imaš datum in uro določeno boš takrat tudi prišel k zdravniku/specialistu brez čakanja (max 5 min zamude).
Odnos zdravnik – pacient je res bolj pristen in oseben, medicinskih sester večinoma ni, v čakalnico te pride iskat zdravnik/specialist sam, velikokrat v civilu, in se s tabo rokuje, ter si vzame čas zate, saj nima delavnika tako natrpanega.
Ampak sploh kar se tiče pediatrov, pa tudi sedaj v nosečnosti glede pregledov se mi sistem zdi res veliko slabši kot pri nas. Več znanja in  strokovnosti je definitivno pri nas.
Zato dodatno sama vse plačujem v Sloveniji da sem lahko, sploh glede otrokovega zdravja, bolj mirna. Če ne bi imeli pediatrinje v Sloveniji mojemu sinu npr. ne bi nikoli ugotovili WPW sindroma. Zdravnik splošne medicine vsega tega znanja enostavno ne more imeti. Ker sistematskih pregledov ni (oziroma jih izvajata le kot nekakšna patronažna  sestra ter družinski zdravnik, torej nikoli pediater), se take in drugačne stvari hitro lahko spregledajo oziroma napačno obravnavajo.
Podobne težave z zdravniki smo imeli že v preteklosti, od tega da otroka ki je imel nad 40 vročine in mu nismo mogli zbiti vročine niso želeli pregledati, češ da ni nič takega, kot tudi ko je imel kot dojenček hudo drisko en mesec in je zgubljal na teži in so mi govorili da ni nič takega in niso želeli narediti nobenih preiskav blata ali karkoli. 

Ampak, da se vrnem na moje zdravljenje z antibiotiki, kjer se dogaja sedaj podobno…
Ob rednem pregledu v 25. tednu nosečnosti pri družinskemu zdravniku sem ponovno oddala vzorec urina, ki so ga zaradi prejšnjih zdravljenj z antibiotiki preventivno spet poslali na nadaljno analizo.
Dobila sem izvide pripete spodaj (Hemolytic Streptococcus Grp. B> 10 * 4 colonies / ml).  Zdravnik družinske medicine predlaga ponovno, četrto (!) kuro z antibiotikom, kar se mi zdi glede na vaš prejšnji komentar popolnoma nesmotrno in prej kot ne nevarno zame ter za otroka.
Težav pri uriniranju nimam, in jih niti prej nisem imela. Nožnična vnetja so se umirila in le redko občutim kakšno srbenje v predelu nožnice.
Upoštevala sem vaše nasvete – veliko pitja (voda, zeliščni čaj, voda redčena z brusničnim sokom), izogibanje spolnim odnosov, jemanje probiotikov med antibiotično kuro, uporaba vaginalnih probiotikov (gynolact) v primeru težav.
Sama sem preventivno začela jemati še kapsule z brusničnim kompleksom (500mg)  oziroma v smutije dodajam presni brusnični prah (ali eno ali drugo v enem dnevu), jem tudi suhe brusnice pri zajtrku.
Sedaj so mi predpisali Primcillin 800mg (phenoxymethylpenicillinkalium) 3x dnevno 7 dni, torej se močnejšo in daljšo kuro.
Ko sem jim omenila, da se mi zdi kura nesmiselna ker nimam urinarnih težav ter da bi bilo bolj smiselno preveriti stanje nožnice ter ugotoviti ali ni izvor problema morda tamle so me zavrnili.
Razmišljam da antibitikov ne bi jemala.
Toliko antibiotikov nisem jemala skupaj verjetno v zadnjih 20 letih. 
Navadno zaupam medicinskemu osebju in sledim navodilom, ampak tokrat se mi pa zdravljenje zdi popolnoma mimo, neutemeljeno in prej kot ne škodljivo.Svetujete jemanje 4. kure ali ne?

Najlepša hvala za odgovor.

Sample name Date Result My ref Max ref Unit
Cultivation and resistance Urine – 14-05-20 MICRO
Microbiology response: Cultivation and microscopy sections, KMA, Odense University Hospital
Sampling: 12.05.2020 Kl. 10.18
Received: 12.05.2020 Answer date: 14.05.2020 kl. 08.38 Required
Lab. Specimen name: Cultivation and resistance Urine

Cultivation with findings
1. Hemolytic Streptococcus Grp. B> 10 * 4 colonies / ml

Antibiotic sensitivity
1
Penicillin S
Ampicillin S
Sulfonamides S
Nitrofurantoin S

Sensitivity
R = Resistant, I = Intermediate, S = Sensitive, = Not studied

Clinical information
Indication:
pregnant week 25
Antibiotics until sampling:
No
Antibiotics after sampling :
No

Spoštovani,
mislim, da so se ustrašili SGB (streptokoka grupe B), ki pa ga v nosečnosti ne zdravimo, ker je komezal (povsod prisotna bakterija, katera pa ni zaželena med porodom, ker lahko (cca 1x na 500 primerov okužbe otroka) pri njem povzročli sepso ali meningitis in hujše posledice ali smrt, zato se vsaj med porodom ob prisotnosti tega mikroba pač utemeljeno daje penicillin. Ampak 10*4 kolonij na ml ni značilna količina za zdravljenje. Običajno je takšna količina 10*6 ali več. Bris nožnice bi torej veljalo opraviti enkrat okrog 35/36. tedna in v primeru, da bi tam bila prisotna zgoraj omenjena bakterija SGB, bo med porodom smiselno uporabiti penicillin. Zdaj pa ne.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close